Ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu
Kraje

Ubezpieczenie do Kazachstanu

Ubezpieczenie do Kazachstanu

Kazachstan na wakacje? To może być wyjątkowa przygoda! Chociaż to kraj, który zwykle nie kojarzy się jako turystyczna destynacja, to jednak może zaoferować wiele ciekawych atrakcji dla podróżujących. Dziewicza przyroda, zabytkowe miasta, majestatyczne góry, ciekawa kultura i kulinaria – to wszystko czeka na turystów wyjeżdżających do Kazachstanu. Jeśli też myślisz o podróży w tym kierunku, sprawdź już teraz jakie ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu wybrać, aby Twój wyjazd był bezpieczniejszy!

Kazachstan – informacje MSZ

 • Przestępczość w Kazachstanie nie jest wysoka.
 • Zagraniczni turyści bywają ofiarami kieszonkowców, dlatego należy uważać w tłumie, środkach komunikacji publicznej.
 • Nie należy poruszać się po zamkniętych terenach wojskowych bez specjalnego pozwolenia.
 • Warto przed podróżą zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Aktualne ostrzeżenia dotyczące podróży do Kazachstanu można znaleźć na stronie MSZ.

Kazachstan – co warto zobaczyć?

 • Nur-Sułtan – stolicę kraju, która potrafi zauroczyć. Obowiązkowe miejsca do odwiedzenia to wieża Bajterek, centrum handlowe Chan Szatyr, pałac prezydencki czy Piramida Pokoju i Pojednania. W centrum znajduje się słynny Plac Niepodlegości. 
 • Wielki Kanion Sharyn – położony około 200 km od Ałmatów ciągnący się przez 154 km kanion, którego głębokość sięga 300 metrów. To część Szaryńskiego Parku Narodowego.
 • Ałmaty – największe miasto Kazachstanu i była stolica kraju. Znajduje się nieopodal granicy z Kirgistanem. Metropolię otaczają góry Tien-szan. Na wzgórze Kok Tobe wiedzie kolejka gondolowa. Odwiedzić należy Meczet Centralny ze złotą kopułą, która jeszcze do roku 2011 była niebieska. Obiekt powstał w miejsce starego meczetu, który niestety w roku 1987 spłonął. Zwiedzić trzeba też Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z początku XX wieku.  Na spacer udać się można do Parku 28 Gwardzistów Panfinowa, którego historia związana jest z II wojną światową. W mieście znajduje się dodatkowo Centralne Państwowe Muzeum Kazachstanu.
 • Park Narodowy Ałtyn Emel – rezerwat przyrody wpisany na listę UNESCO. Obejmuje góry, stepy, pustynie i równiny, w tym śpiewające wydmy i kolorowe góry Kaktau i Akutau. 
 • Park Narodowy Jezior Kolsay – zatopiony świerkowy las wyrastający z jeziora liczącego około 100 lat. Powstało ono na skutek trzęsienia ziemi. 
 • Jeziora Kolsay – trzy górskie jeziora znajdujące się na znacznych wysokościach nad poziomem morza. 

Co zabrać na urlop w Kazachstanie? Dokumenty na wyjazd do Kazachstanu

W przypadku podróży turystycznych i biznesowych wiza nie jest wymagana. Dotyczy ona jedynie wyjazdów w celach pracy czy nauki. Uzyskać ją można w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Nie można jej wyrobić na granicy. Potrzebny jest poza tym ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. 

Polacy w Kazachstanie nie są objęci obowiązkiem meldunkowym. Trzeba jednak mieć przy sobie paszport i karteczki migracyjne. Do prowadzenia samochodu potrzebne jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy.

Czy w Kazachstanie jest bezpiecznie?

Poziom przestępczości pospolitej w Kazachstanie nie jest zbyt wysoki. Mimo to trzeba uważać na kieszonkowców i oszustw. Lepiej nie  nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. 

