jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne

Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne? Wybierz z głową i nie przepłacaj!

Zmęczeni kolejkami do lekarzy Polacy coraz częściej decydują się na  to by kupić ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia prywatną opiekę medyczną i dostęp do lekarzy bez zbędnej zwłoki.  Na rynku jest coraz więcej firm oferujących pakiety medyczne i ubezpieczenia zdrowotne. Jak kupić dobre ubezpieczenie zdrowotne i nie żałować?

Z artykułu dowiesz się:

Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?

Umowa ubezpieczenia zdrowotnego zawierana jest zazwyczaj na rok, dlatego przed podjęciem decyzji musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Przed zakupem zapoznaj się udostępnionymi dokumentami:

  • Zakres świadczeń – wybierając pakiet medyczny nie sugeruj się jedynie ceną. W tym wypadku sprawa wymaga nieco głębszej analizy i musisz się zastanowić, czy wybrany pakiet jest dla Ciebie i  jest dostosowany do Twoich potrzeb. Sprawdź na konsultację których lekarzy specjalistów możesz liczyć oraz jakiego typu badania masz zagwarantowane w ramach ubezpieczenia.
  • Placówki – bardzo ważną kwestią jest odległość placówek medycznych od Twojego miejsca zamieszkania i może okazać się decydująca, szczególnie dla osób niezmotoryzowanych.  Wybierając ubezpieczenie zdrowotne sprawdź koniecznie, czy na liście placówek załączonej do ubezpieczenia, znajduje się przychodnia, która jest zlokalizowania w Twojej okolicy.
  • Karencje i ograniczenia – ubezpieczenia zdrowotne często  w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń posiadają zapisy mówiące, że z pewnych usług będziesz mógł skorzystać dopiero po upływie jakiegoś okresu.  Często zapis taki jest stosowany dla świadczeń związanych z ciążą. Nie oznacza to, że kobiety w ciężarne nie mogą skorzystać z opieki medycznej. Karencja oznacza, że świadczenia medyczne dla kobiet w ciąży są bezpłatne po upływie pewnego okresu np.10 miesiącach od zawarcia umowy.

Drugą ważnym zapisem jest, zapis o wystąpieniu zachorowania w trakcie trwania ochrony. Zapis ten często dotyczy zabiegów rehabilitacyjnych:

  • Dostępność wizyt –  operatorzy medyczni, często deklarują średni czas oczekiwania na lekarza specjalistę oraz opinie innych pacjentów. Na rynku medycznym są operatorzy, którzy nie cieszą się dobrą opinią z uwagi na zbyt duże obłożenie. Warto zapytać rodziny i znajomych o ich doświadczenia.
  • Dopasowanie oferty do potrzeb – jeżeli jesteś pod stałą opieką specjalisty i musisz systematycznie dokonywać badań kontrolnych w pewnym zakresie medycyny, sprawdź czy wymagana specjalizacja i badania znajdują się na karcie świadczeń.
  • Rodzaj pakietu – ubezpieczenia zdrowotne możesz kupić w wersji indywidualnej lub rodzinnej. Pakiet rodzinny obejmuje przynajmniej jedną osobę dorosłą + dziecko. Nie ma ograniczeń ilościowych jeśli chodzi o ilość dzieci.

Jak widzisz musisz pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych cena to nie wszystko. Jeżeli nie chcesz czuć rozczarowania zastanów się jakie są Twoje oczekiwania, potrzeby i wybierz rozsądnie.