Jak osoby z Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

Założenie firmy w Polsce jest możliwe nie tylko przez Polaków, ale również przez obcokrajowców. Taką możliwość mają również obcokrajowcy. Jak osoby z Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce

Czy osoby z Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

Osoby z Ukrainy, które przyjechały do Polski, mają możliwość założenia tutaj działalności gospodarczej.

Prezydent podpisał specjalną ustawę dotyczącą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym toczącym się w tym kraju. Zawiera ona między innymi regulacje dotyczące podejmowania działalności gospodarczej przez osoby z Ukrainy.

Wobec tego obecnie uchodźcy z Ukrainy mają możliwość łatwego otwarcia własnej działalności gospodarczej w Polsce, co powoduje, że mogą oni zacząć łatwiej świadczyć swoje usługi albo prowadzić handel.

Jakie dokumenty są potrzebne Ukraińcom do założenia firmy w Polsce?

Aby otworzyć działalność gospodarczą jako Ukrainiec w Polsce, konieczne jest przede wszystkim przebywanie w Polsce legalnie oraz posiadanie numeru PESEL.

Wszystkie formalności związane z zalegalizowaniem pobytu oraz nadaniem numeru PESEL można załatwić w urzędach obsługujących tego typu sprawy.

1. Warunki legalnego pobytu w Polsce

Obywatel z Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce wtedy, gdy:

  • Posiada legalny tytuł pobytowy,
  • Przybył legalnie do Polski w czasie od 24 lutego 2022 roku i chce pozostać w Polsce,
  • Posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w terminie od 24 lutego 2022 roku, a także chce pozostać na terytorium Polski.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

2. Uzyskanie numeru PESEL

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski w terminie od 24 lutego 2022 roku, mogą otrzymać numer PESEL.

W celu uzyskania numeru PESEL konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o jego wydanie. Można przekazać go w dowolnym Urzędzie Gminy działającym na terenie Polski. Wniosek ten trzeba podpisać własnoręcznie oraz złożyć osobiście w urzędzie.

Istnieje również możliwość złożenia wniosku za pomocą Profilu Zaufanego.

Do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce przez osobę z Ukrainy konieczne będzie jej zarejestrowanie.

Firma może być prowadzona w różnych formach, na przykład mogą być to:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • Spółka, na przykład spółka kapitałowa albo spółka osobowa.

Zarejestrowanie działalności jednoosobowej może odbywać się przez internet. Rejestracja jest bezpłatna. Przeprowadzana jest ona w CEIDG.

Z kolei spółka jako bardziej złożona forma działalności będzie wymagała już przejścia innej procedury, w tym między innymi wniesienia kapitału zakładowego. Wtedy rejestracja odbywa się w KRS.

Podczas zakładania działalności gospodarczej w Polsce osoba z Ukrainy powinna przedstawić podstawę prawną, która pozwala jej na otwarcie firmy. W tym przypadku odpowiednie informacje należy wpisać we wniosku, a także zeskanować i dołączyć odpowiednie dokumenty.

Więcej informacji dotyczących otwarcia działalności gospodarczej w Polsce przez Ukraińca można znaleźć na stronach rządowych. Pomoc oferują również różne instytucje, organizacje, kancelarie prawne, towarzystwa ubezpieczeniowe i inne firmy, które udzielają pomocy.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć