Ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu
Kraje

Ubezpieczenie do Tajwanu

Ubezpieczenie do Tajwanu

Tajwan to kraj, który większość osób kojarzy z Chinami i napięciami politycznymi, które występują na wyspie. To również jeden z azjatyckich tygrysów gospodarczych i ciekawe miejsce na wakacyjny wyjazd. Co do zaoferowania ma ten kraj? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu wybrać?

Tajwan – informacje z MSZ

 • Warto przed wyjazdem zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Tajwan to miejsce bezpieczne, gdzie problem przestępczości pospolitej w zasadzie nie jest obecny.
 • Na Tajwanie nie dochodziło w przeszłości do ataków terrorystycznych.

Tajwan – co warto zobaczyć?

 • Tajpej – stolicę kraju łączącą w sobie tradycję z nowoczesnością. Znajduje się tam wysoki wieżowiec Taipei 101 z windą jadącą 60 km/h. Jest tam również ogromne ZOO i sporo świątyń. 
 • Tainan – najstarsze miasto na Tajwanie i jego dawna stolica. Jest to miejsce nieco mniej nowoczesne. Na wyspach w mieście Anping znajduje się Fort Zeelandia. Jego pierwszą, drewnianą wersję wybudowali Francuzi w roku 1640. Potem trafił on w ręce Brytyjczyków. W roku 1667 zajęli go Holendrzy.
 • Lukang – historyczne miasto zlokalizowane na zachodzie wyspy. 
 • Park Narodowy Yangmingshan – obejmujący tropikalny las u stóp wygasłego wulkanu. 
 • Wąwóz Taroko – w parku narodowym o tej samej nazwie. Wąwozem płynie rzeka otoczona pionowymi skałami. 
 • Alishan National  Scenic Area – park narodowy słynący z uprawianej tam zielonej herbaty. Znajdują się tam Święte Drzewa. Mowa tutaj o czerwonych cyprysach liczących ponad 3 tysiące lat. 
 • Kenting – park idealny dla miłośników plażowania, nurkowania i surfowania.
 • Jiufen – nadmorską miejscowość znajdującą się na górskim terenie. Przyciąga turystów wieloma atrakcjami.
 • Pałacowe Muzeum Narodowe – utworzone w roku 1965 w Tajpej. Można tam zobaczyć dzieła z Zakazanego Miasta, a więc pałacu carskiego dynastii Ming i Qing w Pekinie.
 • Sun Moon Lake – największe jezioro w kraju, nad którym mieszkają członkowie rdzennego plemienia Thao. 
 • Tamsui – dzielnicę Tajpej znajdującą się przy ujściu rzeki Danshui He do Cieśniny Tajwańskiej. Była to pierwsza osada portowa w północnej części kraju. 
 • Świątynię Longshan – w dzielnicy Wanhua w Tajpej. Wybudowana została w roku 1738. Miała powstać na cześć bogini Guanyin.

Co zabrać na urlop w Tajwanie? Dokumenty na wyjazd do Tajwanu

Polacy wjechać na teren Tajwanu mogą na podstawie ważnego paszportu. Musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu. Obecnie wiza nie jest wymagana.

Czy na Tajwanie jest bezpiecznie?

Wprawdzie stosunki między Chinami i Tajwanem cały czas są napięte, ale mimo wszystko ten kraj jest bardzo bezpieczny. Nie odnotowuje się tam ataków terrorystycznych. Poziom przestępczości pospolitej jest niski. Jedynym zagrożeniem są ugryzienia jadowitych węży, egzotyczne choroby np. Denga czy zjawiska pogodowe takie jak tajfuny i trzęsienia ziemi.

Karta EKUZ na urlop na Tajwanie – czy obowiązuje?

Na Tajwanie karta EKUZ nie obowiązuje. Dlatego powinno się wykupić  odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. 

Będąc na Tajwanie nie trzeba się martwić o jakość oferowanych usług medycznych. Jest ona wysoka w przychodniach prywatnych i placówkach publicznych. Koszty leczenia są jednak znaczne. 

