Ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava
Kraje

Ubezpieczenie na Costa Brava

Ubezpieczenie na Costa Brava

Costa Brava, a więc dzikie wybrzeże, rozciąga się w Hiszpanii od granicy z Francją aż do rzeki Torres. To prawdziwy raj dla turystów. Teren ten zachwyca pięknymi plażami i stromymi klifami. Pireneje łączą się tam z Morzem Śródziemnym. Zdecydowanie warto się tam udać na wakacje? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava wybrać?

Costa Brava – informacje z MSZ

 • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz. 
 • Latem w regionie Morza Śródziemnego istnieje wysokie zagrożenie pożarowe. 
 • Na terenie całej Hiszpanii istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali. 
 • Zdarzają się napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe.
 • W Katalonii regularnie dochodzi do manifestacji.

Costa Brava – co warto zobaczyć?

 • Tossa de Mar – kurort położony na północ od Barcelony. Słynie ze średniowiecznej starówki La Vila Vella oraz z zamku Castel de Tossa de Mar z wieku XIII. 
 • Dom Salvadora Dali – w portowym miasteczku Cadaques, które było letnią rezydencją malarza.
 • Park Guell –  ogród z ciekawymi elementami architektonicznymi. To symbol Barcelony.
 • Cami de Ronda – pieszą ścieżkę biegnącą wśród rybackich wiosek.
 • Katedrę w Gironie – Katedrę Najświętszej Maryi Panny, która budowana była przez kilkaset lat od wieku XI. 
 • Sa Riera – plażę przylegającą do miasteczka Begur.
 • Pals – średniowieczne miasto znane z wieży Torre de las Horas i kościoła Iglesia de Sant Pere. 
 • Cap de Creus – park krajobrazowy, gdzie Pireneje łączą się z Morzem Śródziemnym.
 • Santa Clotilde – klify w Lloret de Mar i ogrody.
 • Empuriabrava – kurort słynący z żeglownych kanałów.

Co zabrać na urlop na Costa Brava? Dokumenty na wyjazd na Costa Brava

Costa Brava należy do Hiszpanii, która jest częścią Unii Europejskiej. Dlatego do podróży w tym przypadku potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Można ze sobą zabrać także paszport. Kierowcy muszą pamiętać o prawie jazdy, polisie OC i dowodzie rejestracyjnym.

Czy na Costa Brava jest bezpiecznie?

W Hiszpanii często zdarzają się kradzieże kieszonkowe i rabunki. W Katalonii dochodzi do zamieszek i manifestacji. 

Trzeba zachować dużą ostrożność na terenie całego kraju, bo zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest tak wysokie (czwarty stopień w pięciostopniowej skali).

Latem w regionie Morza Śródziemnego istnieje wysokie zagrożenie pożarowe.

Karta EKUZ na urlop na Costa Brava – czy wystarczy?

Na Costa Brava karta EKUZ obowiązuje. To teren Hiszpanii, która należy do Unii Europejskiej. Jednak i tak za pewne usługi trzeba tam zapłacić z własnej kieszeni. W Hiszpanii bardzo drogie jest leczenie stomatologiczne. Założenie plomby kosztować może nawet ponad 100 euro. Do większości lekarstw trzeba sporo dopłacić. Dlatego lepiej wcześniej pomyśleć o zakupie dobrego ubezpieczenia turystycznego.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava wybrać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava powinno być dostosowane do potrzeb podróżującego, aby zapewnić mu skuteczną ochronę w przypadku nieoczekiwanych sytuacji. Dlatego też, warto zapoznać się z różnymi ofertami ubezpieczycieli i skupić się na pewnych kluczowych aspektach .

Przy wyborze odpowiedniej polisy podróżnej, zaleca się zwrócenie uwagi na następujące kwestie:

Cel podróży

Podczas oceny kosztów polisy warto wziąć pod uwagę cel wyjazdu, który ma wpływ na zakres oraz koszty ubezpieczenia.

Zakres ochrony

Polisa turystyczna może oferować różny zakres ochrony. Poza standardowym zabezpieczeniem, które obejmuje koszty leczenia, transportu medycznego i ratownictwa, istnieją także polisy oferujące bardziej rozbudowaną ochronę.Wybór zakresu ochrony powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb podróżującego oraz celu podróży, co zależy od planowanych aktywności podczas wyjazdu.

Wysokość ubezpieczenia

Polisa ubezpieczeniowa określa maksymalną kwotę ochrony, zwaną limitem lub sumą gwarancyjną. Dotyczy to m.in. kosztów leczenia, transportu medycznego i ubezpieczenia bagażu. Limit określa zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, a koszty ponad tę kwotę muszą być pokryte przez osobę ubezpieczoną.

Aby zapewnić sobie lepszą ochronę na wypadek zdarzeń generujących wysokie koszty, warto wybrać polisę z wyższym limitem. Należy jednak pamiętać, że wyższa suma gwarancyjna może wiązać się z wyższą składką ubezpieczeniową.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava?

Polisa podróżna na Costa Brava powinna zapewniać:

 1. Koszty leczenia – suma pokrywająca koszty leczenia na wyjeździe do Hiszpanii nie powinna być niższa niż 20 000 Euro, choć istnieje możliwość wyboru oferty zapewniającej wyższe pokrycie kosztów.
 2. Koszty ratownictwa – minimalna suma wynosząca 5 000 Euro gwarantuje pełne pokrycie kosztów ewentualnych działań ratunkowych.
 3. Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci turysty, umożliwia wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu lub jego rodzinie.
 4. OC w życiu prywatnym – ochrona w razie przypadkowego spowodowania wypadku osobie trzeciej, obejmująca zarówno jej zdrowie, jak i mienie.
 5. Ubezpieczenie bagażu – kradzieże bagażu w Hiszpanii niestety się zdarzają. Warto więc zadbać o solidne ubezpieczenie tego elementu podróży. W przypadku utraty, zniszczenia lub kradzieży, ubezpieczony otrzymuje  odszkodowanie, które częściowo pokrywa straty.
 6. Pakiet Assistance – kompleksowy pakiet Assistance zapewnia pomoc w różnych kryzysowych sytuacjach. Obejmuje wsparcie takie jak usługi prawnika, tłumacza czy nawet organizację przyjazdu osoby towarzyszącej do osoby chorej. Daje pewność, że w sytuacjach trudnych można liczyć na fachową pomoc.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Costa Brava wybrać?

Podczas wybierania dodatkowego ubezpieczenia na Costa Brava, warto rozważyć różne klauzule, takie jak klauzula alkoholowa, klauzula choroby przewlekłej i rozszerzenie na sporty ekstremalne. 

 1. Klauzula alkoholowa – rozszerza zakres ochrony ubezpieczenia, obejmując zdarzenia, które mają miejsce pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że jeśli dojdzie do nieoczekiwanych sytuacji, takich jak wypadek lub utrata mienia, które są wynikiem działania pod wpływem alkoholu, towarzystwo ubezpieczeniowe nadal może pokryć powstałe koszty. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku podróżujących, którzy chcą cieszyć się lokalną kulturą, w której alkohol odgrywa istotną rolę.
 2. Klauzula choroby przewlekłej –  jest istotna dla osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy astma. Umożliwia ona poszerzenie zakresu ubezpieczenia o koszty związane z nagłym zaostrzeniem lub komplikacjami wynikającymi z istniejącej choroby przewlekłej. Dzięki temu podróżnicy z takimi schorzeniami mogą być pewni, że w razie potrzeby otrzymają pomoc medyczną i będą mogli liczyć na pokrycie kosztów leczenia związanych z ich stanem zdrowia.
 3. Rozszerzenie sporty ekstremalne – dotyczy osób uprawiających sporty ekstremalne, takie jak windsurfing, kitesurfing, nurkowanie itd. . Standardowa polisa podróżna może nie obejmować tych działań, które niosą ze sobą wyższe ryzyko urazów. Rozszerzenie to zapewnia dodatkową ochronę, pokrywając koszty leczenia urazów, ratownictwa, ewentualnych strat związanych z utratą sprzętu sportowego oraz koszty transportu medycznego w przypadku wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Costa Brava?

Wciąż wiele osób nie wie, że ubezpieczenie turystyczne można kupić bez problemu bez wychodzenia z domu. Z pomocą przychodzi serwis online Polisoteka.pl. Pozwala ona w kilka minut kupić polisę podróżną do niemal każdego kraju, także na przysłowiową ostatnią chwilę.

Najważniejsze informacje:

 • Costa Brava należy do Hiszpanii, dlatego turyści w tym przypadku do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego.
 • Na Costa Brava korzystać można z karty EKUZ, ale i tak warto zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne.
 • W Hiszpanii istnieje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. W Katalonii często dochodzi do manifestacji.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Standardowe i dodatkowe ubezpieczenie podróżne kupić można bez problemu przez internet. Z pomocą przychodzi serwis online Polisoteka.pl.
Czy obowiązuje w Hiszpanii Europejska Karta ubezpieczenia Zdrowotnego?
Ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii na podstawie karty EKUZ obowiązuje. Jednak nie należy rezygnować z zakupu dodatkowego ubezpieczenia podróżnego.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im kwota ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej. To oznacza jednak i wyższą składkę.