Ubezpieczenie turystyczne do Serbii
Kraje

Ubezpieczenie do Serbii

Ubezpieczenie do Serbii

Serbia to kraj oferujący mnóstwo sposobów na spędzenie urlopu – zwiedzanie zachwycających zabytków sprzed wieków oraz uprawianie sportów na tle pięknej przyrody Półwyspu Bałkańskiego to tylko parę propozycji. Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc znajdują się Belgrad – stolica Serbii, Park Narodowy Tara oraz Park Narodowy Djerdap, wpisany na listę UNESCO monastyr Studenica czy Wieża Czaszek w miejscowości Niš. Gdy zamierzasz zobaczyć te i inne atrakcje turystyczne, nie zapomnij kupić ubezpieczenie turystyczne do Serbii. Sprawdź, jaką polisę wybrać!

Serbia – informacje MSZ

 • Serbia uznawana jest za relatywnie bezpieczny kraj.
 • Należy unikać tłumów, opuszczonych miejsc, dzielnic romskich.
 • Nie zaleca się podróżowania w rejony granicy z Kosowem.
 • Zaleca się skorzystać ze szczepień przeciwko BTP, WZW A, WZW B.
 • Przed wyjazdem zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
 • Dokładne informacje związane z aktualnymi zaleceniami dostępne są na stronie internetowej MSZ.

Serbia – co warto zobaczyć?

 • Twierdzę Kalemegdan – symbol stolicy kraju Belgradu. To fortyfikacje pamiętające jeszcze czasy celtyckie, ale rozbudowane w wieku XVII. Dzisiaj znajduje się tam m.in. park czy katakumby.  
 • Skadarliję – zabytkową ulicę Starego Miasta w Belgradzie, która od końca XIX wieku jest artystycznym centrum miasta. 
 • Twierdzę Petrovaradin – położoną na prawym brzegu Dunaju w Nowym Sadzie. To obiekt z wieku XVIII. 
 • Klasztor Studenica – wpisany na listę UNESCO. To średniowieczny monaster, którego historia sięga wieku XIII. 
 • Klasztor Zica – położony w miejscowości Krajlevie. Pochodzi z wieku XIII i to właśnie tam koronowani pierwszego króla Serbii. 
 • Drvengrad – drewnianą wioskę położoną niedaleko granicy z Bośnią. Wybudowana została na potrzeby filmu słynnego Emira Kusturicy.
 • Felix Romuliana – zespół budowli późnorzymskich na stanowisku archeologicznym w Gamzigradzie. Znajduje się na liści UNESCO. To ruiny dawnego kompleksu pałacowego.
 • Park Narodowy Derdap – największy obiekt tego typu w Serbii. Znajduje się wzdłuż granicy z Rumunią i Dunaju. To tam znajdują się Żelazne Wrota oddzielające Karpaty od Gór Wschodniosersbkich.
 • Twierdzę Nis – fortyfikacje nad brzegiem Niszawy. To trzecie pod względem wielkości miasto w kraju. Jego historia sięga czasów tureckich.
 • Suboticę – miasto znane z architektury secesyjnej. Znajduje się blisko granicy z Węgrami.

Co zabrać na urlop w Serbii? Dokumenty na wyjazd do Serbii

Potrzebny jest w tym przypadku ważny paszport lub dowód osobisty. Cudzoziemców dotyczy obowiązek meldunkowy. Są na to 24 godziny od momentu przekroczenia granicy. Dokonać tego można na posterunku policji. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu danego obiektu noclegowego, ale warto sprawdzić, czy rzeczywiście się tak stało. 

Kierowcy nie muszą mieć przy sobie Zielonej Karty. Jest ona jednak potrzebna, gdy w planach jest podróż przez Kosowo czy Bośnię i Hercegowinę. Dobrze jest mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i polisę OC.

Czy w Serbii jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością pospolitą w Serbii nie jest zbyt wysokie. Oczywiście trzeba uważać na dworcach czy w miejscach popularnych wśród turystów np. w Belgradzie. 

Zdarzają się kradzieże dokumentów osobistych, kart płatniczych i pieniędzy. Lepiej więc nosić je w oddzielnych miejscach. Dobrze jest też przygotować ksera kluczowych dokumentów. 

Dość niebezpiecznie bywa w okolicach Kosowa. Lepiej unikać również samotnego zwiedzenia. Zaleca się rezygnację z odwiedzania dzielnic romskich. Przed wyjazdem nie są obowiązkowe żadne szczepienie, ale warto się zaszczepić przeciw WZW A, WZW B i BTP. 

Karta EKUZ na urlop w Serbii – czy wystarczy?

W Serbii można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Kartę mogą uzyskać osoby ubezpieczone w NFZ. Można wyrobić ją w placówce Funduszu. Warto jednak pamiętać o tym, że leczenie w ramach karty nie obejmuje wszystkich sytuacji, między innymi prywatnych wizyt, ratownictwa, transportu medycznego.

Aby uzyskać pełną ochronę w razie nieprzewidzianych chorób, urazów, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia szerszą ochronę niż EKUZ w Serbii.

​Podróż do Serbii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Aby podróż do Serbii była udana, warto poświęcić swój czas nie tylko na znalezienie dobrej oferty noclegowej oraz zaplanowanie dojazdu, ale również zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Najlepiej zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego, z którym można otrzymać pomoc ubezpieczyciela w losowych zdarzeniach, jakie mogą przydarzyć się każdemu turyście.

Zawarcie umowy ubezpieczenia turystycznego do Serbii nie jest obowiązkowe. Jego wykupienie jest jednak polecane, ponieważ dzięki niemu można zredukować ryzyko podczas zagranicznej podróży. Powstałe koszty pokrywa wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe.

Aby wypoczynek był komfortowy, warto zdecydować się na ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb. Szeroki zakres ochrony będzie pomocny w najmniej oczekiwanych sytuacjach podczas pobytu w Serbii!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne do Serbii wybrać?

Ubezpieczenia turystyczne do Serbii można zakupić obecnie w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie warto jednak zawierać umowy bez dokładnej analizy ofert dostępnych u wielu ubezpieczycieli.

Ponadto każdy podróżujący ma inne wymagania, które związane są z wyjazdem, dlatego pod uwagę należy wziąć dodatkowe czynniki jak charakter podróży oraz swoje potrzeby. Inna polisa będzie potrzebna dla tych osób, które planują zwiedzanie, natomiast inna dla osób wyjeżdżających w celu uprawiania sportów.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Rumunii będzie obejmowało:

 • Koszty leczenia.
 • Koszty ratownictwa.
 • Zwrot kosztów transportu medycznego.
 • Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW.

Aby podróżować wygodniej i bezpieczniej, warto zdecydować się na dokupienie dodatkowych polis, na przykład OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia od zagubienia, zniszczenia albo kradzieży bagażu podróżnego.

Osoby, które chcą wyjechać do Rumunii w celu uprawiania sportów, mogą zdecydować się na dokupienie specjalnego rozszerzenia o określone sporty, a także polis jak OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Dodatkowo specjalnej polisy będą potrzebowały osoby, które chorują przewlekle. Wtedy ubezpieczenie będzie pozwalało na otrzymanie potrzebnych usług medycznych na miejscu.

Można zdecydować się także na dokupienie klauzuli alkoholowej. Rozszerza ona ochronę o szkody wywołane pod wpływem alkoholu.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Serbii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Serbii nie są wysokie. Ochrona na jeden dzień rozpoczyna się już od około 4 zł!

Najtańsze polisy podróżne w cenie około 4-5 zł za jeden dzień ochrony zapewniają pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa oraz NNW i OC. Z kolei w wyższej cenie około 6-10 zł za jeden dzień ochrony można otrzymać polisę włączającą także uprawianie sportów, ubezpieczenie bagażu, a także wysokie sumy gwarancyjne.

Aby wyliczyć koszty polisy, najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Za jego pomocą można sprawdzić koszty ubezpieczeń w wielu towarzystwach jednocześnie, co pozwala nie tylko na oszczędzenie czasu, ale i pieniędzy. Polisę można następnie wykupić przez internet w jedynie kilka minut!

​Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Serbii?

Podróżujący do Serbii mogą we własnym zakresie wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Przy poszukiwaniu najlepszej polisy należy zwrócić szczególną uwagę na dokument OWU – ogólne warunki ubezpieczenia. Znajdują się w nim dokładne informacje dotyczące zakresu ochrony i wyłączenia odpowiedzialności.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Serbii powinno uwzględniać:

 • Koszty leczenia – ubezpieczyciel pokrywa wtedy wydatki związane z wizytami lekarskimi, diagnostyką, leczeniem. Najlepiej, aby minimalna suma gwarantowanej ochrony wynosiła 30 000 euro.
 • Koszty transportu medycznego – polisa pokrywa koszty transportu do Polski, w tym także po śmierci osoby ubezpieczonej.
 • Koszty ratownictwa – ubezpieczenie umożliwia opłacenie kosztów akcji ratowniczych, na przykład w górach.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pokrywa koszty związane z uszczerbkiem na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym – z tą polisą można opłacić odszkodowanie za wyrządzone nieumyślnie szkody.
 • Assistance – pakiet usług, który obejmuje między innymi pomoc tłumacza, prawnika, opiekunki, kierowcy. W razie pojawienia się problemów wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem.
 • Ubezpieczenie bagażu – wypłacane przy kradzieży, zniszczeniu albo uszkodzeniu bagażu za granicą. Można odzyskać kilka tysięcy złotych zależnie od wybranej sumy gwarancyjnej polisy.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Serbii wybrać?

Im dłuższy jest pobyt w Serbii, tym bardziej rozbudowane ubezpieczenie może być potrzebne. Długa podróż oznacza bowiem większe ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Przydać się mogą takie usługi jak pomoc prawna. W końcu każdego spotkać może kradzież bagażu, zgubienie dokumentów itd. Assistance to rozszerzenie polisy, które zapewnia często dostęp do usług tłumacza, porad prawnych itd. 

Osoby, które mają zamiar na miejscu spędzać swój czas aktywnie, powinny pomyśleć o wykupieniu rozszerzenia związanego z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Czasem przydatna jest klauzula alkoholowa. Wtedy polisa obejmuje także te zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Serbii?

Polisy turystyczne do Serbii oferowane są obecnie w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto zatem zapoznać się z różnymi ofertami przed zawarciem umowy.

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić obecnie przez internet – za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Dzięki temu zawarcie umowy jest bardzo łatwe i szybkie – nawet wtedy, gdy wyjazd odbywa się na ostatnią chwilę!

Najważniejsze informacje:

 • Serbia to kraj dość bezpieczny, ale jak wszędzie, także i tam zdarzają się np. kradzieże kieszonkowe.
 • Karta EKUZ w Serbii obowiązuje, ale nie zapewnia 100% ochrony. Nie należy więc rezygnować z wykupienia ubezpieczenia turystycznego.
 • Do przekroczenia granicy z Serbią potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Turyści mają 24 godziny na zameldowanie się. Można to zrobić na komisariacie policji.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie do Serbii wybrać?
Sytuacja w Serbii jest stabilna. Jednak, jak podczas każdej podróży, także i w tym przypadku należy wykupić ubezpieczenie turystyczne - dopasowane do swoich potrzeb np. wieku czy stanu zdrowia.
Czy w Serbii obowiązuje karta EKUZ?
W Serbii karta EKUZ nie obowiązuje, ale nie zapewnia pełnej ochrony. Dlatego dobre ubezpieczenie turystyczne jest w tym przypadku niezbędne.
Czy w Serbii potrzebna jest Zielona Karta?
Nie trzeba mieć Zielonej Karty w Serbii, ale ta przydaje się podczas podróży przez Kosowo czy Bośnię i Hercegowinę.