Ubezpieczenie na narty do Włoch

Włochy należą do grupy nielicznych krajów, w których turystyka kwitnie przez cały rok. W sezonie letnim turyści mogą zwiedzać praktycznie cały Półwysep Apeniński kryjący w sobie mnóstwo pięknych miejsc. Natomiast zimą życie turystyczne przenosi się do kurortów zlokalizowanych we włoskiej części Alp. Warto jednak wiedzieć, że w takich kurortach od tego roku obowiązują nowe regulacje dotyczące zagranicznych narciarzy. O czym więc warto wiedzieć i jak wybrać właściwe ubezpieczenie na narty do Włoch? Odpowiedzi na obydwa te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Jakie ubezpieczenie wybrać na narty we Włoszech?

Rekreacyjne narciarstwo nie jest zazwyczaj uznawane za sport wysokiego ryzyka. Niestety, pod tym względem wszystko zależy od zachowania narciarzy oraz innych użytkowników stoku. We włoskich kurortach praktycznie każdego roku dochodziło do wypadków spowodowanych zwykłą lekkomyślnością turystów. Z tego względu włoskie władze postanowiły zaostrzyć zasady obowiązujące w miejscowych kurortach. Na czym polegały te zmiany?

Po pierwsze, turyści zostali zobowiązani do zakupu polisy OC, która ma umożliwić pokrycie kosztów naprawy spowodowanych szkód. Włochy stały się więc jedynym krajem na świecie, gdzie narciarskie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Oprócz tego turyści muszą pamiętać o wprowadzonym zakazie korzystania ze stoków narciarskich przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Za złamanie opisanych wyżej reguł grożą surowe mandaty.

Wprowadzone zmiany mają więc ogromne znaczenie w kontekście zakupu ubezpieczenia na narty we Włoszech. Teraz każdy narciarz musi upewnić się, że wybrana przez niego polisa obejmuje również ochronę OC. Należy jednak pamiętać o tym, że obowiązkowy charakter OC nie powinien przesłonić innych ważnych kwestii dotyczących ubezpieczenia. Polisa narciarska musi przecież obejmować również inne zapisy, takie jak: zwrot kosztów ratownictwa, refundacja leczenia i transportu medycznego.

Które ubezpieczenie najlepsze na narty do Włoch?

Mając na uwadze opisane wyżej kryteria, można wskazać kilka ubezpieczeń, które zasługują na uwagę. Zacznijmy od tańszych alternatyw. Na pierwszy ogień idzie polisa turystyczna AXA w wariancie Podróżnik. Gwarantuje ona zarówno refundację leczenia i ratownictwa, jak i wymaganą ochronę OC. Mimo to jest ona dostępna w przystępnej cenie, gdyż za tygodniową ochronę trzeba zapłacić około 50-60 złotych.

Jeżeli chodzi o droższe alternatywy, tutaj ponownie pojawia się firma AXA i polisa w wariancie Zdobywca. Jest to kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, które może zagwarantować nawet 40 milionów złotych refundacji leczenia! Tak wielka suma zapewni pokrycie dosłownie wszystkich możliwych kosztów, które mogą wyniknąć z nieszczęśliwych wypadków. Nic więc dziwnego, że to właśnie firma AXA oferuje najwyższą sumę ubezpieczenia na rynku. Oprócz tego polisa zapewnia bardzo wysokie odszkodowanie w ramach OC (1,5 miliona złotych) oraz ubezpieczenia bagażu (100 000 złotych). Co więcej, jej cena nie jest aż tak wysoka, gdyż wynosi raptem 100-150 złotych.

Co jednak warto polecić osobom, które wyjeżdżają na narty kilka razy w roku? Tacy narciarze mogą już zastanowić się nad zakupem polisy PZU Bezpieczny Powrót. Jest to całoroczna polisa przeznaczona dla osób, które uprawiają sporty górskie. Co jasne, narciarstwo należy do grona takich sportów. Polisa Bezpieczny Powrót gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i organizacji transportu powrotnego do kraju. Warto także dodać, że przy jej zakupie nabywca otrzymuje ochronę przez cały rok. Dzięki temu nie musi on martwić się o konieczność kupowania polisy przy każdym kolejnym wyjeździe. W najtańszej wersji polisa PZU Bezpieczny Powrót kosztuje od 220 złotych za rok ochrony.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty we Włoszech?

Na podstawie powyższych wyliczeń można łatwo zauważyć, że ceny ubezpieczeń narciarskich są dość mocno zróżnicowane. Tańsze polisy mogą zapewnić tygodniową ochronę już za kilkadziesiąt złotych. Z kolei zakup bardziej rozbudowanego świadczenia będzie już oznaczać wydatek rzędu 100 złotych.

W przypadku polis całorocznych ceny zaczynają się z reguły od 200 złotych. Warto jednak pamiętać, że taki wydatek szybko się zwróci w przypadku regularnych wyjazdów w góry. Toteż dla największych miłośników sportów górskich taka polisa będzie zdecydowanie najkorzystniejszą alternatywą.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty we Włoszech?

Dawno już minęły czasy, kiedy narciarze musieli kupować ubezpieczenia u agentów. Aktualnie sprzedaż polis odbywa się głównie drogą elektroniczną. Zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet jest proste i nie wymaga zbyt wiele czasu.

Co więcej, serwis Polisoteka.pl pozwala na zestawienie ze sobą ofert wybranych asekuratorów. Jest to bardzo cenna możliwość, gdyż ułatwia to znalezienie najlepszego świadczenia.

Podsumowanie

Włochy są obecnie jedynym krajem na świecie, który wprowadził obowiązkowe ubezpieczenia OC dla narciarzy. Jeżeli więc nie chcesz narażać się na wysoki mandat, koniecznie kup ubezpieczenie na narty do Włoch przed nadchodzącym wyjazdem. Co jasne, taka polisa nie powinna obejmować jedynie OC. Równie ważne będzie ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży, a także gwarancja refundacji kosztów akcji ratunkowej. Na szczęście większość dostępnych polis obejmuje wspomniane zapisy. Jeśli jednak chodzi o najbardziej kompleksowe ubezpieczenie na narty, będzie to polisa od firmy AXA. Jej niezwykle wysoka suma ubezpieczenia zapewnia narciarzowi gwarancję bezpieczeństwa. Z kolei największym amatorom górskich aktywności warto polecić całoroczne ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć