Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii
Kraje

Ubezpieczenie do Bułgarii

Ubezpieczenie do Bułgarii

Piaszczyste plaże, ciepłe morze, zachwycająca przyroda – Bułgaria już od wielu lat jest popularnym kierunkiem urlopowym Polaków. Gdy zamierzasz wyjechać do Bułgarii, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii wybrać!

Bułgaria – informacje MSZ

Bułgaria jest krajem bezpiecznym. W większych miastach należy uważać na kieszonkowców – na kradzież narażone są głównie osoby przebywające w tłumie, środkach transportu. Należy pamiętać o tym, że Bułgaria leży na obszarze potencjalnych wstrząsów sejsmicznych, dlatego istnieje ryzyko trzęsień ziemi.

Listę aktualnych ostrzeżeń dla Bułgarii można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Bułgaria – co warto zobaczyć?

 • Sofię – stolicę i największe miasto Bułgarii, niestety często niedoceniane przez turystów. To miejscowość bardzo malownicza z soborem św. Aleksandra Newskiego, cerkwią św. Jerzego z IV wieku czy licznymi muzeami. 
 • Płowdiw – drugie największe miasto Bułgarii położone na siedmiu wzgórzach. Jego historia sięga 3500 lat p.n.e. Zwiedzić należy rzymski amfiteatr i Meczet Piątkowy.
 • Nesebyr – malownicze miasto zwane Perłą Morza Czarnego. Wpisano je na listę UNESCo. Zwiedzić trzeba tam przede wszystkim liczne kościoły – niektóre wybudowano w wieku XI.
 • Warnę – duże miasto, którego historia sięga VI wieku p.n.e. Są tam piękne plaże, Park Nadmorski czy letnia rezydencja królewska Ewksinograd.
 • Rilski Monastyr – największy i najważniejszy klasztor w kraju. Otoczony jest przez masyw Riła. Wpisano to na listę UNESCO. Jego historia zaczęła się jeszcze w wieku X.
 • Wielkie Tyrnowo – malowniczo położone miasteczko, którego historia zaczęła się w III wiek p.n.e. Wiele osób uważa, że jest to najładniejsze miasto Bułgarii. 
 • Siedem Rilskich Jezior – polodowcowe jeziora w Parku Narodowym Riła na wysokości sięgającej 2500 m n.p.m.
 • Sozopol – najstarsze miasto w kraju – VII wiek p.n.e. Znajduje się nad brzegiem Morza Martwego. Przyciąga nie tylko miłośników plażowania, ale i zwiedzania. 
 • Park Narodowy Pirin – nie brakuje tam ciekawych tras pieszych i rowerowych. 
 • Bałczik – miejscowości z zabytkami z okresu antycznego i z czasów tureckich. Zwiedzić na pewno warto pałac królowej Marii Koburg. 
 • Jeźdźca z Madary – symbol Bułgarii i wyjątkowy zabytek. Jest to relief naskalny przedstawiający jeźdźca konnego i psa. Wykuto go w wysokiej skale i stanowi symbol świetności Cesarstwa Bułgarskiego. Wpisany jest na listę UNESCO. 
 • Perperikon – kompleks archeologiczny na południu kraju. W jego centrum znajdują się ruiny starożytnego, trackiego miasta.

Co zabrać na urlop w Bułgarii? Dokumenty na wyjazd do Bułgarii

Wyjeżdżając do Bułgarii, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Polacy mogą przebywać tam przez okres do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Również dzieci muszą mieć odpowiednie dokumenty – warto o tym pamiętać. Przed wyjazdem nie trzeba się na nic szczepić. Rozważyć jednak warto szczepienie przeciwko polio, tężcowi i błonicy. 

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Bułgaria to kraj, który wśród turystów z Polski cieszy się dużą popularnością. Jest uważany za bezpieczny. Rzeczywiście nie ma tam dużego zagrożenia terrorystycznego. W większych miastach trzeba jednak uważać na kieszonkowców. Mowa tutaj przede wszystkim o miejscach zatłoczonych i środkach transportu. 

