Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Rumunia na wakacje? Dlaczego nie! Zachwycające dziką naturą krajobrazy, zabytkowe zamki, w tym ten ze słynnej Transylwanii, Karpaty zachęcające do trekkingu, a także malownicze wybrzeże Morza Czarnego – w Rumunii każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Zanim jednak wyjedziesz na urlop, nie zapomnij o zakupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Dzięki niej możesz podróżować bez stresu. Co wybrać? Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Rumunii jest najlepsze!

​Rumunia – informacje MSZ

 • W Rumunii można wypoczywać bezpiecznie.
 • Należy zachować ostrożność w miejscach publicznych i środkach komunikacji, gdzie istnieje ryzyko drobnych kradzieży.
 • Na terenie Rumunii nie jest wprowadzony żaden stopień zagrożenia terrorystycznego.
 • Rumunia znajduje się w obszarze aktywności sejsmicznej, dlatego istnieje ryzyko trzęsień ziemi.
 • Wyjazdy do Rumunii do 90 dni nie wymagają wizy – wystarczy ważny paszport albo dowód osobisty.
 • Ze względu na pandemię koronawirusa mogą być wprowadzone specjalne obostrzenia.
 • Aktualne zalecenia dotyczące wyjazdów do Rumunii można znaleźć na stronie MSZ.

​Podróż do Rumunii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne umożliwia bezpieczne podróżowanie. Razem z nim można komfortowo zwiedzić cały świat – w tym także Rumunię.

Dzięki ubezpieczeniu podróżnemu właściciel polisy otrzymuje opiekę w najmniej oczekiwanych sytuacjach jak wypadek, uraz, nagłe zachorowanie, kradzież, wyrządzenie szkody. Koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe do wysokości sumy gwarantowanej według zasad zamieszczonych w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Polisa podróżna nie jest zakupem obowiązkowym, lecz dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko związane z wydarzeniami poza granicami kraju. Mogą one pociągać za sobą poważne konsekwencje w postaci rachunków sięgających kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych!

Na zakup ubezpieczenia turystycznego do Rumunii warto zdecydować się wtedy, gdy:

 • Wyjeżdża się na wakacje w celach wypoczynkowych.
 • Zamierza się na miejscu uprawiać sporty, w tym sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne.
 • Podróż odbywa się w celach służbowych, pracowniczych.
 • Wyjazd do Rumunii ma inne cele, na przykład odwiedzenie rodziny, edukacja.

W sprzedaży znajduje się szeroka gama ubezpieczeń turystycznych do Rumunii. Jaką polisę warto wybrać, by wyjazd był bezpieczny?

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje do Rumunii?

Przy wyborze polisy turystycznej do Rumunii należy zwrócić uwagę na parę ważnych czynników, które pozwalają na dobranie ubezpieczenia zapewniającego maksymalną ochronę podczas pobytu za granicą.

Aby wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii, należy uwzględnić kwestie jak:

1. Dopasowanie do celu wyjazdu

Przy wyborze polisy należy określić cel podróży do Rumunii, na przykład wypoczynek, uprawianie sportów czy praca. Pozwoli to na dobranie najlepszego wariantu ochrony.

2. Odpowiedni zakres polisy

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy w wielu wariantach, które można podzielić na polisy podstawowe oraz rozszerzenia. Dzięki temu można wybrać taką ofertę, która będzie najkorzystniejsza.

W ramach podstawowej polisy turystycznej można pokryć koszty:

 • Leczenia.
 • Ratownictwa.
 • Transportu medycznego, transportu zwłok po śmierci.
 • Następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW.

Dodatkowe polisy poszerzające ochronę:

 • Assistance.
 • OC w życiu prywatnym.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie sportowe.
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia wyjazdu.
 • Ubezpieczenie od zachorowania na COVID-19.
 • Klauzula alkoholowa – zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.
 • Ubezpieczenie opóźnienia lotu, bagażu.

3. Stan zdrowia

Przy wyborze polisy należy zaznaczyć, czy choruje się przewlekle. Osoby z chorobami przewlekłymi mogą wymagać częstszego dostępu do lekarza, co przekłada się na zakres ochrony polisy.

4. Wysokość sum gwarancyjnych

Wskazują one na odpowiedzialność ubezpieczyciela do konkretnej sumy. Odnosi się ona do pokrycia kosztów oraz do wypłaty odszkodowania.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Im wyższa suma gwarancyjna, tym większe bezpieczeństwo dla podróżującego. Należy pamiętać o tym, że powyżej limitu musi on opłacić koszty we własnym zakresie.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Rumunii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Rumunii zaczynają się od około 3 zł za jeden dzień ochrony podczas podróży. Za tygodniowy wyjazd należy zatem zapłacić jedynie około 20-30 zł!

Najtańsze polisy turystyczne do Rumunii zapewniają ochronę w ramach pokrycia kosztów leczenia, transportu, ratownictwa, a także NNW. Nieco drożej można kupić polisy pokrywające koszty utraconego bagażu oraz OC. W cenie około 6-7 zł na dzień można kupić ubezpieczenie zapewniające szeroką ochronę dla sportowca.

Jeszcze więcej ofert ubezpieczeń turystycznych do Rumunii można znaleźć w kalkulatorach ubezpieczeniowych. To serwisy online, które błyskawicznie obliczają wysokość składek w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych równocześnie i pomagają w wyborze najkorzystniejszej polisy. Po obliczeniu składki można od razu zdecydować się na zakup polisy online!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Podróżujący do Rumunii może samodzielnie wybrać zakres swojej polisy, uwzględniając przy tym cel podróży oraz własne wymagania. Dzięki temu wyjazd może odbyć się bez stresu – niezależnie od jego charakteru.

Dokładne informacje dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej można znaleźć w dokumencie OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego warto zapoznać się z nim przed wykupieniem polisy.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii można kupić:

1. Za pośrednictwem kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych – dzięki temu można wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród propozycji wielu towarzystw.

2. Bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela.

3. W agencji ubezpieczeń.

4. W biurze podróży.

Najłatwiej można wykupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii przez internet, wykonując wcześniej kalkulację polisy. Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć od razu – nawet na jeden dzień przed zaplanowaną podróżą. Za polisę można zapłacić szybkim przelewem, kartą płatniczą, kredytową.

​Czy EKUZ działa w Rumunii?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa w Rumunii. Na jej podstawie można korzystać z usług medycznych w całym kraju.

Obywatele, którzy posiadają kartę EKUZ, korzystają z usług na tych samych zasadach, jak mieszkańcy kraju:

 • Usługi dostępne są w państwowych placówkach, które nie zawsze oferują wysoki poziom leczenia.
 • Należy pokryć koszty lekarstw, ponieważ większość z ich nie podlega refundacji.
 • Konieczne jest dopłacenie do leczenia stomatologicznego – 40% ceny usługi.

Aby uzyskać dostęp do placówek prywatnych oraz szerokiej gamy usług bez opłat, warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie mogło pokryć koszty leczenia, a ponadto ratownictwa i transportu medycznego.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Rumunii

Przed wyjazdem samochodem sprawdź jak działają winiety w Rumunii w 2022.

​Podsumowanie

Rumunia to nadal nieodkryty przez turystów kraj. Gdy chcesz poznać go bliżej, podczas planowania swojego wyjazdu nie zapomnij o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego, z którym zwiedzanie Rumunii będzie bezpieczniejsze!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia