Ubezpieczenie mini assistance
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie mini assistance – co to jest?

Starsi kierowcy na pewno dobrze pamiętają czasy, gdy praktycznie każdy właściciel samochodu kupował tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że dodatkowe polisy komunikacyjne były wówczas naprawdę drogie. Jednak czasy się zmieniły i obecnie coraz więcej kierowców zgłasza asekuratorom chęć uzyskania bardziej kompleksowej ochrony w postaci np. dodatkowego assistance. Jeżeli ktoś preferuje oszczędne rozwiązania, ciekawą alternatywą będzie tzw. ubezpieczenie mini assistance. Jakie są jej warunki i czym różni się ona od standardowej wersji ubezpieczenia?

Ubezpieczenie mini assistance – co to jest?

Jak można łatwo odgadnąć, mini assistance to ograniczona wersja standardowej polisy tego typu. Przypomnijmy, że ubezpieczenia assistance mają na celu zapewnienie pomocy kierowcom, którzy zgłoszą sytuację awaryjną podczas jazdy. Taka sytuacja może wynikać np. z nagłej awarii pojazdu, kolizji drogowej lub innych okoliczności. Jeżeli zgłoszenie będzie zasadne, asekurator zostanie zobowiązany do udzielenia wsparcia poszkodowanemu kierowcy. Najczęściej ma ono formę wysłania pomocy drogowej, czyli specjalistów, którzy zajmą się holowaniem pojazdu lub naprawą usterki na miejscu.

W przypadku polis mini assistance dostępne wsparcie pomocy drogowej jest zazwyczaj mocno ograniczone. Najczęściej posiadacze takiego świadczenia mogą uzyskać pomoc wyłącznie w przypadku zderzenia z innym pojazdem. Oprócz tego większość asekuratorów zapewnia wówczas jedynie gwarancję holowania uszkodzonego samochodu do najbliższego warsztatu. Ponadto w przypadku takiego holowania obowiązuje dodatkowy limit odległości. Jeżeli zaś chodzi o samą naprawę pojazdu,wszystkie formalności pozostają w rękach samego kierowcy.

Jak wybrać polisę mini assistance?

Co w takim razie skłania kierowców do zakupu opisywanych świadczeń? Odpowiedź wydaje się jasna. Polisy mini assistance są po prostu znacznie tańsze niż kompleksowe ubezpieczenia. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że ich atrakcyjna cena nie jest dziełem przypadku. Jeżeli chodzi o polisy tego typu, warto przytoczyć jedną kluczową zależność. Otóż niższa cena polisy idzie w parze z kolejnymi uszczupleniami pod względem gwarantowanego zakresu ochrony.

To zaś oznacza, że nie można kupić bardzo taniego mini assistance i liczyć na uzyskanie pełnego wsparcia. Przy zakupie takich świadczeń dużo ważniejsze jest dostosowanie warunków polisy do swoich indywidualnych potrzeb. To właśnie warunki ubezpieczenia, a nie jego cena, powinny być głównym wyznacznikiem przy zakupie.

Na szczęście aktualne oferty ubezpieczycieli są bardzo rozbudowane. Dzięki temu kierowcy nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem polisy Mini Assistance, która będzie odpowiadać ich oczekiwaniom. Nawet w razie ewentualnych problemów warto zapytać asekuratora o możliwość dostosowania warunków ubezpieczenia. To pozwoli kierowcy na uzyskanie pewności, że polisa zapewni mu określoną ochronę.

Podsumowanie

Ubezpieczenia mini assistance mają zdecydowanie węższy zakres niż standardowe assistance. Jednak z drugiej strony są one wyraźnie tańsze, co może skutecznie zachęcić wielu kierowców do dokonania zakupu. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że niższa cena polisy nierozerwalnie wiąże się z ograniczonym zakresem ochrony. Najtańsze warianty mini assistance zapewniają wyłącznie możliwość holowania pojazdu w ściśle określonych sytuacjach awaryjnych. Dlatego przy zakupie takich świadczeń należy znaleźć złoty środek pomiędzy ceną i zawartością polisy. Czasami po prostu warto nieco dopłacić, aby w zamian uzyskać dostęp do rozszerzonej gamy usług assistance. Przy zakupie takich ubezpieczeń warto również zapytać asekuratora o możliwość indywidualnego dopasowania zakresu polisy.