Podkładka dla dziecka do samochodu
Ubezpieczenie komunikacyjne

Podkładka dla dziecka do samochodu – przepisy

Zapewnienie dziecku możliwości bezpiecznego podróżowania samochodem wymaga zastosowania określonych rozwiązań. Wszystko ze względu na fakt, że budowa malca uniemożliwia bezpieczne przypięcie go pasami do fotela albo kanapy. Właśnie dlatego aktualne przepisy nakładają na kierowców obowiązek stosowania specjalnych fotelików do przewozu dzieci. Warto jednak także wiedzieć o tym, że od pewnego wieku podkładka dla dziecka do samochodu może zastąpić fotelik. Kiedy można legalnie przewozić dziecko na takiej podkładce? Co na ten temat mówią aktualne przepisy? W tym krótkim artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące tego zagadnienia!

Od kiedy dziecko może jeździć na podkładce do samochodu?

Podkładka dla dziecka do samochodu stanowi tańszą i łatwiejszą w obsłudze alternatywę dla fotelika. Zasada jej działania jest bardzo prosta. Podkładka ma bowiem podwyższać pozycję siedzenia malca, co ułatwia przypięcie dziecka pasami. Co ważne, aktualne przepisy zakładają, iż kierowcy mogą w pewnym momencie sami zdecydować się na używanie podkładki. Od czego to jednak zależy?

Jeżeli chodzi o zalecenia producentów takich podkładek, dotyczą one przede wszystkim wzrostu i wagi dziecka. Niektóre podkładki do samochodu są przeznaczone już dla dzieci ważących około 15 kilogramów. Natomiast w przypadku wzrostu dolną granicę stanowi 110-125 centymetrów. Warto tutaj podkreślić, że według obecnych przepisów – dopiero osiągnięcie wzrostu 150 centymetrów zwalnia dziecko z obowiązku jazdy na podkładce/foteliku.

Ile lat musi mieć dziecko, żeby jeździć na podkładce samochodu?

Powyższe wyliczenia dotyczące wzrostu i wagi wskazują, że podkładki mogą być odpowiednie już dla dzieci w wieku 3 lat. Jednak w żadnym wypadku nie należy traktować tego stwierdzenia jako uniwersalnego wyznacznika. Tak naprawdę tutaj kluczowe znaczenie ma budowa dziecka i jego warunki fizyczne. Jeżeli malec osiągnie odpowiedni wzrost, rzeczywiście przesadzenie go na podkładkę może być zasadne. Z drugiej strony w przypadku dzieci o drobnej budowie znacznie lepiej sprawdzi się pełny fotelik.

Co ważne, aktualne przepisy prawa nie precyzują dokładnego momentu, kiedy rodzic może zamienić fotelik samochodowy na podkładkę. Policjanci podkreślają jedynie to, aby trzymać się zaleceń producentów podkładek. Tym samym (przynajmniej w teorii) na podkładce może już jechać 4-latek o wadze powyżej 15 kilogramów.

Czy podkładka dla dziecka do samochodu jest bezpieczna?

Kwestia obowiązujących przepisów to jedno. Warto jednak pamiętać o tym, że dla każdego rodzica powinno liczyć się przede wszystkim bezpieczeństwo jego pociechy! Jak więc pod tym względem wypada podkładka dla dziecka do samochodu?

Na pewno podkładka nie jest tak bezpieczna w porównaniu do fotelika. Z tego względu nie należy spieszyć się z sadzaniem dziecka na takiej podkładce. Warto zrobić to dopiero wtedy, gdy pociecha powoli zbliża się do granicy wzrostu, która umożliwia jazdę bez dodatkowego fotelika!

Podsumowanie

Obecne przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodzie nie precyzują dokładnego momentu przejścia na podkładkę. Jedyny wymóg dotyczy stosowania fotelika lub podkładki do chwili, gdy malec osiągnie granicę 150 centymetrów wzrostu. Tym samym decyzja w tej kwestii należy do rodziców. Co prawda, wspomniane podkładki są produkowane nawet z myślą o kilkulatkach, czyli dzieciach ważących ponad 15 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że to fotelik stanowi znacznie bezpieczniejszą alternatywę! Dlatego też podkładki będą lepszym rozwiązaniem w przypadku starszych dzieci, którym niewiele brakuje do osiągnięcia granicy 150 centymetrów wzrostu.