Uważać należy w kantorach, bo niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy próbują oszukać obcokrajowców. Lepiej więc walutę wymienić jeszcze w Polsce. 

Bułgaria znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Bułgarii – czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ obowiązuje w Bułgarii i pozwala na uzyskanie bezpłatnych usług medycznych przez osoby ubezpieczone w polskim NFZ.

Za pomocą EKUZ w Bułgarii można jednak sfinansować tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego warto zdecydować się na dokupienie dodatkowej ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego.

​Podróż do Bułgarii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Osoby podróżujące za granicę narażone są na różne sytuacje – wypadki, pogorszenie stanu zdrowia, kradzież lub uszkodzenie bagażu, wywołanie szkód. Aby zapobiegać skutkom niespodziewanych zdarzeń, warto zdecydować się na zakupienie polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy o szerokim zakresie ochrony, która przeznaczona jest dla osób podróżujących do innych krajów. W jej ramach osoba ubezpieczona może otrzymać wsparcie polegające na bezpłatnym dostępie do usług (do maksymalnego limitu) oraz na wypłacie odszkodowania za doznane szkody.

Na ubezpieczenie warto zdecydować się wtedy, gdy wyjazd ma mieć charakter:

 • Wycieczki turystycznej.
 • Wyjazdu służbowego.
 • Wyjazdu do pracy.
 • I innych typów podróży.

Polisa turystyczna przyda się również przed wyjazdem do Bułgarii. Zapewnia ona wtedy zakres ochrony odpowiadający wybranej opcji, dzięki czemu zmniejsza finansowe ryzyko związane ze zwiedzaniem, uprawianiem sportów, nieumyślnym wywołaniem zdarzeń.

Aby skorzystać z przysługującej ochrony, osoba ubezpieczona powinna skontaktować się z ubezpieczycielem lub pokazać dowód zawarcia ubezpieczenia.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Bułgarii?

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii oferowane jest obecnie przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Dobór ubezpieczenia podróżnego powinien być dopasowany indywidualnie do charakteru wyjazdu oraz do potrzeb turysty. Dzięki temu może on uzyskać wsparcie w różnych sytuacjach, co zmniejsza ryzyko związane z wyjazdem.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii, warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

1. Zakres ochrony

To właśnie on decyduje o zabezpieczeniu turysty podczas wyjazdu. Podstawowa polisa turystyczna nie obejmuje wszystkich zdarzeń, dlatego warto zapoznać się z dodatkowymi opcjami, aby wybrać polisę odpowiadającą charakterowi wyjazdu oraz swoim wymaganiom.

Podstawowa polisa turystyczna obejmuje:

 • Leczenie.
 • Transport.
 • Poszukiwanie i ratownictwo.

Podróżni, którzy chcą otrzymać szerszą ochronę podczas swojego wyjazdu do Bułgarii, mogą zdecydować się na wykupienie rozszerzonej polisy.

Dodatkowa ochrona w ramach polisy turystycznej:

 • Rozszerzenie ubezpieczenia dla osób z chorobami przewlekłymi.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Pakiet Assistance – pomoc w trakcie wyjazdu, między innymi organizacja transportu, noclegu, opieki nad dziećmi.
 • OC w życiu prywatnym – polisa ta pozwala na wypłatę odszkodowania osobie nieumyślnie poszkodowanej przez ubezpieczonego.
 • OC sportowe – polisa pozwalająca na poszerzenie ochrony w przypadku uprawiania sportów.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – odszkodowanie wypłacane jest po utracie, zniszczeniu albo kradzieży bagażu.
 • Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu – gdy następuje z ważnych powodów.
 • Ochrona przy wyjeździe do kraju zagrożonego wojną albo terroryzmem.

2. Maksymalna kwota ochrony

Ubezpieczyciel w ramach ochrony zapewnia wypłatę świadczeń oraz odszkodowania do wysokości maksymalnej kwoty. Jest ona powiązana z wysokością składki ubezpieczeniowej, dlatego im wyższa składka, tym wyższa kwota ochrony i odszkodowania.

