Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii
Kraje

Ubezpieczenie do Rumunii

Ubezpieczenie do Rumunii

Rumunia na wakacje? Dlaczego nie! Zachwycające dziką naturą krajobrazy, zabytkowe zamki, w tym ten ze słynnej Transylwanii, Karpaty zachęcające do trekkingu, a także malownicze wybrzeże Morza Czarnego – w Rumunii każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Zanim jednak wyjedziesz na urlop, nie zapomnij o zakupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Dzięki niej możesz podróżować bez stresu. Co wybrać? Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Rumunii jest najlepsze!

Rumunia – informacje MSZ

  • W Rumunii można wypoczywać bezpiecznie.
  • Należy zachować ostrożność w miejscach publicznych i środkach komunikacji, gdzie istnieje ryzyko drobnych kradzieży.
  • Na terenie Rumunii nie jest wprowadzony żaden stopień zagrożenia terrorystycznego.
  • Rumunia znajduje się w obszarze aktywności sejsmicznej, dlatego istnieje ryzyko trzęsień ziemi.
  • Wyjazdy do Rumunii do 90 dni nie wymagają wizy – wystarczy ważny paszport albo dowód osobisty.
  • Zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz.
  • Aktualne zalecenia dotyczące wyjazdów do Rumunii można znaleźć na stronie MSZ.

Rumunia – co warto zobaczyć?

  • Pałac Parlamentu w Bukareszcie – zwany Pałacem Ludowym.  To jeden z największych budynków administracji publicznej na świecie. Częściowo można go zwiedzać.
  • Zamek Bran – zwany zamkiem Drakuli. To obiekt z wieku XIV. Wlad Palownik w rzeczywistości nigdy tam nie mieszkał.
  • Zamek Peles – kompleks parkowo-pałacowy w Sinai wybudowany w wieku XIX. To dawna letnia rezydencja królewska, a dzisiaj mieści się tam muzeum. Obiekt znajduje się u podnóża gór Bucegi. Jest przykładem architektury neorenesansowej.
  • Cerkwie w Maramures – wpisane na listę UNESCO. To zabytkowe cerkwie drewniane położone na zachodzie kraju przy granicy z Ukrainą. 
  • Kościół Czarny w Braszowie  – z wieku XIV. To największa budowla sakralna w kraju. Wykonana jest w stylistyce późnogotyckiej. Swoją nazwę zawdzięcza pożarowi z roku 1689. 
  • Starówkę w Sybinie – historyczne centrum  miasteczka otoczone przez kamienice. Zwiedzić warto m.in. kościół Jezuitów z wieku XVIII czy wieżę ratuszową. 
  • Siedmiogrodzkie wioski saskie – wpisane na listę UNESCO. Są to murowane kościoły obronne z okresu od XIII do XVI wieku. 
  • Park Narodowy Retezat – rezerwat w masywie górskim ze szczytem Varful Peleaga – 2509 m n.p.m. 
  • Ulicę Victoriei w Bukareszcie – główną aleję miasta nazwaną tak na pamiątkę pochodu rumuńskiej armii, która zwyciężyła walkę o niepodległość. 
  • Cytadelę w Sighisoarze – Górne Miasto wpisanej na listę UNESCO miejscowości. Znajdują się tam m.in. Kościół na Wzgórzu czy Dom Drakuli. 
  • Deltę Dunaju – drugą największą w Europie deltę rzeczną na granicy z Ukrainą. Wpisana jest na listę UNESCO. 
  • Trasę Transfogaraską i Zaporę Vidraru – wijącą się po zboczach Karpat na wysokości do 2000 m n.p.m. Znajduje się tam długi na 900 metrów tunel. Zapora powstała na rzece Ardżesz płynącej przez Góry Fogaraskie. 

Co zabrać na urlop w Rumunii? Dokumenty na wyjazd do Rumunii

Od 1 stycznia 2008 roku Polacy mogą do Rumuni wjeżdżać i przebywać na jej terenie do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. Odpowiada za niego jednak hotel czy właściciel pensjonatu. Zgłosić się należy w tym przypadku na posterunek policji czy Policji Granicznej. 

Kierowcy muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. Zielona Karta nie jest wymagana. 

