Egzotyczna Tajlandia jest jednym z urlopowych hitów. Szczególnym powodzeniem cieszy się wśród tych osób, które uwielbiają wypoczynek w rajskich kurortach. Gdy także chcesz wybrać tę destynację, sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii zakupić, by urlop był udany także wtedy, gdy na horyzoncie ukażą się czarne chmury!
Z artykułu dowiesz się:
- Tajlandia – informacje z MSZ
- Tajlandia – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Tajlandii? Dokumenty na wyjazd do Tajlandii
- Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Tajlandii – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
Tajlandia – informacje z MSZ
- Tajlandia jest krajem uznawanym za bezpieczny dla turystów.
- W miejscowościach turystycznych istnieje wyższe zagrożenie drobną przestępczością.
- Aktualnie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy wyjeździe do Tajlandii.
- Odradzane są podróże do prowincji Narathiwat, Pattani, Yala oraz Songkhla.
- Do Tajlandii nie ma obowiązkowych szczepień, ale warto zdecydować się na szczepienia dobrowolne jak WZW A, WZW B, tężec, wścieklizna.
- Bieżące ostrzeżenia publikowane są na stronie MSZ.
- Warto zarejestrować się przed wyjazdem w systemie Odyseusz.
Tajlandia – co warto zobaczyć?
- Bangkok z Wielkim Pałacem i Świątynią Wat Pho – ogromne miasto zamieszkiwane przez 7 mln osób. Największe zabytki Bangkoku to świątynia Wat Pho z pomnikiem leżącego buddy czy Wielki Pałac Królewski z pomnikiem Szmaragdowego Buddy.
- Ruiny Ayutthaya – dawną stolicę kraju zniszczoną w wieku XVIII na skutek najazdu wojsk birmańskich. Do dzisiaj zostały ruiny pałaców, świątyń i fortyfikacji.
- Park Narodowy Khao Sok – z najstarszym lasem na świecie, który rośnie od 160 mln lat. Ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych.
- Świątynię Doi Suthep – niedaleko miasta Chiang Mai. Pełna nazwa tej świątyni to Wat Phra That Doi Suthep Ratchaworawihan. To budowla bardzo bogato zdobiona. W środku przechowywane są relikwie Buddy.
- Wyspy Koh Phi Phi – między wyspą Phuket i stałym lądem. Jedyną stałą zamieszkaną wyspą jest Ko Phi Phi Don. To największa wyspa. Druga – Kp Phi Phi Lee słynie z pięknych plaż.
- Wyspę Koh Samui – wyspę kokosową w prowincji Surat Thani.
- Park historyczny Sukhothai – stolicę królestwa Sukhothai, które było pierwszym historycznym państwem tajskim. Założone zostało w wieku XIII. Znajduje się 500 km od Bangkoku. Kompleks wpisany jest na listę UNESCO.
- Floating Markets – pływające targi Saduak. Amphawa czy Damnoen.
- Wyspę Phuket – największą, górzystą wyspę Tajlandii. To ona cieszy się największą popularnością wśród Europejczyków.
- Chiang Rai – z Białą Świątynią Wat Rong Khun. Kompleks budowany jest od roku 1997. Prace mają potrwać aż do roku 2070.
- Krabi – z plażą Railay. Słynie z pięknych klifów.
Co zabrać na urlop w Tajlandii? Dokumenty na wyjazd do Tajlandii
Zabrać ze sobą trzeba ważny paszport. Przy podróżach do 30 dni wiza nie jest wymagana. Okazać trzeba bilet powrotny i odpowiednie środki finansowe.
W Tajlandii istnieje obowiązek meldunkowy spoczywający na właścicielach miejsc noclegowych. Jednak w praktyce nie zawsze dopełniają oni swoich obowiązków. Warto się zatem o to upomnieć.
Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?
W Tajlandii trzeba przede wszystkim dbać o higienę. Woda z kranu raczej nie nadaje się do picia. Jedzenie serwowane w ulicznych budkach często przygotowywane jest z bardzo kiepskiej jakości składników.
Uważać trzeba poza tym na kieszonkowców i naciągaczy. W przeszłości w niektórych miejscach dochodziło do zamachów terrorystycznych. W Tajlandii zdarzały się także trzęsienia ziemi czy tsunami.
Karta EKUZ na urlop w Tajlandii – czy wystarczy?
Karta EKUZ w Tajlandii nie obowiązuje, bo jest to kraj azjatycki, który nie należy do UE.
Opieka medyczna w Tajlandii wcale nie jest tania. Zwykła wizyta lekarska kosztuje nawet 200 złotych. Sporo zapłacić trzeba za drobny zabieg chirurgiczny – około 1000 złotych. Jeszcze droższy jest pobyt w szpitalu. Dobrze jest więc wykupić przed wyjazdem dobre ubezpieczenie turystyczne.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii wybrać?
Ubezpieczenia turystyczne do Tajlandii są obecnie oferowane przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Przed swoim wyjazdem za granicę warto więc zapoznać się z różnymi ofertami, aby wybrać taką, która będzie zapewniała maksymalną ochronę.
Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne do Tajlandii, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
1. Charakter podróży
Przed wykupieniem polisy należy przeanalizować, jaki ma być charakter wyjazdu, co pozwoli na wybranie ubezpieczenia zapewniającego właściwy stopień ochrony.
Jako że Tajlandia jest krajem dającym różnorodne możliwości wypoczynku, warto uwzględnić wszystkie swoje plany, na przykład nurkowanie. Wówczas polisa będzie mogła objąć wszystkie nieszczęśliwe wypadki, jakie mogą przydarzyć się podczas urlopu.
2. Zakres ochrony
Podstawowy zakres ochrony, czyli pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, transportu medycznego oraz NNW to absolutne minimum przed wyjazdem do Tajlandii. Aby jednak uzyskać szerszą ochronę, warto zdecydować się na dodatkowe opcje.
Polisa może obejmować również poniższe warianty:
- Ubezpieczenie bagażu.
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego.
- OC w życiu prywatnym.
- Ubezpieczenie dla sportowców.
- Assistance.
- Rozszerzenie dla osób z chorobami przewlekłymi.
- OC sportowe.
- Ubezpieczenie opóźnienia wylotu i bagażu.
- Ubezpieczenie rezygnacji, odwołania, przerwania wyjazdu.
- Zdarzenia wywołane przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu.
Podczas zagranicznego wyjazdu z pewnością przyda się ubezpieczenie bagażu. Zabezpiecza ono przed skutkami jego kradzieży, uszkodzenia lub zagubienia. Można otrzymać wtedy stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Bardzo pomocne będzie też ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jego celem jest zabezpieczenie przed skutkami finansowymi wywołanych szkód w mieniu oraz szkód osobowych. Gdy zatem ubezpieczony wywoła jakieś szkody, na przykład uszkodzi pojazd, wtedy towarzystwo pokryje koszty.
Wielu ubezpieczycieli oferuje też Assistance dla podróżujących – to pomoc podczas wyjazdu świadczona telefonicznie i na miejscu. Włącza między innymi udzielanie porad prawnych, pomoc tłumacza, organizację opieki nad dziećmi, organizację transportu.
Gdy podczas wyjazdu planuje się uprawiać sporty, należy zwrócić uwagę na zakres polisy, aby obejmowała ona określone rodzaje sportów. Warto też dokupić OC sportowe, które zabezpiecza przed skutkami finansowymi wywołanych szkód podczas uprawiania sportów.
Osoby z chorobami przewlekłymi powinny pamiętać o wykupieniu specjalnego rozszerzenia. Jest ono przeznaczone między innymi dla osób chorujących na serce, z cukrzycą, astmą i innymi schorzeniami wymagającymi regularnych kontroli lekarskich.
3. Suma ubezpieczenia
Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto także zwrócić uwagę na jego sumę. To limit maksymalnego odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela.
Najważniejsza jest suma ubezpieczenia odnosząca się do kosztów leczenia, ratownictwa i transportu medycznego – im będzie ona wyższa, tym lepiej, dlatego należy zwrócić uwagę na jej wysokość. Przy wyjeździe do Tajlandii powinna wynosić ona co najmniej 30 000 euro.
Suma ubezpieczenia ma także zastosowanie do OC, NNW oraz ubezpieczenia bagażu, dlatego także należy zwrócić uwagę na ich wysokość.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb osoby podróżującej za granicę. Może ono obejmować zatem te elementy, które zapewniają maksymalną ochronę w losowych sytuacjach, aby spać spokojnie podczas wyjazdu do odległego kraju.
Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego:
- Koszty leczenia – polisa pokryje koszty wizyt lekarskich i leczenia szpitalnego, w tym diagnostyki, leków, zabiegów, operacji.
- Zwrot kosztów ratownictwa – ubezpieczyciel opłaca koszty organizacji akcji ratowniczej, na przykład przy wypadku podczas uprawiania sportów.
