Ubezpieczenie turystyczne do Estonii
Kraje

Ubezpieczenie do Estonii

Ubezpieczenie do Estonii

Estonia to jeden z krajów nadbałtyckich, który dziś jest chętnie wybieranym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych, stanowiąc ciekawą alternatywę dla popularnych destynacji. Tallin, stolica Estonii, ma wiele pięknych zabytków, ale na uwagę zasługują także inne znajdujące się w kraju miejscowości. Gdy planujesz swój wyjazd do Estonii, nie zapomnij o polisie turystycznej. Razem z nią wyjazd będzie bezpieczniejszy! Sprawdź jakie ubezpieczenie turystyczne do Estonii wybrać!

​Estonia – informacje MSZ

 • Estonia uznawana jest za bezpieczny kraj dla turystów.
 • W miejscowościach turystycznych należy uważać na kieszonkowców.
 • Przed wyjazdem mimo wszystko warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Obecne zalecenia dotyczące podróży do Estonii można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Estonia – co warto zobaczyć?

 • Tallin – stolicę kraju z doskonale zachowanymi zabytkami średniowiecznymi. Miasto było dużym ośrodkiem gospodarczym już w wieku X. W czasie wojen nie uległo dużym zniszczeniom. Starówka wpisana jest na listę UNESCO. Historyczne centrum Tallina składa się z Miasta Górnego położonego na wzgórzu Toompea (są tam obronne fortyfikacje, zamek z siedzibą rządu czy Sobór Aleksandra Newskiego) oraz Miasta Dolnego z kościołami św. Olafa i św. Mikołaja. Odwiedzić trzeba też dzielnicą Kadriorg czy skansen Rocca al Mare. 
 • Tartu i Parnawę – pierwsze z tych miast to kulturalna stolica kraju. Jest tam aż 20 muzeów. Z kolei latem warto udać się do Parnawy słynącej z długiej plaży. 
 • Narwę – miasto podzielone między Estonię i Rosję. Po stronie estońskiej znajduje się np. zamek Hermana z wieku XIII i barokowy ratusz. 
 • Park Narodowy Lahemaa – największy obszar chroniony w kraju na północ od Zatoki Fińskiej. 
 • Saaremaa – największą estońską wyspę. Łącznie jest ich 1521. Saaremaa słynie z wiatraków – dzisiaj jest ich pięć. Warte zobaczenia są też latarnie morskie i klify w Pandzie. Podziwiać można pozostałe po uderzeniach meteorytów kratery. Największy ma średnicę 100 metrów. W miejscowości Kuressaare zobaczyć można zamek krzyżacki z wieku XIV. 
 • Hiiumaa – drugą wyspę pod względem wielkości w Estonii. W większości pokryta jest przez las. Zwiedzić można latarnię morską z wieku XVI. 
 • Viljandi – miasto, którego początki sięgają wieku XIII. Do dzisiaj zachowały się ruiny zamku i efektowny most wiszący. 
 • Haapsalu – nadmorska miejscowość uzdrowiskowa z zamkiem biskupim z wiek XIII. 
 • Park Narodowy Soomaa – pełen bagien i torfowisk. 
 • Rakvere – miasto znane z ruin zamku krzyżackiego Rakvere z wieku XIII.
 • Paide – miasto zwane sercem Estonii. Wynika to z jego centralnego położenia.
 • Muzeum KUMU w Tallinie – duże muzeum sztuki. 

Co zabrać na urlop w Estonii? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Estonii

Estonia, podobnie zresztą jak Polska, od 1 maja 2004 roku należy do Unii Europejskiej. Polacy mogą tam wjeżdżać swobodnie na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Co ciekawe, dotyczy to także dzieci. 

Kierowcy przy sobie muszą mieć prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny auta.

Czy w Estonii jest bezpiecznie?

W poprzednich latach w Estonii nie odnotowywano zamachów terrorystycznych. Stopień zagrożenia jest tam bardzo niski. Estonia uważana jest za kraj bezpieczny, ale w okresach turystycznych np. w wakacje i pod koniec grudnia może się tam wzmagać aktywność kieszonkowców. 