Niestety w Kazachstanie zdarzają się trzęsienia ziemi – głównie na terenie gór Tien-szan i w Ałmatach. Na wyprawy górskie powinni się decydować jedynie doświadczeni turyści. Wcześniej warto o takim zamiarze poinformować polską placówkę dyplomatyczną. 

W strach przygranicznych nie można przebywać bez odpowiedniego pozwolenia wydanego przez MSW. Można je uzyskać np. za pośrednictwem biura podróży. Uważać trzeba podczas poruszania się po drogach. Kierowcy jeżdżą tam agresywnie. Zimą drogi nie są regularnie odśnieżane, często są zamykane. 

Karta EKUZ na urlop w Kazachstanie – czy wystarczy?

W Kazachstanie karta EKUZ nie obowiązuje. Zapewnia ona ochronę jedynie w krajach UE i to na warunkach, które obejmują mieszkańców danego państwa. W Azji konieczne jest więc dobre ubezpieczenie turystyczne. 

Niestety w Kazachstanie poziom służby zdrowia nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Dotyczy to przede wszystkim placówek publicznych. Jednocześnie leczenie bywa dość kosztowne. Ceny dla turystów są wyższe niż dla obywateli Kazachstanu. Wizyta lekarska kosztuje 100 dolarów, a konsultacja ze specjalistą 200 dolarów. Jeszcze droższy jest pobyt w szpitalu. Mowa tutaj o placówkach publicznych – prywatne są oczywiście droższe.

​Podróż do Kazachstanu – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wystarczy chwila, aby zagraniczny wyjazd zamiast pozostawić po sobie piękne wspomnienia, stał się przyczyną poważnych wydatków. Wypadek lub nagła choroba mogą wymagać szybkiej pomocy lekarskiej, organizacji akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski. Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego podróżnik musi pokryć ich koszty samodzielnie – mogą one dochodzić nawet do kilkuset tysięcy złotych!

Ubezpieczenie turystyczne pozwala na zabezpieczenie turysty przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce podczas zagranicznego wyjazdu. Umowa zawarta z ubezpieczycielem jest wtedy podstawą do skorzystania z objętych nią usług, a także wypłaty odszkodowania na skutek doznanych szkód.

O zakupieniu ubezpieczenia turystycznego warto pamiętać także przed wyjazdem do Kazachstanu. Tak odległa podróż w nadal mało znane miejsce będzie wymagała nie tylko odpowiedniej organizacji, lecz też dodatkowego zabezpieczenia w postaci dobrej polisy.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące doboru polisy podróżnej!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu wybrać?

Ubezpieczenia do Kazachstanu można kupić obecnie w niemalże każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Stąd też przed skorzystaniem z oferty warto poznać bliżej dostępne propozycje, aby wybrać wśród nich taką, która będzie mogła zapewnić najwyższy stopień ochrony.

Polisy podróżne do Kazachstanu można zakupić w wielu wariantach, które uwzględniają podstawową oraz rozszerzoną ochronę. Dobierając odpowiednie opcje (klauzule), podróżnik może otrzymać lepsze zabezpieczenie w niespodziewanych sytuacjach, a tym samym zmniejszyć ryzyko podczas wyjazdu.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu powinno obejmować:

 • Koszty leczenia.
 • Zwrot kosztów transportu medycznego.
 • Koszty ratownictwa.
 • NNW – koszty następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie można rozszerzyć o poniższe opcje:

 • Rozszerzenie dla osób z chorobami przewlekłymi.
 • OC w życiu prywatnym.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Assistance.
 • Ubezpieczenie dla aktywnych.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego.
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia podróży i bagażu.
 • Ubezpieczenie od rezygnacji, odwołania, przerwania podróży.
 • Zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu, należy też koniecznie zapoznać się z sumami gwarantowanymi. Są to limity, do których ubezpieczyciel pokrywa powstałe koszty. Mają one zastosowanie między innymi do kosztów leczenia, ratownictwa, transportu medycznego, ubezpieczenia bagażu, OC oraz NNW.