- Koszty transportu do kraju – ubezpieczenie obejmuje koszty związane z transportem do kraju ze względów medycznych, a także po śmierci ubezpieczonego.
- Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – pozwala na otrzymanie odszkodowania na skutek doznanych szkód na zdrowiu, po śmierci ubezpieczonego.
- Ubezpieczenie bagażu – gdy w trakcie podróży dojdzie do kradzieży, zaginięcia albo uszkodzenia bagażu, wtedy ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie do maksymalnej sumy gwarantowanej.
- OC w życiu prywatnym – dzięki tej polisie można pokryć koszty wywołanych przez siebie szkód w mieniu oraz szkód osobowych.
- Assistance – pomoc w podróży świadczona przez ubezpieczyciela, dostępna na miejscu oraz telefonicznie.
- Ubezpieczenie dla sportowców – zapewnia ochronę w ramach określonych sportów. Ich listę warto sprawdzić w OWU.
- OC sportowe – rozszerza ochronę OC o uprawianie sportów.
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego – pozwala na otrzymanie odszkodowania na skutek kradzieży, uszkodzenia lub zagubienia sprzętu sportowego.
- Ubezpieczenie opóźnienia wylotu i bagażu – odszkodowanie wypłacane jest wtedy, gdy wylot wydłuży się o określony czas, na przykład nastąpi po 4-6 godzinach. Odszkodowanie można otrzymać też wtedy, gdy opóźniony będzie bagaż.
- Ubezpieczenie rezygnacji, odwołania, przerwania wyjazdu – pozwala na otrzymanie odszkodowania, gdy z ważnych przyczyn wyjazd nie będzie mógł się odbyć albo trzeba będzie go skrócić.
- Zdarzenia wywołane przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu – dodatkowa klauzula rozszerzająca ochronę ubezpieczeniową.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?
Wiele osób uważa, że dobra polisa turystyczna powinna skupiać się przede wszystkim na zapewnieniu ochrony medycznej. Jednak warto rozważyć polisę o szerszym zakresie. Podczas podróży do Tajlandii, ubezpieczenie zagraniczne może zapewnić nie tylko wsparcie w przypadku problemów zdrowotnych, ale także ochronę dla bagażu oraz ewentualnego sprzętu turystycznego.
Podczas podróży lotniczej do Tajlandii, niestety, istnieje ryzyko uszkodzenia lub zagubienia bagażu przez linie lotnicze. W takiej sytuacji polisa turystyczna może pokryć poniesione straty.
Dodatkowym korzystnym rozwiązaniem jest zakup pakietu ubezpieczeniowego, który obejmuje ochronę NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Szczególnie przydatne może być także ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna), zwłaszcza dla osób planujących wypożyczenie skutera podczas pobytu. Osoby, które chcą spędzać czas aktywnie, na przykład uprawiając nurkowanie, powinny rozważyć ubezpieczenie turystyczne z opcją dla aktywnych.
Klauzula alkoholowa może być również cennym dodatkiem do polisy. Wybierając ją, nie trzeba martwić się, że dojdzie do jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia po spożyciu alkoholu. Dla tych, którzy planują korzystać z kolorowych drinków, klauzula alkoholowa może stanowić ważny element ochrony
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
Najprościej ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii można wykupić online za pomocą kalkulatora ubezpieczeniowego. Wystarczy tylko parę minut, aby porównać oferty, wybrać tę najlepszą, a potem od razu zawrzeć umowę online! Warto skorzystać z usług serwisu online Polisoteka.pl.
Najważniejsze informacje:
- Osoby wybierające się do Tajlandii na okres do 30 dni potrzebują jedynie ważnego paszportu. Podczas wjazdu trzeba okazać bilet powrotny.
- W Tajlandii karta EKUZ nie obowiązuje, a opieka medyczna wcale nie jest tania. Dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd to zatem podstawa.
- W Tajlandii istnieje pewne zagrożenie atakami terrorystycznymi. Trzeba też uważać na kradzieże.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?
- Dobre ubezpieczenie musi być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb osoby ubezpieczonej. Warto zdecydować się na dość wysoką sumę ubezpieczenia - Tajlandia wcale nie jest tania, gdy mowa o usługach medycznych.
- Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Można to zrobić w kilka minut przez internet za pośrednictwem serwisu online Polisoteka.pl.
- Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Im kwota ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej dla osoby ubezpieczonej.