Kuba a COVID-19
COVID

Wakacje na Kubie a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

nteresowanie. Niemniej jednak turyści dobrze pamiętają, jak trudne stało się podróżowanie z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w danym kraju wciąż obowiązują specjalne regulacje prawne. Jak to wygląda w przypadku Kuby? Czy na wyspie wciąż panują zasady przystosowane do sytuacji epidemiologicznej?

Kuba – zasady wjazdu na wakacje 2022

Do kwietnia tego roku na Kubie obowiązywały specjalne zasady dotyczące przekraczania granicy. Natomiast w ostatnim czasie zostały one zniesione. To oznacza, że teraz nawet niezaszczepieni turyści mogą swobodnie wjeżdżać do kraju.

Czy przed wjazdem na Kubę trzeba zrobić test na COVID-19?

Dzięki opisanym wyżej zmianom na Kubie nie ma już obowiązku wykonywania testów przed przylotem. Dotyczy to zarówno turystów zaszczepionych przeciwko COVID-19, jak i osób, które nie przyjęły szczepionki.

Uwaga!

Na Kubie cały czas istnieje zasada okazjonalnego wykonywania bezpłatnych testów turystom i osobom przyjezdnym. Jeżeli taki test da wynik pozytywny, turysta zostanie skierowany na hotelową kwarantannę.

Jakie obostrzenia obowiązują na Kubie?

Na Kubie zniesiono większość obostrzeń epidemiologicznych, ale niektóre zasady bezpieczeństwa wciąż pozostają w mocy. Na lotniskach oraz w placówkach medycznych należy zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki. W zależności od sytuacji epidemiologicznej nakaz ten może zostać rozciągnięty na inne miejsca publiczne. Pewne ograniczenia mogą także pojawić się w przypadku komunikacji publicznej oraz organizowanych atrakcji.

Koronawirus na Kubie – sytuacja w kraju

Na Kubie sytuacja epidemiologiczna jest obecnie stosunkowo dobra, gdyż liczba zakażeń pozostaje na niskim poziomie. Jednak warto na bieżąco monitować informacje dotyczące tego kraju, a także komunikaty wydawane przez kubańskie władze.

Wakacje na Kubie – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Podstawowym dokumentem uprawniającym turystów do wjazdu na terytorium Kuby jest paszport. Taki paszport musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące od momentu wjazdu do kraju.

Ponadto przed przyjazdem turysta musi wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie – https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio.

Co istotne, władze Kuby wymagają również, aby wszyscy turyści posiadali ubezpieczenie podróżne obejmujące COVID-19. Jeżeli turysta nie wykupi go przed wylotem, będzie musiał zakupić polisę na miejscu.

Przed wyjazdem na Kubę warto kupić ubezpieczenie turystyczne.