Wariant serwisowy AC – co to jest i na czym polega?

Uszkodzenie samochodu zawsze jest mniejszym lub większym problemem dla właściciela pojazdu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w podobnych sytuacjach dużo spokojniejsi są posiadacze ubezpieczeń AC. Takie polisy zapewniają im bowiem możliwość darmowego naprawienia uszkodzonego samochodu. Trzeba jednak podkreślić, że sama procedura związana z naprawą może wyglądać zupełnie inaczej. Pod tym względem wszystko zależy od wybranej wersji ubezpieczenia. Zdaniem wielu kierowców to wariant serwisowy AC zapewnia największe korzyści. Jakie są jego warunki i zalety?

Na czym polega wariant serwisowy AC?

Aby nieco rozjaśnić opisywane zagadnienie, należy podkreślić, że warianty ubezpieczeń AC dotyczą sposobu organizacji naprawy pojazdu. W ofertach asekuratorów zazwyczaj znajdują się 3 różne wersje tego świadczenia. Najtańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie AC dostępne w wersji kosztorysowej. Taka polisa gwarantuje kierowcy odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztorysowi sporządzonemu przez rzeczoznawcę samochodowego. Rola asekuratora sprowadza się więc wyłącznie do wypłacenia środków.

Drugim rozwiązaniem jest właśnie wariant serwisowy AC. W jego przypadku procedura wygląda zgoła odmiennie. Jeżeli chroniony pojazd ulegnie uszkodzeniu, kierowca oraz ubezpieczyciel dokonują wyboru warsztatu, który zajmie się naprawą pojazdu. Po zakończeniu naprawy asekurator samodzielnie kontaktuje się z przedstawicielem warsztatu w celu uregulowania należności. W tym przypadku obowiązuje więc zasada bezgotówkowej likwidacji szkody. Oznacza ona, że kierowca nie otrzymuje żadnych pieniędzy na naprawę, gdyż ubezpieczyciel rozlicza się w jego imieniu.

Nieco bardziej rozbudowaną wersją wariantu serwisowego AC jest trzecia wersja świadczenia, czyli AC ASO. Założenia tej polisy wyglądają bardzo podobnie. Jedyna różnica dotyczy tego, że uszkodzony pojazd musi zostać naprawiony w jednym z Autoryzowanych Serwisów Operatora.

Czy wariant serwisowy AC jest opłacalny? Zalety i wady tej polisy

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Powyższe informacje pokazują, że wariant serwisowy AC stanowi swoisty kompromis pomiędzy innymi wersjami tego świadczenia. Tak naprawdę to właśnie jest jego największą zaletą. Dlatego po stronie atutów opisywanego wariantu należy zapisać uniwersalny charakter. O czym jeszcze warto wspomnieć?

Bardzo dużym udogodnieniem dla kierowców jest wspomniana bezgotówkowa likwidacja szkody. Dzięki temu zapisowi posiadacz polisy nie musi martwić się o organizację naprawy. Wszystkie formalności w jego imieniu załatwi asekurator, który dodatkowo opłaci koszty związane z naprawą uszkodzonego samochodu. Kierowcy pozostaje tylko wybrać warsztat odpowiedzialny za dokonanie takich napraw. Czy takiego wyboru trzeba dokonać samodzielnie? W żadnym wypadku! Asekuratorzy często przekazują swoim klientom wykaz dostępnych placówek. Tym samym taki wybór jest z reguły wspólną decyzją kierowcy oraz przedstawiciela danego towarzystwa.

Uniwersalny charakter i gwarancja wygody to dwa bardzo istotne atuty wariantu serwisowego AC. Powstaje więc pytanie – co należy zapisać po stronie wad tego ubezpieczenia? W zasadzie jedynym kontrargumentem może być stwierdzenie, że wariant serwisowy AC jest droższy niż wariant kosztorysowy. Z drugiej strony kosztorysowa wersja AC może zapewnić niższe odszkodowanie. Wynika to z warunków takich ubezpieczeń. Dlatego wyższa inwestycja przy zakupie polisy może szybko się zwrócić w razie ewentualnych problemów. Należy także podkreślić, że wariant ASO kosztuje jeszcze więcej niż wariant serwisowy AC. Natomiast ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do właściciela samochodu.

Podsumowanie

Wariant serwisowy AC to polisa przewidująca bezgotówkową likwidację szkody w razie uszkodzenia chronionego pojazdu. Tym samym właściciel samochodu musi tylko zgłosić powstałą szkodę i wybrać warsztat, w którym zostanie dokonana naprawa. Na tym praktycznie kończy się rola kierowcy, ponieważ za realizację pozostałych formalności odpowiada asekurator. Wariant serwisowy stanowi zatem bardzo praktyczną alternatywę, choć nie jest on najtańszą wersją polisy AC. Mimo wszystko stanowi on świetny kompromis pomiędzy dostępnymi wariantami AC i choćby z tego względu warto go polecić!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć