Ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu
Kraje

Ubezpieczenie do Bangladeszu

Ubezpieczenie do Bangladeszu

Bangladesz to kraj bardzo ciekawy. Dawniej był kolonią brytyjską, a potem prowincją Pakistanu. Od ponad 50 lat cieszy się niepodległością. To jednak wciąż kraj mało znany, a  szkoda. Jak można się tam dostać? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu wybrać?

Bangladesz – informacje z MSZ

  • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
  • Polskie MSZ odradza podróże na pogranicze z Indiami i Mjanmą, o ile nie są one konieczne. Na terenie całego kraju trzeba zachować ostrożność. 
  • Wysoki poziom przestępczości pospolitej zaobserwować można w prowincji Chittagong. 
  • Bangladesz jest zagrożony terroryzmem. W stolicy w przeszłości dochodziło do ataków. 
  • Kraj znajduje się w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. 
  • W Bangladeszu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów należy zgłosić się do przedstawicielstwa innego kraju UE.

Bangladesz – co warto zobaczyć?

  • Dhakę – stolicę kraju z kompleksem światynnym Dhakeshwari z wieku XI. Odwiedzić trzeba koniecznie Różowy Pałac Ashan Manzil i muzułmańską świątynię Baitul Mukarram. Zahaczyć warto o Fort Lalbaigh wybudowany w wieku XVII przez Mongołów. 
  • Paharpur – Wielki Klasztor, który do wieku XII pełnił funkcję ważnego ośrodka buddyjskiego. Dzisiaj wpisany jest na listę UNESCO. 
  • Sonargaon – historyczne miasto w środkowej części kraju.
  • Bagerhat – miasto meczetów z XV wieku wpisane na listę UNESCO. 
  • Chittagong – portowe miasto z kompleksem świątynnym Baizid Bostami. 
  • Cox’s Bazar – miasto założone przez brytyjskiego oficera w roku 1798 nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. Przyciąga turystów długą na 125 metrów plażą.
  • Kaukatę – nadmorskie miasto na południu kraju. 
  • Park Narodowy Sundarbanów – w delcie Gangesu i Bahmaputry. Znajdują się tam ogromne lasy namorzynowe zamieszkiwane przez tygrysy bengalskie 
  • Mahasthangarh – stare stanowisko archeologiczne z cytadelą i pozostałościami świątyń.

Co zabrać na urlop w Bangladeszu? Dokumenty na wyjazd do Bangladeszu

Przygotować trzeba ważny paszport i wizę. Dokument uzyskać można w ambasadzie Bangladeszu w Warszawie. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny. Przy sobie trzeba mieć zawsze fotokopię paszportu i wizy.

Czy w Bangladeszu jest bezpiecznie?

W Bangladeszu trzeba zachować dużą ostrożność. MSZ odradza podróże na pogranicze z Mjanmą i Indiami. W wielu dystryktach pojawiło się sporo uchodźców i wzrosło zagrożenie przestępczością pospolitą. Bangladesz to poza tym kraj zagrożony terroryzmem. Znajduje się w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi.

Karta EKUZ na urlop w Bangladeszu – czy wystarczy?

W Bangladeszu karta EKUZ nie obowiązuje. Przed wyjazdem warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

W Bangladeszu istnieje ryzyko zachorowania na malarię, tężeć, dengę czy żółtaczkę typu A lub B. Występuje tam także cholera. 

W stolicy działają prywatne kliniki. Szpitale są kiepsko zaopatrzone, ale pracują w nich wykształceni za granicą lekarze. Cena standardowej wizyty lekarskiej sięga 10 dolarów. Doba pobytu w szpitalu kosztuje od 10 do 70 dolarów. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu wybrać?

