Bahamy to rajskie plaże, czysta woda i raj dla nurków. Wiele osób marzy o podróży w to egzotyczne miejsce. Dzisiaj jest ono naprawdę na wyciągnięcie ręki. Jak zaplanować taki wyjazd? O czym trzeba pamiętać? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Bahamy wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Bahamy – informacje z MSZ
- Bahamy – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop na Bahamach? Dokumenty na wyjazd na Bahamy
- Czy na Bahamach jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop na Bahamach – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne na Bahamy wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Bahamy?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Bahamy wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Bahamy?
Bahamy – informacje z MSZ
- Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
- Bahamy to kraj bezpieczny, ale zdarzają się tam kradzieże kieszonkowe.
- Sprzęt wodny dostępny w wypożyczalniach może nie posiadać stosownych atestów.
- W kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba zgłosić się do przedstawicielstwa innego kraju UE.
Bahamy – co warto zobaczyć?
- Nassau – główne miasto Bahamów znajduje się na wyspie New Providence. Zobaczyć trzeba Fort Fincastle oraz pobliskie schody Królowej Nassau. Urokliwe jest także centrum miasta z malowniczymi budynkami w stylu kolonialnym.
- Blue Lagoon Island – wyspę położoną 5 km od stolicy – zwaną kiedyś Salt City. Przyciągała piratów, którzy wydobywali tam sól.
- Harbour Island – z miastem Dunmore Town zamieszkiwanym przez 2 tysiące osób.
- Port Lucaya Marketplace – duży obiekt handlowo-gastronomiczny.
- Ardastra Gardens, Zoo and Conservation Centre – z roku 1937. Miejsce atrakcyjne dla turystów, w którym podziwiać można 200 gatunków zwierząt.
- Zatokę Eleuthera – miejsce, w którym Atlantyk łączy się z zatoką.
- Bimini Islands – najbardziej na zachód wysuniętą część Bahamów.
- Atlantis Paradise Island – luksusowy ośrodek z hotelami, akwarium i parkiem wodnym.
- Wyspę Andros – z trzecią największą rafą koralową na świecie. To obszar chroniony i raj dla nurków.
- Exuma Cays Land and Sea Park – obszar chroniony, gdzie nurkować można wśród wraków.
Co zabrać na urlop na Bahamach? Dokumenty na wyjazd na Bahamy
Podstawa to paszport, którego okres ważności musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wylotu z wysp. Dodatkowo okazać trzeba bilet powrotny, rezerwację miejsca noclegowego i odpowiednie środki finansowe.
Obywatele Polski i mieszkańcy innych krajów UE, mogą przebywać na Bahamach przez maksymalnie 3 miesiące w okresie 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
Czy na Bahamach jest bezpiecznie?
Bahamy uważane są za kraj bezpieczny. Największym zagrożeniem są tam huragany, które występują w okresie od czerwca do listopada. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski również informuje o pewnych dzielnicach stolicy Nassau, gdzie dochodzi do sporadycznych kradzieży i zaleca zachowanie ostrożności.
Na Bahamach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, ewentualnie można szukać pomocy w placówkach innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Karta EKUZ na urlop na Bahamach – czy wystarczy?
Na Bahamach karta EKUZ nie obowiązuje. Trzeba więc pomyśleć o zakupie dobrego ubezpieczenia podróżnego.
Na wielu wyspach nie ma co liczyć na opiekę medyczną na wysokim poziomie. Często konieczny jest transport, który generuje spore koszty.
Jakie ubezpieczenie turystyczne na Bahamy wybrać?
Przed wyborem ubezpieczenia turystycznego na Bahamy, warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami. Osoby, które planują spędzać czas na plaży, mają inne wymagania co do ochrony niż te, które uprawiają sporty ekstremalne.
Osoby podróżujące rekreacyjnie, mogą zdecydować się na standardowe ubezpieczenie turystyczne. Jeśli jednak w planach są specyficzne cele podróży, takie jak nurkowanie, wędkarstwo czy inna aktywność, upewnić trzeba się, że ubezpieczenie obejmuje także te działania.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Bahamy?