W Estonii najczęściej odnotowywany przestępstwami są kradzieże i pobicia. Uważać trzeba przede wszystkim na Starym Mieście w Tallinie i dzielnicy Kopli. Przed wyjazdem do Estonii nie trzeba się na nic obowiązkowo szczepić, ale warto rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Karta EKUZ na urlop w Estonii – czy wystarczy?

W Estonii można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można odebrać w NFZ.

Należy jednak pamiętać o tym, że EKUZ w Estonii nie zapewnia tak szerokiej ochrony ubezpieczeniowej jak polisa, dlatego warto zdecydować się również na jej zakupienie.

​Podróż do Estonii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd za granicę może skutkować wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. To polisa, której zadaniem jest zapewnienie ochrony podróżującemu, aby nie musiał on ponosić kosztów zdarzeń we własnym zakresie.

Za pomocą polisy podróżnej można pokryć koszty leczenia, transportu medycznego, ratownictwa, ale też skradzionego bagażu lub wyrządzonej nieumyślnie szkody. Szeroka gama dodatkowych opcji w ramach ubezpieczeń dla turystów pozwala na dopasowanie takiej, z którą wyjazd będzie bezstresowy.

Dobra polisa turystyczna będzie również pomocna podczas wyjazdu do Estonii. Ubezpieczenia przed wyjazdem do tego kraju można znaleźć w wielu towarzystwach, a następnie od razu zawrzeć umowę, by uzyskać ochronę w wybranym przez siebie zakresie.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Estonii?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują szeroką gamę polis, dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę należy w pierwszej kolejności określić charakter wyjazdu oraz swoje wymagania, a następnie sprawdzić dostępne ubezpieczenia w różnych towarzystwach.

1. Zakres polisy

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Estonii powinno przede wszystkim odpowiadać potrzebom turysty, aby w ten sposób wyjazd był udany i nieprzewidziane zdarzenia nie zakłóciły wypoczynku.

Ubezpieczyciele mogą zaoferować polisy w wariancie podstawowym oraz z dodatkowymi opcjami, aby dzięki temu ochrona była jeszcze szersza.

Standardowy zakres ubezpieczenia turystycznego do Estonii obejmuje:

 • Zwrot kosztów leczenia.
 • Koszty transportu, w tym transportu medycznego.
 • Koszty ratownictwa i poszukiwania.

Do powyższego ubezpieczenia można także dokupić dodatkowe opcje, co pozwala turyście na otrzymanie lepszej ochrony w wielu sytuacjach, z jakimi można spotkać się podczas wyjazdu.

Do dodatkowych polis turystycznych zaliczają się głównie:

 • Assistance.
 • NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie odwołania, rezygnacji lub skrócenia wycieczki.
 • OC w życiu prywatnym.
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych.
 • Ubezpieczenie dla osób z przewlekłymi chorobami.

W zależności od ubezpieczyciela mogą również pojawić się dodatkowe opcje, dlatego warto sprawdzić dostępne propozycje przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej.

2. Charakter wyjazdu

Podczas wyboru polisy warto wziąć pod uwagę nie tylko jej zakres, ale też charakter wyjazdu. Najczęściej kupowane są polisy turystyczne przeznaczone dla turystów, czyli osób podróżujących do innego kraju w celach wypoczynkowych. Dostępne są także inne warianty polis.

Dostępne warianty polis w zależności od charakteru wyjazdu:

 • Ubezpieczenie dla sportowców.
 • Ubezpieczenie dla pracowników.

3. Suma ochrony

W zależności od wybranej oferty ubezpieczenia towarzystwo może zaoferować określoną sumę ubezpieczenia, która określana jest też sumą gwarancyjną polisy. Ma ona określone limity, do których ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Powyżej tej kwoty koszty musi pokrywać już ubezpieczony.

Turysta chcący uzyskać wysoką ochronę pod kątem kosztów leczenia czy też ubezpieczenia bagażu, powinien zdecydować się na polisę z wyższym limitem. W takiej sytuacji należy liczyć się z wyższym kosztem składki ubezpieczeniowej.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Estonii?

Koszty ubezpieczenia turystycznego do Estonii kalkulowane są indywidualnie, co powoduje, że różnią się one w zależności od wybranej oferty. Stąd też warto zapoznać się z różnymi propozycjami, co można zrobić także we własnym zakresie – za pomocą kalkulatorów ubezpieczeniowych.

Ceny polis podróżnych do Estonii zaczynają się od około 3 zł dziennie, dlatego tygodniowy wyjazd będzie oznaczał koszt jedynie około 21 zł!

Polisy w cenie około 3 zł na dzień obejmują najczęściej podstawowe warianty ochrony – koszty leczenia, transportu, ratownictwa oraz NNW. Aby uzyskać szersze zabezpieczenie, należy wziąć pod uwagę dodatkowe opcje ubezpieczeniowe. W tym przypadku koszty rozpoczynają się od 4 zł na dzień i wynoszą do 7 zł na dzień.

Aby sprawdzić koszty ubezpieczenia w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, warto posłużyć się kalkulatorem ubezpieczeniowym online. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych szybko skalkuluje wysokość składki w wielu towarzystwach jednocześnie, wskazując na najtańszą opcję. Następnie, bez potrzeby wychodzenia z domu, można zawrzeć umowę bezpośrednio na stronie internetowej ubezpieczyciela!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Polisa podróżna do Estonii może obejmować szeroki zakres ochrony uwzględniający indywidualne potrzeby podróżującego. Stąd też duże znaczenie ma zapoznanie się z dokładnymi warunkami ubezpieczenia.

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia to podstawowy dokument, który reguluje warunki polisy. Znajdują się w nim w szczególności informacje związane z zakresem ochrony oraz sytuacjami, gdy polisa nie zadziała – są to tak zwane wyłączenia. Stąd ważne jest zapoznanie się z OWU, aby dowiedzieć się, jaką pomoc można otrzymać w ramach konkretnego ubezpieczenia turystycznego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Estonii wybrać?

Oczywiście ubezpieczenie turystyczne należy dopasować do swojego wyjazdu i jego charakteru. Inne potrzeby mają osoby, które wyjeżdżają zwiedzać, a inne te, które uprawiają sporty ekstremalne. 

O zakupie dobrej polisy podróżnej muszą pomyśleć osoby, które urlop mają zamiar spędzać aktywnie. Czasem ubezpieczyciele wymagają wykupienia rozszerzenia ubezpieczenia o sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka. Można to łatwo sprawdzić w OWU. Najlepiej postawić na polisę, która pokrywa także koszty ratownictwa czy zawiera OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego. 

W dość szczególnej sytuacji są także osoby przewlekle chore. Muszą one rozszerzyć swoją polisę, aby uzyskać pomoc, gdy do szkody dojdzie w związku z chorobą przewlekłą. Czasem warto zwrócić uwagę na klauzulę alkoholową. Dzięki niej ubezpieczyciel pokrywa koszty, gdy do wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Ubezpieczenie turystyczne do Estonii można zakupić na kilka sposobów – również bez wychodzenia z domu. Co ważne, można robić to nawet na jeden dzień przed podróżą, dlatego można zapewnić sobie odpowiednią ochronę nawet wtedy, gdy wyjazd ma charakter last minute, czyli organizowany jest na ostatnią minutę. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Estonia to bardzo ciekawy kierunek na wakacyjny wyjazd. Kraj ten słynie z pięknych zabytków i zachwycającej przyrody.
 • Polacy, którzy mają zamiar odwiedzić Estonię, muszą mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub prawo jazdy.
 • W Estonii obowiązuje karta EKUZ, ale mimo to nie należy rezygnować z ubezpieczenia turystycznego.
 • Estonia uważana jest za kraj bezpieczny, ale i tam zdarzają się kradzieże czy rabunki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy potrzebuję EKUZ jeśli mam ubezpieczenie?
Warto mieć przy sobie kartę EKUZ, ale bardzo ważne jest również dobre ubezpieczenie turystyczne. EKUZ nie obejmuje np. leczenia w placówkach prywatnych.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Obecnie sprawa jest banalnie prosta, bo dobre ubezpieczenie turystyczne można kupić bez wychodzenia z domu. Przykładem jest serwis Polisoteka.pl. Cały proces zakupu polisy trwa dosłownie parę minut.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Estonii?
Wymaga się jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kierowcy przy sobie muszą mieć także prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny.