Słownik ubezpieczeniowy

Wypowiedzenie OC

Wypowiedzenie OC to procedura stosowana w sytuacji, gdy kierowca chce całkowicie zrezygnować z wykupionej polisy lub nie ma zamiaru jej przedłużać. Rezygnacja z ubezpieczenia jest naprawdę prosta i przebiega bardzo szybko. Kierowca musi jednak pamiętać o tym, aby przestrzegać określonych terminów związanych z wypowiedzeniem. Jakie zasady obowiązują w przypadku takiej procedury?

Dlaczego wypowiedzenie OC wciąż jest stosunkowo rzadką praktyką?

Standardowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje przez 12 miesięcy. Po upływie tego czasu kierowca musi zadecydować, czy przedłuży posiadaną polisę. Liczni ubezpieczyciele oferują możliwość automatycznego przedłużenia OC. Wówczas po upływie roku kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty kolejnej składki. Jest to dość wygodne rozwiązanie, przez co wielu właścicieli samochodów nawet nie zastanawia się nad tym, aby złożyć wypowiedzenie OC.

Choć opisany schemat zapewnia dużą wygodę, jego faktyczna opłacalność może okazać się niewielka. Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczyciele aktywnie walczą o pozyskiwanie nowych klientów. Toteż w ofertach poszczególnych firm często pojawiają się promocje, które umożliwiają zakup polisy OC na preferencyjnych warunkach. Jeżeli jednak kierowca nie szuka korzystniejszych alternatyw, zapewne nie będzie nawet wiedział o takiej możliwości.

Jakie czynniki mogą przemawiać za wypowiedzeniem OC?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną rezygnacji z posiadanego ubezpieczenia jest znalezienie korzystniejszej oferty. Składki poszczególnych polis zależą od wielu zmiennych czynników, dlatego niektóre firmy mogą zaoferować bardziej opłacalne warunki niż konkurencyjni ubezpieczyciele. Natomiast właściciele pojazdów zazwyczaj kierują się prostą zasadą – im taniej, tym lepiej.

Wypowiedzenie OC może być również podyktowane zupełnie innymi czynnikami. Popularną praktyką jest choćby zmiana ubezpieczyciela przy sprzedaży samochodu. Nabywca ma wówczas prawo do rezygnacji z polisy, którą zakupił poprzedni właściciel. Jednakże nie jest to wymagane. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi polisa OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Jednak w tym przypadku polisa nie zostanie automatycznie przedłużona. Wobec tego nowy właściciel samochodu musi samodzielnie zadbać o zakup OC.

Co istotne, sprzedawca pojazdu nie może zrezygnować z posiadanego ubezpieczenia po sfinalizowaniu transakcji. Jeżeli nowy właściciel złoży wypowiedzenie OC, sprzedający uzyska prawo do otrzymania zwrotu części wpłaconej składki.

Wypowiedzenie OC – krok po kroku

Złożenie wypowiedzenia OC na piśmie

Aby rezygnacja z ubezpieczenia przebiegła bez dodatkowych utrudnień, kierowca musi zastosować się do kilku istotnych zasad. Pierwszą z nich jest złożenie wypowiedzenia OC na piśmie. Dokument ten należy dostarczyć ubezpieczycielowi osobiście lub wysłać pocztą. Jest to dość istotna informacja, ponieważ nie każda firma akceptuje wypowiedzenia przesyłane drogą mailową.

Zachowanie określonych terminów wypowiedzenia OC

Drugi ważny aspekt to zachowanie określonych terminów. Zasadniczo ubezpieczenie OC można wypowiedzieć tylko w niektórych sytuacjach. Zazwyczaj kierowcy czekają na wygaśnięcie polisy i wtedy rezygnują z możliwości jej przedłużenia. Wówczas wypowiedzenie OC należy złożyć nie później niż jeden dzień przed końcem obowiązywania umowy. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel automatycznie przedłuży ważność polisy. Czy w takiej sytuacji kierowca może nadal złożyć wypowiedzenie OC? Oczywiście taka możliwość wciąż będzie dostępna. Niemniej właściciel pojazdu musi wtedy uiścić opłatę za ubezpieczenie samochodu w okresie poprzedzającym złożenie wypowiedzenia. Ponadto warto pamiętać o tym, że rezygnacja z polisy OC jest możliwa tylko wtedy, gdy ubezpieczenie zostało automatycznie przedłużone. Kierowca nie ma więc prawa do odstąpienia od umowy, którą zawarł na własne życzenie. Wyjątkiem jest zakup polisy OC na odległość, czyli poprzez telefon lub internet. Tutaj kierowca może zrezygnować z ubezpieczenia w terminie do 30 dni od zawarcia umowy.

Wskazanie przyczyny wypowiedzenia OC

Trzecim czynnikiem jest z kolei wskazanie przyczyny wypowiedzenia OC. Taka informacja ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ kierowca w zależności od sytuacji może powołać się na inną podstawę prawną. Dlatego też w składanym piśmie musi pojawić się uzasadnienie decyzji. Co ciekawe, samo wypowiedzenie OC nie zawsze jest konieczne. Jeśli kierowca np. wyrejestruje swój samochód, umowa ubezpieczenia OC zostanie automatycznie rozwiązana.

Procedura rezygnacji z ubezpieczenia jest na tyle prosta, że każdy kierowca powinien sobie z nią poradzić. Wystarczy tylko przestrzegać wyznaczonych terminów oraz zastosować właściwą podstawę prawną. Wypowiedzenie OC najlepiej dostarczyć osobiście lub listownie, ponieważ wtedy na pewno dotrze ono do ubezpieczyciela. W przypadku wysyłki elektronicznej warto natomiast poprosić o potwierdzenie otrzymania dokumentu.