Ubezpieczenie turystyczne do Białorusi

Za pomocą odpowiednio dobranego ubezpieczenia turystycznego wyjazd na Białoruś będzie bezpieczniejszy. Chociaż kraj ten często nie kojarzy się jako turystyczna destynacja, to jednak na zwiedzenie białoruskich miast i miasteczek decyduje się obecnie coraz więcej osób. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Białorusi?

​Białoruś – informacje MSZ

Ze względu na obecną sytuację polityczną na Białorusi MSZ odradza podróżowanie do tego kraju, gdy nie jest to konieczne. Podczas pobytu należy zachować szczególną ostrożność w trakcie zgromadzeń. Specjalne obostrzenia mogą również obowiązywać w związku z pandemią koronawirusa.

Aktualne informacje dotyczące ostrzeżeń przed wyjazdem na Białoruś można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

​Podróż do Białorusi – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Białoruś oferuje wiele ciekawych zakątków – można zdecydować się na zwiedzanie białoruskich zabytków czy na aktywny wypoczynek podczas uprawiania sportów. Również Białoruś jest często odwiedzana przez przedsiębiorców, którzy prowadzą tam współpracę z lokalnymi firmami.

Aby pobyt na Białorusi był bezpieczny, należy wcześniej zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Zastosowanie ma polisa turystyczna, która przeznaczona jest dla osób wyjeżdżających poza granicę kraju.

Ubezpieczenie turystyczne przeznaczone jest dla:

 • Turystów.
 • Przedsiębiorców.
 • Pracowników.
 • Innych osób podróżujących na Białoruś.

Za pomocą ubezpieczenia turystycznego można otrzymać pełną pomoc w razie pojawienia się niespodziewanych zdarzeń, które mogą przydarzać się podczas pobytu za granicą.

Standardowa polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia, ratownictwa oraz transportu medycznego. Dodatkowo można zdecydować się na dokupienie dodatkowych polis, tak zwanych klauzul. Pozwalają one na poszerzenie ochrony ubezpieczeniowej.

Aby skorzystać z ochrony, należy mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, aby potwierdzić posiadaną ochronę. Dodatkowo w ramach polisy można skontaktować się z ubezpieczycielem, by otrzymać odpowiedź na pytania i pomoc.

Uwaga! Przed wyjazdem na Białoruś należy uzyskać wizę. Polacy składający wniosek o wizę na Białoruś muszą dołączyć do niego także potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, które obowiązuje na terenie Białorusi. Potwierdzeniem tym może być również prywatna polisa turystyczna.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Białorusi?

Wyjazd na wakacje na Białoruś będzie bezpieczniejszy, gdy wykupi się polisę ubezpieczeniową powalającą na uzyskanie maksymalnej ochrony zgodnie z celem wyjazdu oraz własnymi wymaganiami.

Dobra polisa turystyczna na Białoruś powinna zapewniać ochronę w poniższym zakresie:

 • Koszty leczenia – za pomocą polisy ubezpieczeniowej osoba ubezpieczona może korzystać z usług medycznych, między innymi z wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych, operacji.
 • Koszty ratownictwa – polisa pokrywa koszty związane z organizacją akcji ratunkowej ubezpieczonego.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – polisa odpowiedzialności cywilnej pozwalająca na pokrycie kosztów zniszczonego mienia przez osobę ubezpieczoną.
 • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – gdy dojdzie do wypadku, polisa pokrywa koszty jego następstw, między innymi związane z leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, śmiercią ubezpieczonego.
 • Zwrot kosztów transportu – ubezpieczenie turystyczne pozwala na pokrycie kosztów transportu, w tym transportu medycznego na terenie kraju oraz z powrotem do Polski.
 • Ubezpieczenie bagażu – za pomocą tej polisy można otrzymać ochronę mienia, jakie zostało zabrane na wyjazd, ale zostało skradzione, zniszczone, zagubione.

Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jeszcze szerszą gamę polis ubezpieczeniowych, między innymi skierowanych do osób uprawiających sporty. Polisy te poszerzają zakres ochrony w ramach kosztów leczenia, transportu, NNW, a także mogą oferować OC sportowe, czyli polisę pozwalającą na otrzymanie odszkodowania przez osobę poszkodowaną na skutek uprawiania sportów.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Białorusi?

