Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa?

Większość kierowców z przyzwyczajenia wozi w samochodzie wszystkie dokumenty wymagane do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Są to przede wszystkim: prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC. Warto jednak przypomnieć, że już kilka lat temu wprowadzono w życie ważną nowelizację prawa drogowego. Dotyczyła ona między innymi zmian w obowiązku posiadania przy sobie opisanych dokumentów. Jak więc wyglądają aktualne przepisy dotyczące tej kwestii? Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa? Co grozi kierowcy za nieposiadanie przy sobie tego dokumentu?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a system CEPiK

Na początku 2018 roku wiele uwagi poświęcono uruchomieniu nowej inicjatywy. Była nią baza CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Dzięki niej policjanci zyskali bardzo przydatną możliwość zdalnego kontrolowania dokumentów. Wystarczyło tylko wprowadzić dane pojazdu oraz kierowcy do wspomnianej bazy, aby system wyświetlił aktualne informacje dotyczące np. dowodu rejestracyjnego. Policjanci mogli więc łatwo sprawdzić, czy auto ma ważny przegląd i czy kierowca posiada wymagane uprawnienia.

Ostatecznie system CEPiK sprawdził się na tyle dobrze, że w październiku 2018 roku zniesiono obowiązek nakazujący kierowcom wożenie w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Wymóg ten nie był już potrzebny, albowiem policjanci mogli samodzielnie sprawdzić takie dokumenty w czasie kontroli.

Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa?

Co istotne, zniesienie opisanego wyżej wymogu doprowadziło również do unieważnienia kar przewidzianych za brak dowodu rejestracyjnego. Tym samym kierowcy nie mogli już dłużej otrzymywać mandatów za to, że nie mieli przy sobie opisywanego dokumentu. Taki stan prawny utrzymuje się zresztą do dzisiaj.

Dlatego obecnie kierowanie samochodem jest możliwe nawet w sytuacji, kiedy kierowca nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego. Co jasne, nie dotyczy to przypadków, w których taki dowód został zatrzymany przez policję!

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Przedstawiona zmiana jest więc korzystna dla kierowców, którzy nie muszą już pilnować tego, aby mieć przy sobie dowód rejestracyjny. W razie ewentualnej kontroli drogowej policjant będzie mógł sprawdzić ważność takiego dokumentu poprzez własny dostęp do systemu CEPiK. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne sytuacje, w których kierowca wciąż powinien mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Kiedy taki dokument może być potrzebny?

Kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego nie będzie możliwa?

Najważniejszym przykładem jest podróżowanie samochodem poza granicami Polski. System CEPiK to bowiem krajowa baza danych, co oznacza, że zagraniczni funkcjonariusze policji nie mają do niej dostępu. Dlatego w razie zagranicznej kontroli drogowej kierowca musi już okazać wszystkie wymagane dokumenty.

Oprócz tego dowód rejestracyjny będzie niezbędny przy dokonywaniu wszelkich formalności związanych z pojazdem. Dotyczy to zarówno sprzedaży samochodu, jak i załatwiania spraw w pobliskim wydziale komunikacji. Toteż każdy właściciel auta powinien dbać o posiadany dowód rejestracyjny, gdyż jego utrata może być naprawdę problematyczna.

Podsumowanie

Od 2018 roku w Polsce działa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, czyli popularny system CEPiK. Dzięki niemu funkcjonariusze policji uzyskali samodzielny dostęp do bazy dokumentów dotyczących aut zarejestrowanych w Polsce i ich właścicieli. Z tego powodu kierowcy nie muszą już okazywać dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej. Od października 2018 roku wymóg ten został zniesiony, co oznacza także zniesienie kar za brak dowodu rejestracyjnego. Mimo to warto pamiętać, że dowód rejestracyjny wciąż jest potrzebny wszystkim właścicielom aut. Bez niego nie będzie można bezpiecznie poruszać się poza granicami kraju, gdyż zagraniczna policja nie ma dostępu do CEPiK. Ponadto dowód rejestracyjny jest konieczny przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z pojazdem. Dlatego kierowcy nie mogą zapominać o tym dokumencie.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć