Ubezpieczenie turystyczne na Kos
Kraje

Ubezpieczenie na Kos

Ubezpieczenie na Kos

Grecka wyspa Kos to prawdziwy raj dla turystów. W przeszłości władali nią Rzymianie, Grecy, Wenecjanie, Joannici, Bizantyjczycy, Turcy i Włosi. Czasem mówi się o niej, że jest pływającym ogrodem. Jak zaplanować podróż na tę wyjątkową wyspę? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Kos wybrać?

Kos – informacje z MSZ

 • Warto pamiętać o rejestracji w systemie Odyseusz. 
 • Latem w regionie Morza Śródziemnego istnieje wysokie zagrożenie pożarowe. 
 • W Grecji występować mogą trzęsienia ziemi.
 • W kraju nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, ale w miejscach publicznych trzeba zachować ostrożność. 
 • W Grecji w ostatnich latach obserwuje się wzrost przestępczości pospolitej. To efekt wzrostu bezrobocia i napływu uchodźców.

Kos – co warto zobaczyć?

 • Asklepion – starożytne centrum medyczne, które powstało na cześć boga Asklepiosa. Leczył w nim sam Hipokrates.
 • Eleftherias – plac w stolicy wyspy z muzeum archeologicznym i halą targową.
 • Plażę Paradise –  popularną plażę piaszczystą na południowym brzegu Morza Egejskiego. 
 • Plażę Kefalos – piękną, ale nieco mniej popularną plażę w miejscowości Kefalos.
 • Zamek Rycerzy św. Jana – zlokalizowany w stolicy. Powstał w wieku XV z inicjatywy zakonu Joannitów. Prowadzi do niego kamienny most. 
 • Zię – niewielką, górską wioskę u zbocza góry Dikeos. Podziwiać tam można tradycyjną zabudowę.
 • Antimachię – miejscowość w centrum wyspy z pozostałościami wiatraków. Nieopodal znajdują się ruiny weneckiego zamku z XIV wieku.
 • Bazylię Agios Stefanos – stanowisko archeologiczne, które obejmuje ruiny wczesnochrześcijańskich kościołów z VI i V wieku p.n.e. 

Co zabrać na urlop na Kos? Dokumenty na wyjazd na Kos

Wyspa Kos należy do Grecji, a więc w tym przypadku należy przygotować jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Wiza nie jest wymagana. 

Czy na Kos jest bezpiecznie?

Latem w regionie Morza Śródziemnego występuje duże zagrożenie pożarowe. Poza tym Grecja znajduje się w strefie zagrożonej trzęsieniami ziemi.

Grecja to kraj, w którym oficjalnie nie ogłoszono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, ale w miejscach popularnych wśród turystów trzeba zachować ostrożność. W kraju rośnie poziom przestępczości pospolitej, co ma związek z rosnącym poziomem bezrobocia i napływem uchodźców.

Karta EKUZ na urlop na Kos – czy wystarczy?

Na Kos karta EKUZ oczywiście obowiązuje, bo wyspa ta należy do Grecji. Jednak i tak nie należy rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego. Nie zawsze można bowiem skorzystać z publicznej służby zdrowia. Polisa przydaje się też w przypadku transportu medycznego do kraju.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Kos wybrać?

Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie wystarcza na podróż na wyspę Kos. Konieczne jest zakupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To ubezpieczenie powinno przede wszystkim zapewniać pokrycie wszystkich kosztów leczenia, minimalnie na poziomie 30 000 euro. Również koszty ratownictwa powinny być objęte ochroną i wynosić co najmniej 5 000 euro.

Nie można pominąć również ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które w przypadku wypadku lub problemów zdrowotnych prowadzących do trwałego uszczerbku na zdrowiu, gwarantuje wypłatę odszkodowania. Istotne jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), które pokrywa ewentualne straty w przypadku spowodowania wypadku lub zniszczenia mienia osobie trzeciej.

Ubezpieczenie bagażu jest również istotnym elementem polisy. Warto również zwrócić uwagę na pakiet Assistance, który oferuje wsparcie medyczne, informacyjne oraz prawne. Osoby, które mają przewlekłe schorzenia i są pod stałą opieką lekarza, powinny rozważyć rozszerzenie polisy o ubezpieczenie chorób przewlekłych.

Dla tych, którzy planują aktywny wypoczynek w Grecji, zwłaszcza uprawiając sporty wysokiego ryzyka (np. surfing, nurkowanie, pływanie na bananie, rejsy jachtem) lub ekstremalne (np. skoki na bungee), istnieje opcja rozszerzenia ochrony o dodatek dla aktywnych. Dodatkowo można również ubezpieczyć swój sprzęt sportowy.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Kos?

Ubezpieczenie podróżne na Kos powinno zawierać:

 1. Koszty leczenia – to fundamentalny aspekt ubezpieczenia turystycznego obejmujący wydatki na wizyty w szpitalu, hospitalizację, konsultacje lekarskie, specjalistyczne badania, leki oraz opatrunki. Warto dostosować wysokość pokrycia kosztów leczenia do kosztów opieki medycznej w danym kraju.
 2. Transport do kraju – brak ubezpieczenia transportu medycznego oznacza, że wszystkie koszty związane z repatriacją lub transportem medycznym będą musiały być pokryte przez osobę poszkodowaną. Powrót z Grecji, zwłaszcza w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, może być zarówno ryzykiem dla zdrowia, jak i ogromnym obciążeniem finansowym. Koszty takiej operacji wynoszą od 30 do 100 tysięcy złotych.
 3. OC (odpowiedzialność cywilna) – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest przydatne w różnych sytuacjach, np. gdy dziecko uszkodzi czyjeś mienie, ubezpieczona osoba zniszczy sprzęt sportowy lub dojdzie do jakiegoś wypadku. Należy zauważyć, że nie wszystkie ubezpieczenia turystyczne zawierają w sobie polisę OC, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru polisy.
 4. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewnia pokrycie kosztów rehabilitacji i leczenia w kraju po wypadku, który miał miejsce za granicą.
 5. Ubezpieczenie bagażu – przydaje się w przypadku kradzieży lub utraty osobistych rzeczy i bagażu podróżnego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Kos wybrać?

W Grecji często mają miejsce kradzieże, dlatego warto uwzględnić ochronę swojego bagażu, a nawet sprzętu sportowego w swoim ubezpieczeniu. Tego rodzaju dodatkowe ubezpieczenie jest dostępne w ramach każdej polisy. Bez właściwego zabezpieczenia ubezpieczony nie otrzyma s odszkodowania w przypadku kradzieży, uszkodzenia lub utraty bagażu czy sprzętu.

Jeśli podczas wakacji w Grecji ubezpieczony ma w planach uczestniczenie w jakichkolwiek aktywnościach (nurkowanie, surfing), trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony.Wiele sportów, które są klasyfikowane przez ubezpieczycieli jako wysokiego ryzyka lub ekstremalne, może wymagać dodatkowej składki.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Kos?

Ubezpieczenie turystyczne na Kos bez problemu kupić można nawet na tzw. ostatnią chwilę. Wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu. Pomocny jest w tym przypadku internetowy serwis Polisoteka.pl. Formalności zajmują dosłownie chwilę, a dokumenty są wysyłane pod wskazany adres e-mail.

Najważniejsze informacje:

 • Kos to wyspa należąca do Grecji. Dlatego turyści z Polski muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
 • W Grecji rośnie poziom przestępczości pospolitej. Latem w regionie Morza Śródziemnego istnieje duże zagrożenie pożarowe.
 • W Grecji skorzystać można z karty EKUZ, ale i tak za wiele usług medycznych trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Lepiej więc zabrać ze sobą polisę turystyczną.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy warto mieć kartę EKUZ w Grecji?
Oczywiście warto taką kartę ze sobą zabrać, ale przyda się także dodatkowe ubezpieczenie podróżne. W Grecji za niektóre usługi medyczne trzeba dopłacić z własnej kieszeni.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Bez problemu można to zrobić przez internet np. za pośrednictwem serwisu internetowego Polisoteka.pl. Wcale nie jest to trudne zadanie.
Na co uważać na wyspie Kos?
W całej Grecji rośnie poziom przestępczości pospolitej. Trzeba uważać na kradzieże kieszonkowe.