Ubezpieczenie turystyczne do Armenii
Kraje

Ubezpieczenie do Armenii

Ubezpieczenie do Armenii

Armenia to naprawdę niezwykły kraj. Jednocześnie pozostaje nieodkryty przez turystów. Tymczasem jest tam wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Z czego słynie Armenia? Czy działa tam karta EKUZ? Jakie dokumenty są potrzebne do podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Armenii wybrać?

Armenia – informacje z MSZ

  • Przed wylotem zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz. 
  • MSZ odradza odwiedzanie regionów Sjunik, Wajoc Dzor i Gegharkunik z uwagi na napięcia między Armenią i Azerbejdżanem. 
  • W ostatnich latach w Armenii nie odnotowywano zwiększonego zagrożenia terroryzmem.
  • W Armenii nie istnieje profesjonalna górska służba ratownicza. Turyści są w dużej mierze zdani na własne siły. W wielu miejscach nie ma zasięgu sieci komórkowej. 
  • Uważać należy na jadowite węże i skorpiony, które są obecne także w miejscach uczęszczanych przez ludzi. Szczególnie groźna jest żmija lewantyńska – jej ukąszenie dla człowieka jest śmiertelne. Konieczne jest podanie surowicy. 
  • W armeńskich górach zdarzają się ataki niedźwiedzi na ludzi. Trzeba uważać też na barszcz Sosnowskiego. Natknąć się można na większe stada zdziczałych psów,  które bywają agresywne. 
  • Armenia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Przecina ją szereg uskoków tektonicznych. Niewielkie trzęsienia ziemi zdarzają się regularnie.

Armenia – co warto zobaczyć?

  • Erywań – stolicę kraju założoną w roku 782 p.n.e. Pierwotnie miasto nosiło nazwę Erebuni. Udać się na pewno trzeba na plac Republiki. W Erywaniu znajduje się jedyny meczet w kraju – Błękitny Meczet Centralny z XVIII wieku. Wrażenie robią Kaskady – kompleks architektoniczny będący połączeniem monumentalnych schodów i Muzeum Sztuki Cafesijana. Inny ważny obiekt to Instytut Matenadaran z ormiańskimi rękopisami – najstarsze pochodzą z wieku VI. 
  • Jezioro Sewan – największe jezioro Kaukazu położone 1900 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na terenie Sewańskiego Parku Narodowego. Na północ od jeziora utworzono Park Narodowy Dilidżan. 
  • Klasztor Geghard – zespół klasztorny z IV wieku. W jego skład wchodzą kościoły i grobowce wykute w skałach. Od roku 2000 całość wpisana jest na listę UNESCO.
  • Klasztor Chor Wirap – jedno z głównych miejsc pielgrzymek. Znajduje się niedaleko granicy z Turcją. Obiekt powstał w wieku XVII.
  • Klasztor Tatev – monastyr z wieku IX wzniesiony na szczycie góry. Dawniej był ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. Na szczyt prowadzi kolejka górska zwana Skrzydłami Tatevu. 
  • Klasztor Sanahin –  budowlę z wieku X znajdującą się w prowincji Lorri. Kompleks składa się z dwóch kościołów, kaplicy, seminarium i biblioteki. Wpisany jest na listę UNESCO.
  • Klasztor Haghpat – wpisany na listę UNESCO. Powstawał od X do XIII wieku.
  • Świątynię w Garni – pamiętającą II wiek. Świątynia prawdopodobnie została wzniesiona ku czci Mitry, ale są różne teorie na ten temat. 
  • Katedrę w Eczmiadzynie – zabytek sakralny obecny na liście UNESCO. Jest to święte miejsce Ormian.

Co zabrać na urlop w Armenii? Dokumenty na wyjazd do Armenii

Polacy wyjeżdżający do Armenii nie muszą mieć wizy, o ile pobyt podróży nie przekracza 180 dni. Potrzebny jest natomiast paszport. Z uwagi na konflikt Armenii z Azerbejdżanem pieczątka tego drugiego raju może być utrudnieniem przy wjeździe do Armenii.

Czy w Armenii jest bezpiecznie?

Polskie MSZ odradza odwiedzanie kilku regionów – Sjunik, Wajoc Dzor oraz Gegharkunik. Powodem jest konflikt między Armenią i Azerbejdżanem. 

Uważać muszą osoby, które mają zamiar aktywnie spędzać czas. W Armenii nie brakuje groźnych gatunków zwierząt – niebezpiecznych dla człowieka. W górach dochodzi do ataków niedźwiedzi i bezpańskich psów. Są też jadowite węże i skorpiony. Bardzo groźna jest przede wszystkim żmija lewantyńska. Bez odpowiedniej surowicy, po jej ukąszeniu człowiek umiera.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w Armenii nie istnieje odpowiednik polskiego GOPR. Ludzie muszą liczyć tylko na siebie, a w wielu miejscach nie ma zasięgu. Kolejnym zagrożeniem są trzęsienia ziemi. Ostatnie intensywne trzęsienie miało tam  miejsce w roku 2001.