Czy w Rumunii jest bezpiecznie?

W Rumunii nie obowiązuje żaden stopień zagrożenia terrorystycznego. Problem przestępczości pospolitej nie jest zbyt wysoki. Jednak w miejscach publicznych trzeba zachować ostrożność. 

Sezonowo w Rumunii występują epidemie grypy. Wiosną i jesienią pojawiają się małe ogniska odry. Regularne są zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu. Na południu latem zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych. 

Trzeba uważać na górskich drogach, które są kręte i na ogół w kiepskim stanie technicznym. Dodatkowo są bardzo słabo oświetlone. Na terenach górskich żyją niebezpieczne, dzikie zwierzęta. 

Rumunia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Rumunii – czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego czyli EKUZ w Rumunii działa. Na jej podstawie można korzystać z usług medycznych w całym kraju.

Obywatele, którzy posiadają kartę EKUZ, korzystają z usług na tych samych zasadach, jak mieszkańcy kraju:

  • Usługi dostępne są w państwowych placówkach, które nie zawsze oferują wysoki poziom leczenia.
  • Należy pokryć koszty lekarstw, ponieważ większość z ich nie podlega refundacji.
  • Konieczne jest dopłacenie do leczenia stomatologicznego – 40% ceny usługi.

Aby uzyskać dostęp do placówek prywatnych oraz szerokiej gamy usług bez opłat, warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie mogło pokryć koszty leczenia, a ponadto ratownictwa i transportu medycznego.

​Podróż do Rumunii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne umożliwia bezpieczne podróżowanie. Razem z nim można komfortowo zwiedzić cały świat – w tym także Rumunię.

Dzięki ubezpieczeniu podróżnemu właściciel polisy otrzymuje opiekę w najmniej oczekiwanych sytuacjach jak wypadek, uraz, nagłe zachorowanie, kradzież, wyrządzenie szkody. Koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe do wysokości sumy gwarantowanej według zasad zamieszczonych w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Polisa podróżna nie jest zakupem obowiązkowym, lecz dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko związane z wydarzeniami poza granicami kraju. Mogą one pociągać za sobą poważne konsekwencje w postaci rachunków sięgających kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych!

Na zakup ubezpieczenia turystycznego do Rumunii warto zdecydować się wtedy, gdy:

  • Wyjeżdża się na wakacje w celach wypoczynkowych.
  • Zamierza się na miejscu uprawiać sporty, w tym sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne.
  • Podróż odbywa się w celach służbowych, pracowniczych.
  • Wyjazd do Rumunii ma inne cele, na przykład odwiedzenie rodziny, edukacja.

W sprzedaży znajduje się szeroka gama ubezpieczeń turystycznych do Rumunii. Jaką polisę warto wybrać, by wyjazd był bezpieczny?

​Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rumunii wybrać?

Przy wyborze polisy turystycznej do Rumunii należy zwrócić uwagę na parę ważnych czynników, które pozwalają na dobranie ubezpieczenia zapewniającego maksymalną ochronę podczas pobytu za granicą.

Aby wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii, należy uwzględnić kwestie jak:

1. Dopasowanie do celu wyjazdu

Przy wyborze polisy należy określić cel podróży do Rumunii, na przykład wypoczynek, uprawianie sportów czy praca. Pozwoli to na dobranie najlepszego wariantu ochrony.

2. Odpowiedni zakres polisy

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy w wielu wariantach, które można podzielić na polisy podstawowe oraz rozszerzenia. Dzięki temu można wybrać taką ofertę, która będzie najkorzystniejsza.

W ramach podstawowej polisy turystycznej można pokryć koszty:

  • Leczenia.
  • Ratownictwa.
  • Transportu medycznego, transportu zwłok po śmierci.
  • Następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW.

Dodatkowe polisy poszerzające ochronę:

  • Assistance.
  • OC w życiu prywatnym.
  • Ubezpieczenie bagażu.
  • Ubezpieczenie sportowe.
  • OC sportowe.
  • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia wyjazdu.
  • Klauzula alkoholowa – zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.
  • Ubezpieczenie opóźnienia lotu, bagażu.

