Asekuratorzy prowadzący sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych opierają swoją ofertę na dwóch najważniejszych świadczeniach, czyli polisach OC oraz AC. To właśnie one zapewniają podstawowy wymiar ochrony zarówno kierowcom, jak i ich samochodom. Pozostałe polisy komunikacyjne są w zasadzie dodatkiem, który ma jedynie uzupełnić zakres powyższych świadczeń. Jednak ten dodatek może okazać się niezwykle użyteczny, czego najlepszym przykładem będą polisy assistance. Ich największą zaletą jest naprawdę szeroki zakres ochrony. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ubezpieczeniach?
Z artykułu dowiesz się:
Polisa assistance – na wszelki wypadek
Czego najbardziej obawiają się kierowcy? Przede wszystkim uczestnictwa w kolizji lub wypadku drogowym. Rzeczywiście takie sytuacje stanowią z reguły największe zagrożenie. Na szczęście polisy OC oraz AC zapewnią wówczas niezbędną pomoc.
Jednakże wypadki oraz kolizje to nie wszystko, gdyż kierowcom mogą przytrafić się również inne niespodziewane sytuacje. Zazwyczaj nie są one tak groźne, ale z pewnością bywają uciążliwe. Świetnym przykładem jest choćby słynne „złapanie gumy”, czyli uszkodzenie opony. Co prawda, zazwyczaj nie stanowi ono żadnego zagrożenia, o ile kierowca w porę dostrzeże usterkę. Niemniej wymiana koła będzie wtedy niezbędna do tego, aby móc kontynuować jazdę. Równie dużych kłopotów może przysporzyć np.: rozładowany akumulator, brak paliwa oraz zamarznięcie zamków.
Kierowca musi wówczas sam usunąć usterkę lub wezwać pomoc drogową. Niestety, taka interwencja zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo tego jest ona jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy kierowca nie potrafi samodzielnie naprawić pojazdu. Właśnie dlatego polisa assistance może naprawdę ułatwić życie.
Takie ubezpieczenie zapewnia bowiem możliwość wezwania pomocy drogowej w razie mniej poważnych problemów z pojazdem. Naturalnie wszelkie koszty związane z taką interwencją pokrywa asekurator. Polisę assistance można więc określić mianem ubezpieczenia „na wszelki wypadek”.
Jakie świadczenia są zawarte w polisach assistance?
Ubezpieczenia assistance, podobnie jak wszystkie inne polisy, można zakupić w różnych wersjach. Jest to bardzo ważne, albowiem od wybranego wariantu w głównej mierze zależy zakres ochrony. Podstawowa formuła assistance zapewnia kierowcy między innymi: dostarczenie paliwa, holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu lub naprawę usterki na miejscu.
W przypadku nieco bardziej rozbudowanych polis assistance kierowcy mogą liczyć także na usługi dodatkowe. Bardzo przydatnym świadczeniem jest wówczas gwarancja udostępnienia samochodu zastępczego do czasu zakończenia naprawy. Dzięki temu kierowca zachowa szeroko rozumianą mobilność. Ponadto asekuratorzy w ramach polis assistance mogą zapewnić również:
- gwarancję holowania oraz naprawy pojazdu poza granicami kraju;
- pomoc w kontynuacji podróży (zapewnienie noclegu, transportu);
- wsparcie tłumacza podczas podróży zagranicznej;
- pomoc w razie zgubienia kluczyków do samochodu.
Co istotne, polisy assistance to świadczenia o bardzo dużym zróżnicowaniu pod względem zakresu ochrony. Oznacza to, że niektórzy ubezpieczyciele mogą zapewnić większą ochronę w ramach podobnej polisy. Dlatego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdują się wszystkie zasady dotyczące sposobu korzystania z polisy. Warto więc zapoznać się z jego treścią jeszcze przed zakupem ubezpieczenia.
Podsumowanie
Polisa assistance to najbardziej rozbudowane ubezpieczenie komunikacyjne pod względem zakresu ochrony. Takie świadczenie może zapewnić kierowcom pomoc w razie nagłych problemów z pojazdem. Szczegółowy zakres polisy assistance zależy od indywidualnych warunków ochrony. Zazwyczaj droższe ubezpieczenia zapewniają kierowcy dostęp do większej liczby świadczeń, choć są też wyjątki od tej reguły. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie uważna lektura OWU przed zamówieniem polisy. Dzięki temu kierowca dokładnie pozna zakres oraz warunki ubezpieczenia.