Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E na tiry?
Ubezpieczenie samochodu

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E na tiry?

Współczesny transport i logistyka w ogromnej mierze opiera się na wykorzystywaniu tirów. To zaś oznacza, że na rynku od lat istnieje duże zapotrzebowanie na kierowców mających uprawnienia do kierowania takimi pojazdami. Aby je zdobyć, kierowca w pierwszej kolejności musi przejść kurs oraz zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C+E. Zatem na jakie wydatki powinni się przygotować przyszli kierowcy? Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E na tiry? Czy samo prawo jazdy zapewni możliwość pracy w zawodzie?

Prawo jazdy kategorii C, czy może C+E na tiry?

Na początku warto wyjaśnić pewną nieścisłość, która pojawia się w niektórych artykułach na temat prawa jazdy. Wspomniana nieścisłość opiera się na błędnym założeniu, że prawo jazdy kategorii C umożliwia pracę jako zawodowy kierowca tirów. W praktyce prawo jazdy kategorii C daje tylko możliwość kierowania pojazdami o masie powyżej 3,5 tony. Dodatkowo posiadacze opisanych uprawnień mogą kierować zespołem pojazdów z lekką przyczepą, której masa nie przekracza 750 kilogramów.

Natomiast prawo jazdy kategorii C+E pozwala także na kierowanie zespołem pojazdów z ciężkimi przyczepami. To właśnie takie uprawnienia są niezbędne do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca. Z kolei posiadacze prawa jazdy kategorii C mogą tylko kierować samymi ciężarówkami bez doczepionego ładunku (lub z lekkim ładunkiem).

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E na tiry?

Aby uzyskać kompletny kosztorys dotyczący prawa jazdy kategorii C+E na tiry, trzeba wziąć pod uwagę kilka opłat. Pierwszą z nich jest sam kurs prawa jazdy. W tym przypadku średnia cena takiego szkolenia wyniesie około 3000-4000 złotych.

Do tego należy doliczyć także koszt przeprowadzenia tzw. kwalifikacji wstępnej. Jest to drugi z dokumentów, który musi wyrobić sobie każdy zawodowy kierowca. Średni koszt kwalifikacji wstępnej wynosi 2500-3000 złotych. Łatwo można więc policzyć, że samo ukończenie kursów będzie oznaczać wydatek rzędu 6000-7000 złotych.

Przejście obydwu opisanych szkoleń nie oznacza jeszcze końca wydatków. Przyszli kierowcy będą musieli również zapłacić za:

  • państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii C+E – 245 złotych;
  • wyrobienie karty kierowcy – 172 złote i 20 groszy (pracodawca może ją zrefundować);
  • wszelkie opłaty dodatkowe (np. dodatkowe godziny jazd, wyrobienie zdjęć itd.).

Tym samym łącznie prawo jazdy kategorii C+E będzie kosztować 6500-7500 złotych. Młodzi kierowcy powinni jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Uprawnienia kierowcy zawodowego mogą zdobyć tylko te osoby, które mają już prawo jazdy na samochody osobowe (kategorii B). Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na samochód osobowy?