Przed wylotem do Tajwanu nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, ale warto i tak skonsultować się ze specjalistą. Na wyspie zarazić się można tropikalną gorączką Denga, odrą, świnką, japońskim wirusowym zapaleniem mózgu czy WZW A i B.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu wybrać?

Im dalsza jest podróż, tym wyższe są ewentualne wydatki związane z pomocą medyczną. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy przeprowadzana jest akcja ratownicza lub konieczny jest transport medyczny do kraju. W przypadku Tajwanu skończyć się to może wydatkami rzędu kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Wyjeżdżając do Azji warto zadbać o polisę podróżną opiewającą na wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Musi ona pokryć koszty ewentualnych wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu, leczenia ambulatoryjnego, badań, zabiegów, ratownictwa, transportu medycznego czy transportu zwłok. 

Standardowe ubezpieczenie turystyczne na ogół zawiera także ubezpieczenie NNW, które gwarantuje odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Obejmować może też ubezpieczenie sportowe, które dotyczy amatorskiego uprawiania sportu czy podróżne assistance.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu?

Zakres polisy turystycznej do  Tajwanu powinien oczywiście być jak najszerszy. Tylko dzięki temu można uzyskać optymalny profil ochrony podczas tak dalekiego wyjazdu.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu musi obejmować:

 • Koszty leczenia – i to z jak najwyższą sumą gwarancyjną ubezpieczenia. W przypadku chorób przewlekłych warto  wykupić dodatkowe rozszerzenie.
 • Koszty ratownictwa – na dość wysoką sumę.
 • Koszty transportu – dotyczy transportu medycznego oraz transportu zwłok do Polski.
 • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – wypłacane jest za uszczerbek na zdrowiu czy śmierć ubezpieczonego.
 • OC w życiu prywatnym – to szkody osobowe i szkody w mieniu. Koszty pokrywane są jednak do określonej sumy.
 • Ubezpieczenie bagażu – gdy bagaż zostanie skradziony, zniszczony lub zagubiony turysta otrzymuje odszkodowanie do sumy gwarantowanej zapisanej w polisie.

Dodatkowo osoby podróżujące za granicę w celu uprawiania sportów powinny wybrać dla siebie polisę obejmująca właśnie te sporty. Dodatkowo można zaopatrzyć się w OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego na określoną sumę.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Tajwanu wybrać?

Najpopularniejsze rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego to:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przydaje się w razie wyrządzenia przez osobę ubezpieczoną szkody osoby trzeciej,
 • ubezpieczenie bagażu – przychodzi z pomocą w razie jego kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia,
 • ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych,
 • klauzula alkoholowa, która rozszerza ochronę o zdarzenia pod wpływem alkoholu,
 • klauzula chorób przewlekłych, która rozszerza ochronę na wypadek nagłego zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej – znanej przed wyjazdem.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu?

Dzisiaj sporo spraw załatwia się przez internet. W ten sposób zaopatrzyć się też można w ubezpieczenie podróżne do Tajwanu. Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Obecnie Polacy wybierający się do Tajwanu nie muszą mieć wizy. Wystarczy zabrać ze sobą ważny paszport.
 • Tajwan to kraj bardzo bezpieczny. Poziom przestępczości pospolitej jest tam niski. Nie zdarzają się zamachy terrorystyczne.
 • Karta EKUZ na Tajwanie nie obowiązuje, a usługi medyczne są drogie. Dobre ubezpieczenie turystyczne to w tym przypadku podstawa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne online to dzisiaj norma. Zaopatrzyć się w nie można za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl.
Czy trzeba się ubezpieczać na wyjazd zagraniczny?
Zazwyczaj nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. To niewielki koszt, ale w razie wypadku czy choroby dobra polisa podróżna jest na wagę złota.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im jest ona wyższa, tym lepiej. W przypadku podróży do Tajwanu 200 tysięcy złotych to minimum.