Elementy podstawowej polisy turystycznej na wakacje na Bahamach obejmują na ogół:
- Koszty leczenia – zaleca się minimalną sumę gwarantowaną na koszty leczenia wynoszącą co najmniej 30 000 euro (wyższa suma gwarantowana jest bardziej korzystna). Koszty leczenia są kluczowym elementem ubezpieczenia, który zapewnia pokrycie opieki medycznej, w tym w placówkach prywatnych. Obejmuje koszty lekarstw, konsultacji, badań, hospitalizacji oraz ewentualnego powrotnego transportu medycznego do kraju.
- Koszty ratownictwa – ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokrywa wszelkie wydatki związane z ewentualnymi akcjami ratowniczymi i poszukiwawczymi.
- NWW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – zapewnia turyście wypłatę odszkodowania w procentowej wysokości sumy gwarantowanej w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu na Bahamach.
- OC w życiu prywatnym – jest to niezwykle przydatny element ubezpieczenia, który pokrywa straty, jeśli turysta przypadkowo wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub uszkodzi jej mienie. Osoby planujące uprawianie sportów wodnych na Bahamach powinny również rozważyć ubezpieczenie OC sportowe.
- Assistance – usługa wsparcia, dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Assistance zapewnia pomoc prawną, logistyczną i organizacyjną w sytuacjach kryzysowych w trakcie podróży.
- Ochrona bagażu – dzięki temu ubezpieczeniu można otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży lub uszkodzenia osobistych rzeczy podróżnych.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Bahamy wybrać?
Często podczas wakacji na Bahamach planuje się aktywności takie jak nurkowanie i sporty wodne. Dlatego warto rozważyć rozszerzenie zakresu ochrony, aby obejmowała ona także nurkowanie i sporty ekstremalne. Dzięki temu podróżnik ma zapewnione odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu (NNW), wsparcie w przypadku wyrządzenia szkody (OC w życiu prywatnym) oraz ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem sprzętu sportowego.
W standardowej wersji ubezpieczenia nie są uwzględnione sytuacje, takie jak pogorszenie stanu zdrowia związane z chorobą przewlekłą podczas podróży ani wypadki spowodowane spożyciem alkoholu. Możliwe jest jednak dodatkowe zabezpieczenie poprzez wykupienie klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych oraz klauzuli alkoholowej.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Bahamy?
Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapominać, wybierając się na zagraniczne wakacje. Na szczęście formalności załatwić można nawet na przysłowiową ostatnią chwilę. Wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu. Polisę turystyczną na Bahamy kupić można za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl w zaledwie kilka minut.
Najważniejsze informacje:
- Osoby wybierające się na Bahamy nie potrzebują wizy. Przy sobie muszą mieć jednak ważny paszport, bilet powrotny czy potwierdzenie rezerwacji noclegu.
- Na Bahamach karta EKUZ nie obowiązuje. Najlepszą opiekę medyczną uzyskać można w stolicy Nassau. Warto więc zabrać ze sobą dobrą polisę podróżną.
- Bahamy to kraj dość bezpieczny, jeśli mowa o poziomie przestępczości pospolitej. Jednak i tam trzeba uważać na kieszonkowców.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Z powodzeniem można to zrobić przez internet. Polisoteka.pl to serwis online, który pozwala na zakup polisy turystycznej w zasadzie do każdego miejsca na ziemi.
- Jakie dokumenty są potrzebne podczas wyjazdu na Bahamy?
- Podstawa to ważny paszport. Przedstawić trzeba również bilet powrotny i potwierdzenie rezerwacji noclegu. Wiza nie jest wymagana.
- Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
- W przypadku wyjazdu na Bahamy zakup polisy turystycznej nie jest obowiązkowy, ale warto taki dokument ze sobą zabrać. Nie jest to duży koszt, a polisa pozwala spać spokojnie.