Ubezpieczenie turystyczne do Kambodży
Kraje

Ubezpieczenie do Kambodży

Ubezpieczenie do Kambodży

Kambodża to niewątpliwie piękny kraj, który ma za sobą jednak dość smutną historię. Z roku na rok cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Sytuacja tam jest obecnie dość stabilna. Co do zaoferowania ma Kambodża?Jak przygotować się na taki wyjazd? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kambodży kupić?

Kambodża – informacje z MSZ

  • Przed wyjazdem zawsze należy zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
  • W Kambodży poziom przestępczości pospolitej jest dość wysoki. Dużą ostrożność należy zachować w większych miejscowościach. Lepiej nie spacerować po zmroku. 
  • W kraju organizowane są demonstracje i dochodzi do zamieszek. 
  • Granica z Tajlandią nie jest w całości uregulowana. Miały tam miejsce w przeszłości starcia graniczne. 
  • Na sporym obszarze kraju znajdują się wciąż niewybuchy i miny przeciwpiechotne, które są często nieoznaczone. Nie można więc zbaczać z głównych szlaków.
  • W sezonie monsunowym wzdłuż Mekongu i innych rzek dochodzi do groźnych powodzi. 
  • W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba się zgłosić do placówki innego kraju UE.

Kambodża – informacje z MSZ

  • Angkor Wat – znany kompleks świątynny, którego początki sięgają XII wieku. Początkowo było to miejsce kultu hinduizmu, a potem buddyzmu.
  • Świątynia Bayon – położoną w Angkor Thom. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku. To budowla trzypoziomowa z wieloma wieżami. Do dzisiaj zostało ich 37. Świątynia zbudowana jest z bloków piaskowca. 
  • Ta Prohm – znaną świątynię z kompleks Angkor. Powstała na przełomie XII i XIII wieku. Wpisana jest na listę UNESCO. 
  • Angkor Thom – ostatnią stolicę Khmerów. W centrum znajduje się wspomniana świątynia Bajon. 
  • Phnom Penh – stolice Kambodży założoną około roku 1370. Jej największe atrakcje to Pałac Królewski i Srebrna Pagoda z XIX wieku. 
  • Wzgórze Świątynne Phnom Chisor – budowlę, która powstała między X i XI wiekiem w miejscowości Sla. Miejsce to zwane jest Górą Słońca.
  • Kampong Som – nadmorskie miasto położone w południowej części kraju. Niedaleko znajduje się Park Narodowy Ream. 
  • Preah Vihear – ruiny hinduistycznej świątyni Śiwy znajdujące się na granicy z Tajlandią. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. To miejsce pielgrzymek, ale niestety Kambodża toczy o niego spór ze swoim sąsiadem. 

Co zabrać na urlop w Kambodży? Dokumenty na wyjazd do Kambodży

Przed wylotem warto skontaktować się z lekarzem medycyny podróży, który zasugeruje, jakie leki ze sobą wziąć i na co ewentualnie się zaszczepić.

Przygotować poza tym trzeba ważny paszport i wizę. Dokument wizowy nabyć można nawet na lotnisku, ale równie dobrze zadbać o to można wcześniej. Koszt wizy to około 135 złotych. Jest ważna 30 dni.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością pospolitą w Kambodży jest wysokie. Zdarzają się kradzieże torebek – dokonują ich złodzieje poruszający się na skuterach. W klubach nocnych istnieje ryzyko wsypania do napoju narkotyków. Dochodzi do bójek i napadów. 

W Kambodży nie ma polskiego konsulatu. W razie problemów trzeba się zgłosić do placówki dyplomatycznej innego kraju UE. 

Kraj ten wciąż zmaga się ze swoją tragiczną  historią związaną z reżimem Czerwonych Khmerów. Panuje tam duża bieda. Spotkać się można z żebrzącymi na ulicach dziećmi. W Kambodży nie można prowadzić auta bez miejscowego prawa jazdy. 

W niektórych regionach wciąż trafić można na niewybuchy i miny przeciwpiechotne. Lepiej więc nie zbaczać z głównych szlaków. Unikać należy terenów przygranicznych z Tajlandią. 

W Kambodży istnieje zagrożenie dengą i wirusem HIV, a także wieloma chorobami skóry.

Karta EKUZ na urlop w Kambodży – czy wystarczy?

W Kambodży karta EKUZ nie jest oczywiście honorowana. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest więc wykupienie wysokiego ubezpieczenia turystycznego. Ma to zresztą sporo zalet. To ubezpieczyciel zajmuje się wtedy organizacją np. transportu medycznego. Tego NFZ nigdy nie refunduje. 

Przed wyjazdem do Kambodży nie ma obowiązku wykonywania szczepień, ale lepiej rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, wściekliźnie oraz WZW A i B. Dobrze jest przyjąć chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kambodży wybrać?

Władze Kambodży nie wymuszają na turystach wykupienia polisy podróżnej, ale lepiej z tego nie rezygnować. Przede wszystkim nie jest to kraj w pełni bezpieczny, a poza tym każdego może spotkać przechowa sytuacja. O wpadek nie jest trudno, zwłaszcza wśród osób aktywnych. 

W Kambodży EKUZ nie obowiązuje i za opiekę medyczną trzeba zapłacić samodzielnie. Dobowy koszt hospitalizacji to nawet 70 dolarów. W instytucjach prywatnych wzrosnąć może do 200 dolarów. Tylko te ostatnie oferują transport medyczny.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kambodży?

Podstawowe elementy składowe ubezpieczenia turystycznego do Kambodży to:

  • Koszty leczenia – kluczowa składowa polisy. Suma gwarantowanych kosztów leczenia powinna wynosić minimum 200 tysięcy złotych.
  • Transport do kraju – niezwykle istotny aspekt polisy, o którym łatwo można zapomnieć.  Niektóre problemy zdrowotne wymagają powrotu do kraju transportem medycznym i z asystą lekarza. To ogromne koszty, za które odpowiada turysta. Dlatego tak ważne jest wykupienie naprawdę dobrego ubezpieczenia turystycznego. 
  • OC – turyści coraz częściej pamiętają także o tym ubezpieczeniu. Uszkodzenie cudzego mienia zdarzyć się może w każdym miejscu na świecie.  Wtedy to ubezpieczyciel pokrywa koszty. Podobnie jest w przypadku nieumyślnego spowodowania komuś krzywdy i uszczerbku na zdrowiu. 
  • NNW – ta składowa ubezpieczenia dba o zdrowie samego ubezpieczonego. Pokrywa koszty wizyt u specjalistów i rehabilitacji. Dodatkowo zapewnia odszkodowanie, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu. 
  • Ochrona bagażu – przydaje się w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy odszkodowanie. 
  • Koszty ratownictwa – są przydatne, gdy pomoc udzielana jest w górach czy na morzu.
  • Rozszerzenia ochrony – każde ubezpieczenie turystyczne rozszerzyć można np. o choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka czy zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kambodży wybrać?

W Kambodży kradzieże mogą zdarzać się naprawdę często i warto się od tego ubezpieczyć. Szczególnie zaleca się wykupienie ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. 

Osoby, które czas na miejscu zamierzają spędzać aktywnie, powinny rozważyć rozszerzenie polisy o uprawianie sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka. Ubezpieczyciele za sport ekstremalny uważają np. nurkowanie. Dobrze jest więc przed podróżą zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Podróżni, którzy chorują długotrwale, powinni wykupić rozszerzenie od chorób przewlekłych. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kambodży?

Dzisiaj, aby kupić ubezpieczenie turystyczne nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. To świetne rozwiązanie dla osób zabieganych i zapominalskich. W ten sposób w polisę podróżną zaopatrzyć się można nawet na tzw. ostatnią chwilę.

Najważniejsze informacje:

  • Kambodża to kraj dość niebezpieczny. Poziom przestępczości pospolitej jest tam wysoki. Zdarzają się miejsca w niewybuchami i minami.
  • Polacy wybierający się do Kambodży muszą mieć przy sobie poza ważnym paszportem wizę. Tę wyrobić można nawet na przejściu granicznym.
  • W Kambodży EKUZ nie obowiązuje, a koszty leczenia są wysokie. Dlatego wcześniej trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Można to zrobić nawet przez internet. Pomocny jest serwis Polisoteka.pl, za którego pośrednictwem kupić można dowolne ubezpieczenie turystyczne.
Co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Sporo zależy od wybranej opcji. Może być to ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych obejmujące sporty ekstremalne czy rozszerzenie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. Warto podczas zakupu kierować się swoimi własnymi potrzebami.