Ubezpieczenie turystyczne do Luksemburgu
Kraje

Ubezpieczenie do Luksemburgu

Ubezpieczenie do Luksemburgu

Luksemburg to niewielki kraj położony między Francją, Belgią i Niemcami. Wielu osobom wydaje się mało atrakcyjny jako wyjazd wakacyjny. Jednak jest to świetne miejsce na podróż – weekendową i nieco dłuższą. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Luksemburga? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Luksemburgu wybrać?

Luksemburg – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • W kraju obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w skali czterostopniowej.
 • W miejscach publicznych należy zachować dużą ostrożność. 
 • W Luksemburgu coraz większym problemem są kradzieże kieszonkowe i drobne włamania. Nie należy zostawiać w samochodzie cennych przedmiotów. 

Luksemburg – co warto zobaczyć?

 • Stare Miasto w Luksemburgu – wpisane na listę UNESCO. Zachwyca swoim położeniem na stromej skale i licznymi zabytkami. 
 • Pałac Wielkich Książąt Luksemburga – oficjalną rezydencję władców kraju, która wybudowana została w wieku XVI. Pełniła wtedy funkcję ratusza.
 • Katedrę Notre-Dame w Luksemburgu – najważniejszy kościół w kraju wybudowany w wieku XVII. Wzniesiony został w stylu późnogotyckim. 
 • Muzeum Narodowe Historii i Sztuk Luksemburga – przykład efektownej architektury modernistycznej.
 • Grund – Dolne Miasto nad rzeką Alzette. Dzisiaj piękny teren do spacerowania.
 • Most Adolfa – symbol Luksemburga, który powstał na początku XX wieku. To liczący 85 metrów most łukowy pozwalający na przejście doliną Petrusse. 
 • Mullerthal – malowniczy region na wschodzie kraju zwany małą Szwajcarią.
 • Zamek Vianden – twierdzę z wieku XI położoną nad rzeką Our. To przykład budownictwa romańskiego i gotyckiego.
 • Park Miejski w Luksemburgu – idealne miejsce na wypoczynek.

Co zabrać na urlop do Luksemburga? Dokumenty na wyjazd do Luksemburga

Luksemburg często odwiedzany jest przy okazji podróży do Francji czy Belgii. Polacy jako obywatele UE do kraju wjechać mogą na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Honorowane jest tam polskie prawo jazdy, ale trzeba też zabrać ze sobą ubezpieczenie OC pojazdu. MSZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego. 

Czy w Luksemburgu jest bezpiecznie?

Luksemburg to kraj uznawany za bezpieczny. Obowiązuje tam jednak drugi z czterech stopni zagrożenia terrorystycznego. Trzeba się więc liczyć ze wzmożonymi kontrolami np. na lotniskach.

W Luksemburgu zdarzają się oczywiście drobne kradzieże kieszonkowe – zwłaszcza w miejscach popularnych wśród turystów.

Karta EKUZ na urlop w Luksemburgu – czy wystarczy?

Karta EKUZ pozwala na bezpłatne leczenie w takim zakresie, jak dotyczy to mieszkańców danego kraju. Ważną informacja jest to, że w Luksemburgu EKUZ obowiązuje. 

W Luksemburgu odpłatny jest jednak np. transport karetką, chyba że jej wezwanie było naprawdę niezbędne. O tym ostatecznie decyduje lekarz. Poza tym pacjent dopłacić musi do wizyty lekarskiej od 30 do 50 euro, do hospitalizacji do 100 euro itd. Dlatego karta EKUZ nie zapewnia 100% ochrony w czasie wyjazdu zagranicznego. Nie obejmuje bowiem ratownictwa, transportu medycznego do kraju, refundacji leków itd. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

W Luksemburgu za wszystkie usługi medyczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dopiero potem można ubiegać się o zwrot środków. Trzeba więc mieć przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Luksemburgu wybrać?

Luksemburg jest krajem, w którym leczenie nie należy do najtańszych. Dlatego tak duże znaczenie ma dobre ubezpieczenie turystyczne, które w razie potrzeby pokrywa koszty leczenia czy hospitalizacji. Polisa powinna być tym lepsza, im dłuższy jest wyjazd i droższe jest leczenie w danym miejscu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Luksemburgu?

Podstawowe składowe polisy podróżnej to:

 • Koszty leczenia – najważniejszy element każdego ubezpieczenia podróżnego. Im kraj jest droższy, tym wyższa musi być kwota gwarantowana KL. W krajach UE wystarczyć powinno 120 tysięcy złotych. Jednak w przypadku Luksemburgu kwota ta powinna być wyższa.
 • Transport do kraju – powrót medyczny do Polski jest usługą, której NFZ nie pokrywa. Poza tym transport ambulansem z asystą lekarza kosztuje naprawdę sporo. Dlatego powinno to obejmować wykupione ubezpieczenie.
 • OC – przydaje się w razie zniszczenia cudzego mienia przez osobę ubezpieczoną lub jego dziecko. To ubezpieczyciel pokrywa wtedy wszystkie koszty.
 • NNW – zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu i pokrywa koszty ewentualnej rehabilitacji w kraju.
 • Ubezpieczenie bagażu – przydaje się w razie kradzieży czy zgubienia bagażu.
 • Koszty ratownictwa – ta składowa przydaje się, gdy konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej np. w górach. 
 • Rozszerzenia ochrony – opcje dodatkowe, o które można rozbudować podstawową polisę podróżną.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Luksemburgu wybrać?

Oczywiście wyjeżdżając do Luksemburgu wcale nie trzeba ograniczać się do zakupu standardowej polisy podróżnej. Czasem warto zastanowić się nad wykupieniem pewnych rozszerzeń. Klauzula alkoholowa rozszerza pomoc na zdarzenia, które powstały pod wpływem alkoholu. Klauzula chorób przewlekłych przychodzi z pomocą w razie nagłego zaostrzenia się objawów znanej choroby. Kolejne rozszerzenia dotyczą uprawiania sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka. Możliwości jest sporo – polisę trzeba zawsze dopasować do swoich potrzeb. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Luksemburgu?

Dzisiaj wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Przykładem jest internetowy serwis Polisoteka.pl. Za jego pomocą w kilka minut można kupić dobrą polisę podróżną. Dokumenty są przesyłane na adres e-mail, a więc jest to rozwiązanie idealne także dla osób zapominalskich.

Najważniejsze informacje:

 • Luksemburg to kraj, w którym skorzystać można z karty EKUZ. Jednak i tak obowiązuje dopłata do wielu usług medycznych. Nie należy więc rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego.
 • Do przekroczenia granicy z Luksemburgiem wymagany jest jedynie dowód osobisty lub paszport.
 • W Luksemburgu obowiązuje drugi z czterech stopni zagrożenia terrorystycznego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co lepsze EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
Podczas zagranicznego wyjazdu należy mieć przy sobie oba te dokumenty. Mowa oczywiście o krajach UE. Polisa podróżna i karta EKUZ wzajemnie dobrze się uzupełniają.
Jakie koszty pokrywa karta EKUZ?
Dzięki karcie EKUZ Polacy w Luksemburgu mogą korzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich, jak mieszkańcy tego kraju. Jednak niektóre usługi medyczne są tam odpłatne. Tak jest np. w przypadku transportu karetką, chyba że było to naprawdę niezbędne. Decyzja należy do lekarza.