Chile to kraj mało znany Polakom, a szkoda. Jest bardzo ładny – jego natura zapiera dech w piersiach. W Chile jest bardzo zróżnicowany klimat. Jedno jest pewne – nikt się tam nie będzie nudzić. Udać się można na lodowiec lub w wysokie Andy, ale są też gorące pustynie i źródła. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chile kupić?
Z artykułu dowiesz się:
- Chile – informacje z MSZ
- Chile – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Chile? Dokumenty na wyjazd do Chile
- Czy w Chile jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Chile – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chile wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Chile?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Chile wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Chile?
Chile – informacje z MSZ
- Przed wyjazdem zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz.
- Chile to kraj narażony na różne klęski żywiołowe – tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, pożary lasów i erupcje wulkanów.
- Na tle krajów sąsiednich Chile wyróżnia się niskim poziomem przestępczości pospolitej, ale zdarzają się tam napady i kradzieże – głównie w większych miastach. Uważać trzeba przede wszystkim w metrze.
Chile – co warto zobaczyć?
- Park Narodowy Torres del Paine – obejmujący część masywu Cordillera del Paine. Od roku 1959 jest to teren chroniony. Od roku 1978 znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Niestety około 10 lat temu park strawił w dużej mierze pożar.
- Wyspę Wielkanocną Rapa Nui – słynącą z posągów Moai. Znajduje się ona aż 3600 km od wybrzeży Ameryki Południowej i 2000 km od najbliższej wyspy Pitcairn. Niektóre posągi mają wysokość 6 metrów i ważą 18 ton. Jest ich łącznie 887. Ich przeznaczenie nie jest znane.
- Atacamę – najlepszą bazą wypadową jest miejscowość Valle de la Luna. Pustynia Atacama to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie.
- Valparaiso – drugie największe miasto Chile. To miejscowość portowa położona nad Pacyfikiem. Dwie dzielnice wpisane zostały na listę UNESCO.
- Cerro San Cristobal – trzeci najwyższy szczyt w stolicy kraju Santiago. Mieści się tam Sanktuarium pw. Niepokalanego Poczęcia i 22-metrowy posąg Najświętszej Maryi Panny.
- Archipelag Chiloe – zespół wysp, z których największa to Chiloe, a druga Quinchao. Drewniane kościoły tam zlokalizowane wpisane są na listę UNESCO.
- Puero Varas i Osorno Volcano – to miasto i wulkan uznawany jeden z najbardziej aktywnych w Andach.
- Park Narodowy Lauca – o krajobrazie wulkanicznym. Znajduje się tam kilka wysokich wulkanów. Płyną też dwie rzeki i znajdują się liczne jeziora.
- Wulkan Villarrica – niedaleko miasta Pucon. To wulkan czynny i bardzo aktywny. Na górze stożka znajduje się lodowiec.
- Punta Arenas – miejscowość nad Cieśniną Magellana. Często wypływają stamtąd ekspedycje na Antarktydę.
- Vina del Mar – miasto turystyczne nad Oceanem Spokojnym. Słynie z pięknych plaż.
Co zabrać na urlop w Chile? Dokumenty na wyjazd do Chile
Osoby, które mają zamiar udać się do Chile, muszą mieć przy sobie ważny paszport. W przypadku pobytów krótszych niż 90 dni wiza nie jest wymagana. Każdy turysta dostaje jednak specjalną kartę Tarjeta de turismo zawierającą informację o dacie wjazdu. Trzeba ją zachować i okazać w czasie wyjazdu z kraju.
W Chile obowiązują bardzo surowe przepisy w zakresie podróżowania z dziećmi. Wymagane jest poświadczenie notarialne, gdy osoba małoletnia podróżuje sama lub z jednym opiekunem. Trzeba mieć przy sobie także zalegalizowany odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.
Osoby, które w Chile mają zamiar uprawiać turystykę górską w terenach przygranicznych muszą mieć zgodę Departamentu Granicy Państwowej i Terenów Przygranicznych MSZ.
Czy w Chile jest bezpiecznie?
Chile to kraj dość bezpieczny. W porównaniu do innych krajów regionu poziom przestępczości pospolitej jest tam niski. Jednak w dużych miastach należy uważać na kieszonkowców. Spotkać się też można z przestępstwami polegającymi na powodowaniu awarii w aucie turysty. Dochodzi wtedy do fałszywej próby udzielenia pomocy i kradzieży.
Niestety w Chile często zdarzają się klęski żywiołowe – tsunami, powodzie, pożary, trzęsienia ziemi czy erupcje wulkanów. Informuje o tym na bieżąco lokalne MSW.
Karta EKUZ na urlop w Chile – czy wystarczy?
Oczywiście karta EKUZ w Chile nie obowiązuje. Obecnie władze wymagają, aby każdy turysta miał wykupione ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia minimum 30 000 dolarów amerykańskich.
