Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Morza Karaibskiego
Kraje

Ubezpieczenie na Wyspy Morza Karaibskiego

Ubezpieczenie na Wyspy Morza Karaibskiego

Wyspy Morza Karaibskiego, a więc Karaiby to region turystyczny, którego popularność cały czas rośnie. Dziwić nie ma się czemu – są tam rajskie plaże, czyste wody i zachwycająca, kolonialna architektura. Liczyć też można na dobrą pogodę. Jakie Wyspy Morza Karaibskiego koniecznie trzeba odwiedzić? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Morza Karaibskiego należy kupić?

Wyspy Morza Karaibskiego – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem zawsze warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. Zachęca do tego polskie MSZ.
 • Przed wylotem na Karaiby zaleca się spotkanie z lekarzem specjalistą w zakresie chorób tropikalnych. Na miejscu trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny. 
 • Lepiej powstrzymać się od wychodzenia z hotelu po zapadnięciu zmroku i noszenia przy sobie dużej ilości gotówki. Należy dodatkowo stosować się do lokalnego prawa.

Wyspy Morza Karaibskiego – co warto zobaczyć?

 • Arubę – wyspę słynącą z rajskich plaż i ekskluzywnych ośrodków hotelowych. Niedaleko znajduje się tzw. wyspa flamingów – Wyspa Odrodzenia. To niewielki skrawek ziemi, na którym można obcować z tymi wyjątkowymi ptakami. Sama Aruba jest rajem dla miłośników sportów wodnych. Są tam idealne warunki do uprawiania windsurfingu czy snorkelingu. 
 • Jamajkę – wyspę słynącą z bogatej szaty roślinnej. Znajduje się tam aż 3000 odmian roślin kwitnących. Najważniejszą plażą na Jamajce jest Long Bay w Negril. Liczy ona aż 10 km długości. Warto się też udać na Black River Safari, aby poznać południową część wyspy. 
 • Barbados – ze słynną Carlisle Bay na obrzeżach miasta Bridgetown. 
 • Kajmany – pełne piaszczystych plaż. To raj dla miłośników nurkowania. Na Kajmanach żyje wiele ciekawych gatunków ptaków. Odwiedzić trzeba gejzery wodne na Grand Cayman czy czarne skały Hell. 
 • Curacao – można się tam kąpać w morzu, plażować, uprawiać różne sporty wodne czy próbować swoich sił w wspinaczce. 
 • Saint Lucię – z dzikimi, piaszczystymi plażami oraz bogatą ofertą życia podwodnego koralowców.

Co zabrać na urlop na Karaibach? Dokumenty na wyjazd na Karaiby

Aruba formalnie należy do Holandii, ale podczas przekraczania granicy wymagany jest paszport. Wiza w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni nie jest wymagana. Służby graniczne mogą jednak poprosić o okazanie biletu powrotnego czy środków finansowych na pobyt. 

Podobne zasady obowiązują na Jamajce. Przy podróżach krótszych niż 30 dni wiza nie jest potrzebna. W przeciwnym wypadku konieczna jest wizyta w ambasadzie Jamajki w Berlinie. Dodatkowo okazać trzeba bilet powrotny i mieć przy sobie paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy. Niekiedy służby proszą o okazanie planu wizyty. 

Na Barbadosie z kolei bez wizy spędzić można 3 miesiące. Potrzebny jest za to paszport i bilet powrotny. Nie wymaga się okazywania środków finansowych potrzebnych na podróż.

Czy na Wyspach Morza Karaibskiego jest bezpiecznie?

Przed podróżą na Karaiby warto rozważyć wykonanie szczepień. Najlepiej zaplanować je na kilka tygodni przed datą wyjazdu. Jednak z konsultacji z lekarzem nie warto rezygnować nawet w przypadku wyjazdów last minute. Są bowiem preparaty jednodawkowe, a nawet niepełne szczepienie dają już pewną ochronę. 

Sporo zależy od konkretnego regionu. Dla turystów z Polski szczepienie na żółtą febrę nie jest obowiązkowe, ale taki certyfikat może się przydać. 

Lepiej unikać podróżowania po zmroku i noszenia przy sobie dużej ilości gotówki. Zdarzają się bowiem kradzieże kieszonkowe. Warto dbać o higienę –  dobrze jest pić wodę butelkowaną. Każda z wysp może mieć swoje dodatkowe ograniczenia. 

Karta EKUZ na urlop na Wyspach Morza Karaibskiego – czy wystarczy?

Wyspy Morza Karaibskiego oczywiście nie leżą w Europie i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dotyczy to nawet Aruby, która formalnie należy do Holandii. Dlatego przed wyjazdem należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Nie należy w tym przypadku oszczędzać. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z wysokimi kosztami leczenia. EKUZ na Wyspach Morza Karaibskiego nie ma żadnego znaczenia.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Morza Karaibskiego wybrać?

Aruba formalnie należy do Holandii, ale karta EKUZ tam nie obowiązuje. Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i to opiewające na sumę minimum 30 000 dolarów. Przydać się może dodatkowo ubezpieczenie NNW czy OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. 

Polisa turystyczna przyda się także na Jamajce. Warto zadbać, aby opiewała na dość wysoką kwotę. Na tej wyspie panuje dość duża wilgotność. Szczególnie więc muszą na siebie uważać osoby cierpiące np. na nadciśnienie i inne choroby przewlekłe. Ubezpieczenie powinno obejmować także sytuacje związane z zaostrzeniem się objawów tego typu schorzeń. Ewentualnie można je rozszerzyć o dodatkową klauzulę. 

O ubezpieczenie trzeba pamiętać niezależnie od tego, którą Wyspę Morza Karaibskiego się odwiedza.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Wyspach Morza Karaibskiego?

Podstawowym elementem każdej polisy podróżnej są koszty leczenia. Wizyty lekarskie, środki medyczne, pobyt w szpitalu czy transport medyczny mogą kosztować naprawde sporo. Warto jednak pamiętać również o elementach dodatkowych – OC, NNW, ubezpieczeniu bagażu itd. Polisę trzeba dopasować do kierunku wyjazdu, charakteru podróży (praca, aktywne zwiedzanie, sporty) oraz swoich indywidualnych potrzeb (klauzula alkoholowa, choroby przewlekłe). 

Na terenie Karaibów nie obowiązuje karta EKUZ, a więc suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum 60 000 euro. Czasem dobrym rozwiązaniem jest polisa bez sumy gwarantowanej. Osoby cierpiące na trwałe schorzenia ubezpieczenie muszą rozszerzyć o tzw. przewlekłe choroby. Niekiedy wymaga się tego także od kobiet w ciąży. 

Każde ubezpieczenie oprócz tego gwarantuje ubezpieczenie NNW. Wtedy w razie nieszczęśliwego wypadku, w którym ponosi się trwały uszczerbek na zdrowiu można liczyć na odszkodowanie finansowe. Jest ono wypłacane jako procent z sumy gwarantowanej. Z kolei prywatne OC daje ochronę dla portfela. Co to oznacza? Jeśli ubezpieczony jest sprawcą wypadk (nieumyślnego), odszkodowanie płaci za niego ubezpieczyciel. Także i tutaj obowiązuje pewna suma gwarantowana. 

W skład wielu pakietów wchodzi ubezpieczenie bagaż i sprzętu sportowego. To ochrona na wypadek zgubienia, zniszczenia lub kradzieży. Ten element polisy jest na ogół obwarowany pewnymi wytycznymi – trzeba zgłosić kradzież na policję, a bagaż musi być dobrze zabezpieczony. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się zawsze w OWU.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Wyspach Morza Karaibskiego wybrać?

Dodatkowo standardowe ubezpieczenie podróżne można rozbudować. Przykładem jest wspomniane już u ubezpieczenie bagażu. Osoby podróżujące samolotem mogą ubezpieczyć się od opóźnienia bagażu czy opóźnienia lotu. 

Niekiedy o dodatkowe ubezpieczenie powinny zadbać osoby, które mają w planach uprawianie konkretnych sportów. Jeśli są to sporty uprawiane na zewnątrz np. wycieczki górskie czy nurkowanie, koniecznie trzeba mieć polisę zapewniającą pokrycie kosztów ratownictwa. 

W niektórych przypadkach ubezpieczenie rozszerzyć można o klauzulę alkoholową. Przyda się ona wtedy, gdy po wypiciu kilku drinków dojdzie do wypadku.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Karaiby?

Coraz więcej osób wybiera zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet. W sieci nie brakuje wygodnych kalkulatorów, które pozwalają na wybranie optymalnego dla siebie rozwiązania. Zawsze też można poprosić o pomoc agenta ubezpieczeniowego czy skorzystać z pośrednictwa biura podróży. Zachęcamy jednak do skorzystania z serwisu Polisoteka.pl. W kilka minut można za jego pośrednictwem zaopatrzyć się w polisę nawet w przypadku bardzo egzotycznych podróży.

Najważniejsze informacje:

 • Wyspy Morza Karaibskiego przyciągają przede wszystkim miłośników rajskich plaż. Są tam doskonałe warunki do nurkowania czy surfowania na desce. Najpopularniejsze wyspy Karaibów to Jamajka, Aruba i Barbados.
 • W przypadku krótkich pobytów turystycznych Polacy udający się na Karaiby nie muszą mieć przy sobie wizy. Obowiązkowy jest jedynie paszport. Każda wyspa ma jednak nieco inne zasady i warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem.
 • Wyspy Morza Karaibskiego są zakątkiem dość egzotycznym. Dlatego przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co wchodzi w skład Karaibów?
Karaiby składają się z dwóch głównych łańcuchów wysp. Są to Wielkie Antyle (Jamajka, Portoryko, Haiti, Dominikana i Kuba) na zachodzie oraz Małe Antyle (Dominika, Santa Lucia i inne) na wschodzie.
Czy na Karaiby potrzebna jest wiza?
W większości przypadków wiza nie jest potrzebna. Dotyczy to jednak krótkich wyjazdów turystycznych. Każda wyspa ma swoje szczegółowe przepisy w tym zakresie.