Polisy podróżne do Bangladeszu są dostępne w różnych wariantach do wyboru. Obejmują podstawową oraz rozszerzoną ochronę. Poprzez wybór odpowiednich opcji (klauzul) podróżnik może zwiększyć zakres ochrony w sytuacjach awaryjnych i tym samym zminimalizować ryzyko podczas swojego  wyjazdu.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu powinno obejmować:

  • pokrycie kosztów leczenia,
  • zwrot kosztów transportu medycznego,
  • koszty ratownictwa,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć o następujące opcje:

  • rozszerzenie dla osób z chorobami przewlekłymi,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
  • ubezpieczenie bagażu,
  • pakiet assistance,
  • ubezpieczenie dla aktywnych podróżników,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie od opóźnienia podróży i bagażu,
  • ubezpieczenie od rezygnacji, odwołania lub przerwania podróży,
  • zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Bangladeszu należy również dokładnie zapoznać się z sumami gwarantowanymi. Są to limity, do których ubezpieczyciel pokrywa koszty. Duże sumy gwarancyjne są istotne zwłaszcza w przypadku podróży do odległych krajów, takich jak Bangladesz, ponieważ zapewniają one ochronę przed niespodziewanymi wydatkami.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu?

Główne elementy polisy ubezpieczeniowej to:

  1. Koszty leczenia – to kluczowy punkt każdej polisy ubezpieczeniowej, zaleca się, aby suma gwarantowana wynosiła co najmniej 100 000 zł w przypadku podróży do Bangladeszu. Warto również rozważyć ubezpieczenie o wyższej sumie, jeśli to możliwe.
  2. Transport do kraju – koszty takiej usługi mogą być znaczne i wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty transportu zależą od odległości i ewentualnej potrzeby asysty medycznej.
  3. OC (Odpowiedzialność Cywilna) – jest to często niedoceniane, ale bardzo przydatne ubezpieczenie podczas wakacji. OC pokrywa koszty szkód spowodowanych przez osobę ubezpieczoną lub jej dziecko. Może to obejmować zarysowanie samochodu, uszkodzenie mienia lub innych rzeczy.
  4. NNW (Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku oraz pokrywa koszty rehabilitacji i wizyt lekarskich.
  5. Ratownictwo – obejmuje nierefundowane koszty akcji ratowniczych, na przykład w przypadku wypadków górskich.
  6. Ubezpieczenie bagażu – pozwala na rekompensatę strat w przypadku kradzieży lub uszkodzenia rzeczy osobistych i sprzętu elektronicznego podczas podróży.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Bangladeszu wybrać?

Podczas podróży do Bangladeszu warto rozważyć kilka dodatkowych ubezpieczeń, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę. 

  1. Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – dotyczy osób posiadających jakiekolwiek choroby przewlekłe. Warto rozważyć wówczas zakup ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia i opieki medycznej związanego z daną chorobą.
  2. Ubezpieczenie aktywnego wypoczynku – jeśli w planach są aktywności sportowe np.  trekking, wspinaczka górska, nurkowanie czy jazda na rowerze, rozważyć należy zakup dodatkowego ubezpieczenia na wypadek wypadków w trakcie wykonywania  tych aktywności.
  3. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – jeśli zabiera się ze sobą drogi sprzęt sportowy, przydać się może jego ubezpieczenie.
  4. Zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu – dotyczy osób spożywających podczas podróży alkohol. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bangladeszu?

Najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest  skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Zakup polisy podróżnej do Bangladeszu trwa w tym przypadku kilka chwil. Cały proces jest banalnie prosty.

Najważniejsze informacje:

  • Osoby wybierające się do Bangladeszu muszą przedstawić na granicy ważny paszport, wizę i bilet powrotny.
  • MSZ odradza podróże na pogranicze Bangladeszu z Indiami i Mjanmą. W kraju rośnie poziom przestępczości pospolitej.
  • Karta EKUZ w Bangladeszu nie obowiązuje. Trzeba więc przed wyjazdem zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z serwisu online Polisoteka.pl. Za jego pomocą w kilka minut można kupić dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym oczywiście lepiej. Dotyczy to w szczególności tak egzotycznych krajów, jak Bangladesz.
Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Sporo zależy od indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Na pewno dodatkowej ochrony potrzebują osoby przewlekle chore czy uprawiające sporty ekstremalne.