mandat za brak pasów
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ile wynosi mandat za brak pasów 2022?

Mandaty za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa są wystawiane szczególnie często. Trudno jednak się temu dziwić. Kierowcy w wielu przypadkach po prostu zapominają o zapięciu pasów. Inni z kolei tłumaczą swoje zachowanie kwestią komfortu odczuwanego w czasie jazdy. Niemniej jednak obowiązek zapinania pasów jest surowo respektowany przez funkcjonariuszy policji. To z kolei oznacza, że kierowca za brak zapiętych pasów może otrzymać mandat. Ile wynosi jego wysokość w 2022 roku? W jakich przypadkach kierowca otrzyma jeszcze większą karę?

Ile wynosi mandat za brak pasów 2022?

Na początku 2022 roku w życie weszła bardzo istotna nowelizacja przepisów prawa drogowego. Jednym z jej kluczowych elementów było podwyższenie taryfikatora kar obowiązujących przy wykroczeniach drogowych. W efekcie mandaty nakładane na kierowców stały się znacznie wyższe. Czy dotyczy to również kar dotyczący braku zapiętych pasów bezpieczeństwa? Ile wynosi mandat za brak pasów 2022?

Aktualnie brak zapiętych pasów oznacza grzywnę w wysokości 100 złotych. Do tego policjanci mogą również ukarać kierowcę dwoma punktami karnymi. Tym samym wysokość mandatu za brak zapiętych pasów nie uległa zmianie wraz z nowym taryfikatorem kar z 2022 roku.

Ile wynosi mandat za brak pasów dla pasażerów?

Być może nie wszyscy kierowcy wiedzą o tym, że ponoszą oni również odpowiedzialność za osoby podróżujące ich samochodem. Aktualne przepisy wskazują, iż zapięte pasy bezpieczeństwa muszą mieć zarówno kierowcy, jak i wszyscy pasażerowie. Co więc grozi osobom, które nie zadbają o dopełnienie tego obowiązku?

W przypadku kontroli policyjnej każdy z pasażerów może otrzymać grzywnę w wysokości 100 złotych za brak pasów. Co więcej, kierowca pojazdu zostanie wtedy ukarany identycznym mandatem. Tym samym łącznie kierującemu grozi 200 złotych mandatu i 4 punkty karne. Jest to łączna kara za brak pasów u siebie oraz u jednego lub kilku pasażerów.

Ile wynosi mandat za brak fotelika w przypadku dzieci?

Wszyscy kierowcy muszą pamiętać o tym, że obowiązek zapinania pasów dotyczy również dzieci. W ich przypadku niezbędny może być także fotelik bezpieczeństwa. Jego użycie jest obowiązkowe, jeżeli dziecko mierzy mniej niż 150 centymetrów wzrostu.

Do tej pory kara za brak fotelika wynosiła 150 złotych. Jednak od 2022 roku jest to już 300 złotych. Identyczny mandat grozi kierowcy za ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy, jeżeli aktywna jest poduszka powietrzna. Dlatego rodzice powinni dobrze przemyśleć metodę na usadzenie swoich pociech w rodzinnym samochodzie.

Podsumowanie

Nowelizacja przepisów z 2022 roku nie zmieniła kar przewidzianych za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowcy za takie wykroczenie wciąż grozi 100 złotych mandatu i 2 punkty karne. Grzywna rośnie jednak do 200 złotych w sytuacji, kiedy zapiętych pasów nie miał także pasażer lub pasażerowie. Jeżeli zaś chodzi o dzieci, wspomniany już taryfikator kar zwiększył wysokość kar nakładanych za przewóz dzieci bez fotelika. Kiedyś oznaczało to mandat w wysokości 150 złotych, ale teraz jest to już 300 złotych. Kierowca nie może również ustawiać fotelika tyłem do kierunku jazdy przy włączonej poduszce powietrznej. Warto więc zapamiętać, że to osoba kierująca autem odpowiada za zachowanie pasażerów. Jeżeli nie będą oni mieli zapiętych pasów, kierowca otrzyma wyższy mandat. Warto mieć to na uwadze przy przewożeniu w samochodzie innych osób.