Koszty ubezpieczeń turystycznych do Białorusi warunkowane są czynnikami jak zakres ubezpieczenia, czas jego obowiązywania, a także wybrana oferta ubezpieczeniowa. Ceny są kalkulowane indywidualnie na podstawie potrzeb klienta, który chce wykupić ubezpieczenie turystyczne na Białoruś.

Ceny polis turystycznych do Białorusi rozpoczynają się od około 4 zł na dzień, natomiast kończą nawet na ponad 50 zł na dzień. Tak szeroki rozstaw cenowy wynika z faktu, że polisy są dostępne w wielu wariantach.

Najtańsze ubezpieczenia turystyczne na Białoruś obejmują poniższy zakres ochrony:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • Koszty leczenia;
 • Koszty transportu;
 • NNW;
 • Koszty ratownictwa.

Ubezpieczenia w wyższej cenie obejmują już dodatkowe usługi, między innymi OC, pakiet Assistance, ubezpieczenie bagażu, a także włączają one wyższe kwoty ochrony.

Aby sprawdzić koszty związane z ubezpieczeniem turystycznym na Białoruś, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Pozwalają one na obliczenie kosztów na podstawie podanych informacji dotyczących rodzaju i czasu trwania wyjazdu oraz aktywności, jakie mają być podczas niego podejmowane. Na podstawie wykonanej kalkulacji można również wykupić polisę online.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Białorusi?

Polisa turystyczna dla osoby podróżującej na Białoruś może być dopasowana indywidualnie do jej potrzeb, co pozwala na uzyskanie optymalnego zakresu ochrony.

W ramach ubezpieczenia turystycznego można otrzymać wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach losowych, między innymi wtedy, gdy ubezpieczona osoba zachoruje nagle, dozna pogorszenia stanu zdrowia, będzie uczestnikiem wypadku lub wywoła zdarzenie.

Dokładne informacje dotyczące zakresu polisy można znaleźć w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które dołączane są do każdej umowy ubezpieczenia turystycznego. Znajdują się w nim listy sytuacji, w których ubezpieczony może otrzymać pomoc w ramach posiadanej polisy, a także wyłączenia, czyli sytuacje, gdy ubezpieczenie nie będzie działało.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Białorusi?

Ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na Białoruś można zakupić samodzielnie stacjonarnie lub przez internet albo skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego.

1. Zakup ubezpieczenia bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym

Osoby, które chcą wykupić ubezpieczenie turystyczne w konkretnym towarzystwie, mogą zwrócić się bezpośrednio do niego. Polisę można wtedy wykupić przez internet albo w stacjonarnej placówce towarzystwa.

2. Samodzielna kalkulacja ubezpieczenia i zakup online

Wielu turystów przed wykupieniem ubezpieczenia decyduje się na wykonanie kalkulacji, aby sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma najlepsze oferty. Można zrobić to online, korzystając z bezpłatnych kalkulatorów.

Do wykonania kalkulacji należy podać wymagane dane, w tym kraj podróży, czas jej trwania, rodzaj aktywności, zakres ubezpieczenia. Następnie kalkulator wykonuje wyliczenia i prezentuje oferty dostępne u różnych towarzystw. Na tej podstawie można wybrać najkorzystniejszą opcję, a potem od razu zawrzeć umowę.

3. Skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy na podstawie wymagań klientów pomoże w znalezieniu najkorzystniejszej oferty w różnych towarzystwach. Umowę można zawrzeć bezpośrednio w agencji ubezpieczeniowej.

​Czy EKUZ działa w Białorusi?

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) nie jest ważna na Białorusi. Oznacza to, że turyści, którzy potrzebują pomocy medycznej, leczeni są odpłatnie.

Jedynym sposobem, aby zabezpieczyć się przed ryzkiem związanym z wysokimi kosztami leczenia na Białorusi, jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Zaleca się, aby ubezpieczenie to obejmowało gwarantowaną sumę kosztów leczenia na poziomie co najmniej 50 000 euro.

​Podsumowanie

Jeżeli planujesz podróż na Białoruś, nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu turystycznym. Razem z nim możesz uzyskać ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia