Ubezpieczenie turystyczne na Kretę
Kraje

Ubezpieczenie na Kretę

Ubezpieczenie na Kretę

Kreta to grecka wyspa, której nazwę kojarzy chyba każdy. To tam rozwinęły się starożytne cywilizacje – minojska i mykeńska. To tam rozgrywa się akcja słynnych mitów o Dedalu i Ikarze czy Minotaurze. Kreta to miejsce piękne i pełne zabytków. Jak się tam dostać? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Kretę wybrać?

Kreta – informacje z MSZ

 • Warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Latem w regionie Morza Śródziemnego istnieje wysokie zagrożenie pożarowe.
 • W Grecji nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, ale w miejscach publicznych warto zachować ostrożność.
 • W kraju rośnie poziom przestępczości. To wynik wzrostu bezrobocia i napływu dużej liczby uchodźców.  
 • W Grecji zdarzają się trzęsienia ziemi.

Kreta – co warto zobaczyć?

 • Pałac w Knossos – pozostałość po cywilizacji minojskiej. Do dzisiaj ostały się jedynie ruiny.
 • Wąwóz Samaria – znajdujący się w górach Lefka Ori. To najdłuższy wąwóz w Europie, który liczy 18 km długości. W najwęższym miejscu ma zaledwie 4 metry szerokości.
 • Chanię – drugie największe miasto Krety znane z weneckiej architektury i dzielnicy portowej. 
 • Retimno – ze słynną wenecką Fortecą.
 • Lagunę Balos – piękne miejsce, które przypomina egzotyczną wyspę.
 • Plażę Elafonisi – jedną z najpiękniejszych w Europie. Z brzegiem łączy ją malownicza laguna.
 • Heraklion – stolicę i największe miasto Krety z weneckimi murami czy twierdza Koules. Warto się też udać do Muzeum Archeologicznego.
 • Plażę Vai – z lasem palmowym.
 • Ajos Nikolaos – kurort z jeziorem słodkowodnym Voulismeni połączonym z morzem.
 • Spinalongę – dawną wyspę trędowatych.

Co zabrać na urlop na Krecie? Dokumenty na wyjazd na Kretę

Przy sobie trzeba mieć dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą pamiętać o prawie jazdy, ubezpieczeniu OC i dowodzie rejestracyjnym. Zielona Karta w Grecji nie jest wymagana, ale przydać się może podczas przejazdu przez Albanię i Macedonię Północną. Aby wjechać do Kosowa potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.

Czy na Krecie jest bezpiecznie?

W Grecji nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, ale i tak w miejscach publicznych warto zachować ostrożność. Zdarzają się kradzieże. To wynik rosnącego poziomu bezrobocia oraz napływu uchodźców.

W Grecji zdarzają się trzęsienia ziemi. Latem istnieje wysokie zagrożenie pożarowe.

Karta EKUZ na urlop na Krecie – czy wystarczy?

Na Krecie karta EKUZ obowiązuje, w końcu Grecja należy do Unii Europejskiej. Jednak i tak dodatkowo warto mieć przy sobie ubezpieczenie turystyczne.

EKUZ gwarantuje bowiem dostęp do usług medycznych na takim poziomie, jaki dotyczy obywateli Grecji. W praktyce dopłacić trzeba za każdą wizytę lekarską czy leczenie szpitalne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Kretę wybrać?

Większość turystów wybierających się na Kretę korzysta z ofert biur podróży, które posiadają duże doświadczenie w organizacji wakacji na tej wyspie. Przy rezerwacji wycieczki, biura podróży często oferują klientom ubezpieczenie turystyczne jako część pakietu, co wynika z przepisów mówiących, że każdy turysta wyjeżdżający za granicę powinien być ubezpieczony.

Teoretycznie takie ubezpieczenie turystyczne ma pokryć wszelkie koszty związane z leczeniem w przypadku nagłej choroby lub wypadku, które nie zostaną objęte Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak istnieje pewne ograniczenie – polisy wakacyjne oferowane przez biura podróży są zazwyczaj bardzo tanie. Chociaż ich cena wydaje się konkurencyjna w porównaniu z ofertami innych ubezpieczycieli, to warto zwrócić uwagę, że niska cena idzie w parze z ograniczoną ochroną. Touroperatorzy często negocjują korzystne oferty ubezpieczeń turystycznych w dużych ilościach, ale zwykle wybierają niższe sumy ubezpieczenia. To wystarcza na podstawowe usługi medyczne, takie jak wizyta u lekarza przy anginie czy leczenie niewielkich ran, ale w przypadku poważnej operacji lub transportu medycznego do Polski ta suma może okazać się niewystarczająca.

Dlatego przed wyborem ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży warto sprawdzić, czy spełnia ono potrzeby ubezpieczonego. Należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, warunki dotyczące uprawiania sportów (nie wszystkie polisy oferują ochronę w przypadku wypadku podczas aktywności sportowej), możliwość rozszerzenia ochrony w przypadku chorób przewlekłych itd.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Kretę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie jest wystarczająca podczas podróży na Kretę, dlatego konieczne jest dokupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Takie ubezpieczenie powinno przede wszystkim zapewniać pełne pokrycie kosztów leczenia, a minimalna suma gwarantowana powinna wynosić 30 000 euro. Dobra polisa obejmować powinna również koszty ratownictwa na poziomie co najmniej 5 000 euro.

Nie można zapominać o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zapewnia odszkodowanie w przypadku wypadku lub problemów zdrowotnych prowadzących do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ważnym elementem jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), które pokrywa ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim lub zniszczenie ich mienia.

Ubezpieczenie bagażu jest również ważne na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. Warto zwrócić uwagę na zakres świadczeń Assistance, które obejmuje wsparcie medyczne, informacyjne i prawne.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Kretę wybrać?

Osoby, które są pod stałą opieką lekarza, powinny rozważyć rozszerzenie ochrony o klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych.

Dla tych, którzy planują uprawiać sporty o wysokim ryzyku (np. surfing, nurkowanie) lub ekstremalne (np. skok na bungee), istotne jest rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową ochronę dla aktywnych. Istnieje także opcja ubezpieczenia sprzętu sportowego.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Kretę?

Możliwości jest w tym przypadku całkiem sporo. Można zdecydować się na pozostanie przy polisie oferowanej przy biurze podróży, ale często jest ona niepełna. Warto więc zainteresować się serwisem internetowym Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem w kilka minut zaopatrzyć się można w ubezpieczenie turystyczne dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze informacje:

 • Grecja to kraj należący do UE. Dlatego do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty lub paszport.
 • W Grecji uważać trzeba na kieszonkowców. W rejonie Morza Śródziemnego latem utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe.
 • W Grecji skorzystać można z karty EKUZ, ale obywatele tego kraju za wiele usług medycznych muszą dopłacić. Warto więc zadbać o ubezpieczenie podróżne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co daje karta EKUZ w Grecji?
EKUZ pozwala korzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich samych, jak obowiązują obywateli Grecji. W praktyce i tak warto ze sobą zabrać dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne?
Bez większego problemu można to zrobić przez internet. Z pomocą przychodzi serwis online Polisoteka.pl.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Grecji?
Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb osoby ubezpieczonej.