Turcja a COVID
COVID

Koronawirus w Turcji

Turcja to kraj oferujący wspaniałe możliwości dla turystów. Piękne wybrzeże usiane nowoczesnymi kurortami, orientalne zabytki, wspaniała kuchnia – to wszystko powoduje, że Turcja od lat jest na szczycie list popularnych kierunków urlopowych wyjazdów. Sprawdź, jakie warunki obowiązują podróżników wybierających się do Turcji w dobie pandemii COVID-19! Zobacz jak wypada Turcja a COVID!

​Turcja a COVID

Granice Turcji są otwarte dla turystów, dlatego osoby, które chciałyby spędzić swoje wakacje właśnie w tym kraju, mogą zrealizować swoje wakacyjne plany.

Aby wyjechać do Turcji w dobie pandemii koronawirusa, należy spełnić odpowiednie wymagania. Należy także pamiętać o przestrzeganiu obostrzeń podczas pobytu w kraju.

Turcja a COVID – aktualne wymagania. Aby wyjechać do Turcji, należy przedstawić:

 • Negatywny wynik testu na koronawirusa lub
 • Zaświadczenie o szczepieniu lub
 • Zaświadczenie o przechorowaniu COVID.

Przeprowadzenie testu nie dotyczy dzieci w wieku do lat 6.

Ponadto podróżujący samolotami muszą wypełnić odpowiedni Formularz Lokalizacyjny.

Trzeba też wypełnić formularz zgłoszenia Traveler Entry Form, który dostępny jest na stronie internetowej https://register.health.gov.tr/. Po jego wypisaniu otrzymuje się kod HES, który należy zapisać na urządzeniu mobilnym lub wydrukować.

Szczegółowe informacje dotyczące sytuacji epidemicznej oraz warunków wyjazdu można znaleźć na stronach rządowych.

​Koronawirus w Turcji – sytuacja w kraju

Aktualnie sytuacja epidemiczna w Turcji jest w miarę stabilna, chociaż w określonych regionach notowane są większe liczby zakażeń koronawirusem.

W kraju trwa również akcja szczepień, która dotyczy również osób zatrudnionych w sektorze turystycznym.

Turcja a COVID – bądź gotowy! Turyści przyjeżdżający do Turci muszą być przygotowani na zmianę aktualnej sytuacji epidemicznej oraz obostrzeń.

​Jakie są obostrzenia w Turcji?

Podczas wakacji w Turcji należy przestrzegać ogólnokrajowych obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa.

Nakaz noszenia maseczek dotyczy przestrzeni zamkniętych oraz otwartych przestrzeni publicznych, między innymi ulic, bazarów, miejskich plaż, parków. Osoby nieprzestrzegające nakazu narażają się na nałożenie mandatu.

W terminalach portów lotniczych można odebrać bezpłatne maseczki ochronne. W wielu miejscach znajdują się kabiny i maty do dezynfekcji. Prowadzona jest również kontrola temperatury.

​Podróż samolotem do Turcji – jakie są wymagania?

Aby udać się w podróż lotniczą do Turcji, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty:

 • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR lub antygenowym na koronawirusa – nie dotyczy dzieci do 6. roku życia, osób zaszczepionych i po infekcji COVID.
 • Zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID – należy odczekać 14 dni od szczepienia.
 • Ozdrowieńcy – Zaświadczenie o przechorowaniu COVID,
 • Wypełnienie Formularza Lokalizacyjnego.
 • Wypełnienie zgłoszenia podróżnego – Traveler Entry Form.

​Podróż samochodem i autokarem do Turcji – jakie są wymagania?

Osoby, które chciałyby dojechać do Turcji własnym samochodem albo autokarem, muszą spełnić takie same wymagania jak osoby podróżujące samolotem. Należy także wypełnić zgłoszenie Traveler Entry Form. Formularz Lokalizacyjny nie jest potrzebny, chyba że wymaga go przewoźnik.

​Wakacje w Turcji – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby wyjechać na wakacje do Turcji, należy zgromadzić odpowiednie dokumenty i zaświadczenia zależnie od tego, czy jest się osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem lub nie chorowało się na COVID.

Wymagania przed wyjazdem do Turcji:

 • Zaświadczenie o wykonaniu testu na koronawirusa i uzyskanie negatywnego wyniku – dotyczy testów RT-PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przylotem oraz testów antygenowych wykonanych w ciągu ostatnich 48 godzin przed podróżą. Testy nie dotyczą dzieci do lat 6, osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Musisz posiadać zaświadczenie w języku angielskim.
 • Zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – od czasu podania ostatniej szczepionki musi minąć 14 dni.
 • Ozdrowieńcy – Zaświadczenie o przechorowaniu COVID – ważne minimum 28 dni i maksimum 6 miesięcy przed podróżą do Turcji.
 • Formularz Lokalizacyjny – wypełniany głównie przy podróży samolotem.
 • Formularz elektroniczny Traveler Entry Form do wypełnienia na stronie https://register.health.gov.tr/.

​Ubezpieczenie turystyczne do Turcji

Przed podróżą do Turcji nie zapominaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które zapewni ochronę także w razie zachorowania na COVID-19!