Stały wzrost liczby sprzedawanych ubezpieczeń sprawia, że coraz częściej można usłyszeć o sporach pomiędzy asekuratorami i ich klientami. Zazwyczaj wynikają one z braku zrozumienia lub wręcz nieznajomości przepisów zawartych w podpisywanej umowie. Jednak czasami wina leży po stronie samych ubezpieczycieli, którzy mogą stosować różne nieuczciwe praktyki. Aby więc zapewnić klientom ochronę przez nieuczciwymi firmami ubezpieczeniowymi, władze państwowe powołały w 1995 roku urząd Rzecznika Ubezpieczonych. Jednak od 2015 roku urząd ten należy określać mianem Rzecznika Finansowego. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku?
Jak powstał urząd Rzecznika Finansowego?
Konflikty interesów są dość powszechne we współczesnym biznesie. Niestety, czasami pojawiają się one w relacjach pomiędzy firmami i ich klientami. Zgodnie z prawdą należy przyznać, że konflikty interesów występują między innymi w branży ubezpieczeniowej. Wynika to z prostej przyczyny. Posiadacze ubezpieczeń dążą do tego, aby uzyskać możliwie największą rekompensatę finansową za doznane szkody. Tymczasem asekuratorom zależy głównie na osiąganiu zysku, a konieczność regularnego wypłacania klientom wysokich odszkodowań nie sprzyja temu celowi.
Właśnie dlatego już w 1995 roku podjęto decyzję o powołaniu Rzecznika Ubezpieczonych, którym został prawnik Stanisław Rogowski. Początkowo jego głównym zadaniem było szeroko rozumiane dbanie o interesy osób kupujących ubezpieczenia. Natomiast z czasem okazało się, że takiej pomocy potrzebują również klienci korzystający z innych usług finansowych. Dlatego władze postanowiły nieco zmienić charakter opisywanego stanowiska.
W 2015 podjęto decyzję o zastąpieniu urzędu Rzecznika Ubezpieczonych stanowiskiem Rzecznika Finansowego. Była to niebagatelna zmiana, która zapewniła znacznie większe możliwości osobom korzystającym z usług finansowych. Od tej pory do Rzecznika Finansowego mogli się także zgłosić np. klienci banków lub tzw. parabanków. W efekcie coraz więcej osób zaczęło prosić o mediację w prowadzonych przez siebie sporach.
Od 2019 roku stanowisko Rzecznika Finansowego pełni Mariusz Jerzy Golecki.
Dlaczego Rzecznik Finansowy może pomóc osobom pokrzywdzonym przez ubezpieczycieli?
Kompetencje Rzecznika Finansowego są stosunkowo szerokie. Osoba na tym stanowisku pełni wysoką funkcję administracyjną, dzięki czemu może sprawować kontrolę nad działalnością instytucji finansowych. Co jasne, pod pojęciem takich instytucji należy rozumieć również towarzystwa ubezpieczeniowe. Rzecznik ma prawo do kontrolowania wszystkich aspektów związanych z ich działalnością.
Natomiast głównym zadaniem Rzecznika Finansowego jest reprezentowanie osób toczących spory z instytucjami finansowymi. W przypadku sektora ubezpieczeń będą to więc posiadacze polis, którzy nie zgadzają się z decyzjami podejmowanymi przez asekuratora. Takie osoby mogą zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencję. We wniosku należy wówczas dokładnie opisać okoliczności sprawy i poprosić o pomoc w rozstrzygnięciu sporu. Jeżeli Rzecznik Finansowy uzna zasadność pisma, prawdopodobnie skontaktuje się on z ubezpieczycielem w celu rozwiązania problemu.
Z pomocy Rzecznika Finansowego powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które uzyskały zaniżone odszkodowanie lub w ogóle go nie dostały. Naturalnie złożenie skargi jest możliwe tylko pod warunkiem, że to ubezpieczyciel w jakiś sposób złamał warunki umowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ czasami klienci po prostu nie czytają wszystkich zapisów zawartych w polisie. Jeżeli jednak wina leży po stronie ubezpieczyciela, Rzecznik Finansowy rzeczywiście powinien się tym zająć.
Na zakończenie należy wyraźnie podkreślić, że Rzecznik Finansowy nie jest pierwszą instancją rozwiązywania sporów. Jeśli bowiem asekurator odmawia wypłaty odszkodowania, posiadacz polisy powinien najpierw złożyć pisemne odwołanie od takiej decyzji. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi się do niego ustosunkować w ciągu 30 dni. Dopiero po odrzuceniu wspomnianego pisma osoba poszkodowana może poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego.
Podsumowanie
Rzecznik Finansowy to osoba odpowiedzialna za reprezentowanie interesów osób będących klientami banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz innych instytucji. Dzięki jego pomocy pokrzywdzeni klienci mogą liczyć na mediację w czasie sporów z określonymi firmami. Co ważne, Rzecznik Finansowy prowadzi działalność publiczną, co oznacza, że nie pobiera on żadnych opłat za swoje usługi. Dlatego w razie wątpliwości dotyczących zawartej umowy warto zwrócić się do takiego urzędnika z prośbą o poradę.