Karta EKUZ na urlop w Armenii – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Armenii jest kompletnie bezużyteczna. Trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje jedynie na terenie krajów UE i EFTA. 

Jednocześnie niestety publiczna służba zdrowia w Armenii stoi na niskim poziomie. Lepiej więc korzystać z prywatnych placówek. To oznacza jednak wyższe koszty.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Armenii wybrać?

Zawsze przy wyborze polisy podróżnej warto się kierować warunkami kraj, do którego planowana jest podróż. Trzeba też mieć na uwadze planowane aktywności. W praktyce ubezpieczenie turystyczne do Armenii można mieć, płacąc zaledwie kilka złotych dziennie. Polisa powinna pokrywać ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, a także obejmować wsparcie w razie kradzieży, nieszczęśliwego wypadku czy problemów prawnych. 

Wyjeżdżając do Armenii, dobrze jest zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne z wysokimi kosztami leczenia i ratownictwa. Osoby, które wybierają się w góry, nie mogą zapominać o rozszerzeniu sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Armenii?

Najważniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego to:

  • Koszty leczenia – najważniejsza składowa ubezpieczenia. Im bardziej egzotyczny kierunek wyjazdu, tym powinna być ona wyższa. Znaczenie ma także cena usług medycznych w danym kraju. W przypadku Armenii suma gwarantowana powinna wynosić minimum 100 000 euro.
  • Transport do kraju – często transport medyczny do kraju jest niezbędny. Kosztuje niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Armenia jest krajem oddalonym od Polski o ponad 2300 km.
  • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przydaje się w wielu sytuacjach – przy uszkodzeniu cudzego mienia, przy uszkodzeniu sprzętu sportowego z wypożyczalni, zarysowania przez dziecko auta itd.
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Powinno obejmować kwotę minimum 50 000 zł. Pozwoli to pokryć ewentualne koszty wizyt lekarskich i rehabilitacji, a przy okazji zapewni odszkodowanie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu.
  • Koszty ratownictwa – w Armenii nie istnieje coś takiego jak GOPR. Każdy płaci sam za ewentualne akcje ratownicze. Ochrona tego typu musi zapewniać pokrycie kosztów ratownictwa na minimum 6000 euro. 
  • Ubezpieczenie bagażu – pozwala na uzyskanie odszkodowania w razie zniszczenia, zagubienia czy kradzieży bagażu.
  • Rozszerzenia ochrony – każde ubezpieczenie turystyczne można dodatkowo rozbudować, dopasowując je do swoich potrzeb np. o zdarzenia pod wpływem alkoholu, choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Armenii wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Od tego są wszelkiego rodzaju rozszerzenia. Muszą o nich pamiętać przede wszystkim te osoby, które mają zamiar w Armenii uprawiać sport. Przed zakupem polisy, dobrze jest zajrzeć do OWU i sprawdzić, jakie dyscypliny sportowe obejmuje ona ochroną.

Dodatkowo można dokupić klauzulę chorób przewlekłych i klauzulę alkoholową. Pierwsza rozszerza ochronę o zachorowanie w czasie wyjazdu – mające związek z chorobą przewlekłą, a droga o zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu. Standardowe polisy takie zdarzenia wykluczają. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Armenii?

Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Dobrą polisę turystyczną bez problemu zakupić można przez internet np. za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje dosłownie parę minut. Dokumenty trafiają na podany adres email. To świetne rozwiązanie także  dla tych osób, które załatwiają wszystko na ostatnią chwilę.

Najważniejsze informacje:

  • Turyści wybierający się do Armenii muszą mieć przy sobie ważny paszport. W przypadku podróży krótszych niż 180 dni nie jest wymagana.
  • Unikać należy terenów przygranicznych z Azerbejdżanem. W górach Armenii nie istnieje służba ratownicza. Uważać ponadto trzeba na dzikie zwierzęta - węże, skorpiony czy niedźwiedzie.
  • W Armenii nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wylotem warto więc zainwestować w naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie do Armenii wybrać?
To w dużej mierze kwestia indywidualna. Każdy ma nieco inne potrzeby i oczekiwania w tym zakresie. Jedno jest pewne - im wyższa suma gwarantowana polisy, tym oczywiście lepiej.
Czy do Armenii potrzebny jest paszport?
Do przekroczenia granicy z Armenią jest potrzebny ważny paszport. Nie trzeba natomiast mieć przy sobie wizy, o ile wyjazd jest krótszy niż 180 dni.