Na szczególną uwagę zasługuje suma gwarantowana kosztów leczenia, która określa maksymalny pułap ochrony, na przykład pokrywa koszty leczenia do 500 000 tys. zł.

Dodatkowo maksymalna kwota ochrony dotyczy również innych elementów składowych ubezpieczenia jak ratownictwo, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu.

3. Cel wyjazdu

Duże znaczenie przy doborze odpowiedniej polisy turystycznej ma także cel wyjazdu, do którego dobiera się zakres ochrony.

Osoby, które wyjeżdżają do Bułgarii w celu uprawiania sportów, w tym także sportów ekstremalnych, mogą zdecydować się na wykupienie dodatkowej polisy sportowej. Sporty ekstremalne zwiększają ryzyko, a odpowiednio dobra polisa minimalizuje koszty związane z urazami, wypadkami, szkotami, jakie są wynikiem aktywności sportowej.

Ubezpieczyciel oferują również polisy przeznaczone specjalnie dla osób wyjeżdżających za granicę w celach zawodowych.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych różnią się od siebie, dlatego warto zapoznać się z różnymi propozycjami towarzystw ubezpieczeniowych.

Koszty polisy turystycznej do Bułgarii rozpoczynają się od około 4 zł dziennie, co pozwala na uzyskanie podstawowej ochrony. Szerszy zakres ubezpieczenia i wyższe kwoty ochrony oznaczają wydatek na poziomie około 8 zł dziennie.

Aby sprawdzić koszt ubezpieczenia we własnym zakresie, najlepiej skorzystać z kalkulatorów polis turystycznych. Pozwalają one na sprawdzenie kosztów ubezpieczenia w różnych towarzystwach, aby zapoznać się z dostępnymi ofertami i cenami.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Turysta decydujący się na wyjazd do Bułgarii może samodzielnie wybrać dla siebie taką ofertę ubezpieczeniową, która będzie odpowiadała jego wymaganiom pod kątem zakresu ochrony.

Aby sprawdzić dokładne informacje dotyczące zakresu usługi ubezpieczeniowej, należy sprawdzić informacje znajdujące się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dokument prezentuje między innymi zakres ochrony oraz wyłączenia, czyli sytuacje, gdy polisa nie ma zastosowania.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie w Bułgarii kupić?

Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, powinny pamiętać o rozszerzeniu polisy turystycznej. Większość standardowych ofert nie obejmuje bowiem finansowania tego typu schorzeń. Podobnie jest z leczeniem specjalistycznym.Dobra polisa podróżna musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb turysty. 

W Bułgarii istnieje dość duże ryzyko kradzieży bagażu. Przydać się więc może dodatkowe ubezpieczenie mienia.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii można wykupić samodzielnie lub skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Obecnie polisę podróżną bez problemu można kupić przez internet. Z pomocą przychodzi serwis Polisoteka.pl. Cały proces zakupu ubezpieczenia trwa kilka minut i wcale nie jest skomplikowany.

Najważniejsze informacje:

 • Bułgaria to popularny kraj wakacyjnych wyjazdów. Są tam doskonałe warunki do plażowania, ale nie brakuje również wyjątkowych zabytków.
 • Polacy do przekroczenia granicy z Bułgarią potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
 • W Bułgarii obowiązuje karta EKUZ, ale i tak przed wyjazdem warto się zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
 • Bułgaria uważana jest za kraj bezpieczny, ale i tam zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii?
Przede wszystkim polisę należy zawsze dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Pod uwagę trzeba wziąć swój wiek, planowane aktywności czy ewentualne choroby przewlekłe.
Czy karta EKUZ działa w Bułgarii?
W Bułgarii działa EKUZ, ale obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne. Nie należy więc rezygnować z zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.
Czy potrzebuję EKUZ skoro mam ubezpieczenie?
EKUZ nie zapewnia 100% ochrony. Obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne - za wiele i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego tak duże znaczenie ma dobra polisa podróżna.