3. Stan zdrowia

Przy wyborze polisy należy zaznaczyć, czy choruje się przewlekle. Osoby z chorobami przewlekłymi mogą wymagać częstszego dostępu do lekarza, co przekłada się na zakres ochrony polisy.

4. Wysokość sum gwarancyjnych

Wskazują one na odpowiedzialność ubezpieczyciela do konkretnej sumy. Odnosi się ona do pokrycia kosztów oraz do wypłaty odszkodowania.

Im wyższa suma gwarancyjna, tym większe bezpieczeństwo dla podróżującego. Należy pamiętać o tym, że powyżej limitu musi on opłacić koszty we własnym zakresie.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Rumunii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Rumunii zaczynają się od około 3 zł za jeden dzień ochrony podczas podróży. Za tygodniowy wyjazd należy zatem zapłacić jedynie około 20-30 zł!

Najtańsze polisy turystyczne do Rumunii zapewniają ochronę w ramach pokrycia kosztów leczenia, transportu, ratownictwa, a także NNW. Nieco drożej można kupić polisy pokrywające koszty utraconego bagażu oraz OC. W cenie około 6-7 zł na dzień można kupić ubezpieczenie zapewniające szeroką ochronę dla sportowca.

Jeszcze więcej ofert ubezpieczeń turystycznych do Rumunii można znaleźć w kalkulatorach ubezpieczeniowych. To serwisy online, które błyskawicznie obliczają wysokość składek w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych równocześnie i pomagają w wyborze najkorzystniejszej polisy. Po obliczeniu składki można od razu zdecydować się na zakup polisy online!

​Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Podróżujący do Rumunii może samodzielnie wybrać zakres swojej polisy, uwzględniając przy tym cel podróży oraz własne wymagania. Dzięki temu wyjazd może odbyć się bez stresu – niezależnie od jego charakteru.

Dokładne informacje dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej można znaleźć w dokumencie OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego warto zapoznać się z nim przed wykupieniem polisy.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Rumunii wybrać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to ubezpieczenie dobrane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Inne potrzeby mają osoby, które lubią leżeć na plaży, a inne osoby aktywne fizycznie czy imprezujące. W ostatnim przypadku przydatna jest tzw. klauzula alkoholowa. Chroni ona przed finansowymi skutkami szkód, które miały miejsce po spożyciu alkoholu. 

Ochronę rozszerzyć muszą zawsze osoby przewlekle chore. Jeśli tego nie dopilnują, leczenie w Rumunii może ich słono kosztować. 

Na zakres polisy uwagę muszą zwrócić sportowcy. Trzeba zacząć od tego, czy dana dyscyplina sportowa jest włączona do OWU. Czasem firma ubezpieczeniowa wymaga wykupienia dodatkowego rozszerzenia o sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka. Poza tym zdecydować się można na OC sportowe czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Najłatwiej można wykupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii przez internet, wykonując wcześniej kalkulację polisy. Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć od razu – nawet na jeden dzień przed zaplanowaną podróżą. Za polisę można zapłacić szybkim przelewem, kartą płatniczą, kredytową. Pomocny jest w tym przypadku internetowy serwis Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Do przekroczenia granicy z Rumunią potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
  • W Rumunii obowiązuje karta EKUZ, ale nie zapewnia pełnej ochrony. Dlatego należy pamiętać o zakupie dobrego ubezpieczenia podróżnego.
  • Rumunia to kraj bezpieczny, w którym zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest bardzo niskie. Rzadko zdarzają się napady i kradzieże kieszonkowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy EKUZ działa w Rumunii?
Rumunia należy do UE i działa tam EKUZ, ale nie zapewnia pełnej ochrony. Do wielu usług medycznych trzeba dopłacić. Warto więc pamiętać o dobrym ubezpieczeniu turystycznym.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Bez problemu można to zrobić przez internet np. za pomocą internetowego serwisu Polisoteka.pl.
Czy trzeba się ubezpieczać na wyjazd zagraniczny?
Podróżowanie po Rumunii nie jest zbyt niebezpieczne, ale każdemu zdarzyć się może przykry wypadek. Warto więc zadbać wcześniej o dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.