Zresztą pomoc medyczna w Chile jest bardzo droga. Podstawowa wizyta lekarska kosztuje nawet 400 złotych. Jeszcze droższe są wizyty u specjalistów. Pobyt w szpitalu to koszt 1600 złotych dziennie. Płatności dokonuje się dodatkowo z góry. Jedynym wyjątkiem są sytuacje związane z ratowaniem ludzkiego życia.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chile wybrać?
Na starcie należy przeanalizować swoje potrzeby i określić charakter wyjazdu. Osoby, które mają zamiar wspinać się w Andach, mają oczywiście inne oczekiwania wobec polisy niż te, które będą czas spędzać na plażach.
Podstawowym elementem ubezpieczenia turystycznego są zawsze koszty leczenia – tutaj suma gwarantowana powinna przekraczać 100 000 euro. Nie można też zapominać o kosztach ratownictwa i NNW.
Polisę można również dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru są rozszerzenia:
- ubezpieczenie bagażu,
- klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych,
- OC sportowe,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- klauzula alkoholowa,
- ubezpieczenie od wykonywania pracy,
- klauzula chorób przewlekłych.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Chile?
Są pewne elementy, które musi zawierać każda polisa turystyczna na wyjazd do Chile:
- Koszty leczenia o sumie gwarantowanej minimum 30 000 dolarów – takie są wymagania chilijskich władz. Dzięki temu ubezpieczyciel pokrywa koszty wizyt lekarskich, leków, hospitalizacji, badań itd.
- Koszty ratownictwa – pokrywają wydatki związane z ewentualną akcją ratunkową lub poszukiwawczą. To ważne dla osób, które mają zamiar wyruszyć na górskie szlaki.
- NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania osobie, która w czasie wyjazdu doznała uszczerbku na zdrowiu. Wypłacane jest ono w wysokości odpowiedniego procenta sumy gwarantowanej.
- Prywatne OC – przydaje się wtedy, gdy turysta wyrządzi szkody innej osobie lub jej mieniu. Wtedy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, a nie osoba ubezpieczeniowa.
- Assistance – zapewnia turyście pomoc w dostępie do ważnych informacji organizacyjnych i logistycznych. Działa przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. W wersji bardziej rozbudowanej skorzystać można z pomocy tłumacza czy prawnika.
- Ubezpieczenie bagażu – przydaje się w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Chile wybrać?
Warto na samym początku zadać sobie kilka pytań:
- jak będę spędzać w Chile wolny czas?
- jaki charakter ma wyjazd?
- jakie ryzyka mogą się pojawić?
Inna polisa sprawdzi się podczas zorganizowanej wycieczki do kurortu wypoczynkowego, a inna u osób uprawiających wspinaczkę górską.
Podstawowe znaczenie mają koszty leczenia. Suma gwarantowana musi wynosić minimum 30 000 dolarów. Warto zadbać o to, aby w polisie pojawiły się też wysokie koszty ratownictwa i odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków. To bardzo ważne dla osób, które w Chile mają zamiar uprawiać turystykę górską.
W przypadku podróżowania autem na tablicach innych niż lokalne, należy dodatkowo wykupić ubezpieczenie SOAPEX. Standardowe ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć o sportowe OC, ubezpieczenie bagażu, klauzulę chorób przewlekłych, klauzulę sportów ekstremalnych czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Chile?
Zacząć trzeba od tego, że dzisiaj wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje naprawdę kilka minut i wcale nie jest skomplikowany.
Najważniejsze informacje:
- Chile to ciekawy kraj, który zachwyca przede wszystkim swoją przyrodą.
- W Chile nie obowiązuje karta EKUZ. Posiadania ubezpieczenia podróżnego jest obowiązkowe.
- Do przekroczenia granicy z Chile na okres do 90 dni wiza nie jest wymagana. Wystarczy mieć przy sobie ważny paszport.
- Chile na tle krajów regionu jest miejscem dość spokojnym. Na kradzieże trzeba uważać przede wszystkim w większych miejscowościach.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co wybrać zamiast karty EKUZ?
- Warto wyrobić sobie kartę EKUZ w najbliższym oddziale NFZ, ale oczywiście nie obowiązuje ona na całym świecie. W zasadzie wykorzystać ją można jedynie w krajach członkowskich UE. Podczas wyjazdu do Chile niezbędne jest więc ubezpieczenie turystyczne.
- Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- W przypadku Chile posiadanie ubezpieczenia turystyczne jest obowiązkowe. Dodatkowo musi ono zawierać koszty leczenia o sumie gwarantowanej co najmniej 30 000 dolarów amerykańskich.
- Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?
- Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl, aby w kilka minut znaleźć dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie podróżne.