Wysokie sumy gwarancyjne mają duże znaczenie podczas podróży do oddalonych krajów, w tym także do Kazachstanu. Dzięki nim nie trzeba martwić się o koszty, jakie mogą pojawić się na skutek niespodziewanych zdarzeń – nawet jeżeli będą one powodowały znaczne wydatki.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Kazachstanu?

Ceny związane z ubezpieczeniami turystycznymi do Kazachstanu są zróżnicowane i kalkulowane są indywidualnie. Najtańsze polisy rozpoczynają się od około 30 zł za tydzień pobytu, a kończą na ponad 100 zł za tygodniowy wyjazd. Zatem wyjazd do Kazachstanu nie musi wiązać się wcale z wysokim kosztem polisy!

Tanie polisy podróżne do Kazachstanu włączają głównie podstawową ochronę i mają niższe sumy gwarantowane. Osoby, które chciałyby uzyskać szerszą ochronę, muszą liczyć się z wyższym kosztem, jednak otrzymują również większe bezpieczeństwo w tych sytuacjach, jakich nie włącza polisa podstawowa, na przykład podczas uprawiania sportów czy przy kradzieży bagażu.

Koszty polisy można wyliczyć we własnym zakresie. Aby poznać wysokość składki ubezpieczenia turystycznego do Kazachstanu, wystarczy skorzystać z dostępnych online kalkulatorów ubezpieczeniowych. Za ich pośrednictwem można przekalkulować koszty związane z polisami w wielu towarzystwach jednocześnie, co ułatwia dobór najlepszej oferty.

Poprzez kalkulatory ubezpieczeń można także sprawdzić warunki ubezpieczenia w OWU oraz wykupić polisę bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela. Dzięki temu można łatwo nabyć ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu nawet na dzień przed wyprawą bez wychodzenia z domu!

​Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu?

Zakres ubezpieczenia turystycznego do Kazachstanu może być indywidualnie dobrany do charakteru wyjazdu oraz do potrzeb podróżującego, dlatego może on otrzymać wtedy najszerszy zakres ochrony podczas pobytu za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne może pomóc w sytuacjach jak:

 • Nagłe zachorowanie albo zaostrzenie choroby przewlekłej.
 • Konieczność rehabilitacji.
 • Wypadek komunikacyjny.
 • Uraz powstały podczas uprawiania sportów.
 • Śmierć osoby ubezpieczonej.
 • Kradzież bagażu podczas wyjazdu.
 • Zniszczenie albo zagubienie bagażu przez przewoźnika.
 • Wywołanie szkód osobowych albo w mieniu przez osobę ubezpieczoną.
 • Odwołanie wyjazdu wtedy, gdy zaszły ważne okoliczności.
 • Utrata sprzętu sportowego.
 • Wywołanie zdarzeń w stanie nietrzeźwości.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kazachstanu wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu może zapewniać ochronę o wiele szerszą niż klasyczne ubezpieczenie zdrowotne. Zdecydować się można dodatkowo np. na ubezpieczenie NNW, CO czy ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego. 

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak sama nazwa wskazuje, zapewnia ochronę w razie wypadku. Jeśli ubezpieczony na jego skutek nie będzie mógł pracować, dostanie odpowiednie odszkodowanie. Ma to duży sens przede wszystkim w przypadku tych osób, które w Kazachstanie mają zamiar aktywnie spędzać swój czas.

Polisa OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przydać się może kierowcom. Gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku, ewentualne szkody pokrywa wtedy firma ubezpieczeniowa. Przydać się też może ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sprzętu sportowego. Rozważyć też można ubezpieczenie transportu zwłok – niestety czasem się przydaje.

Wiele osób w Kazachstanie wybiera się w wysokie góry. Wówczas obowiązkowym elementem polisy musi być ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji poszukiwawczej. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu?

Ubezpieczenia turystyczne do Kazachstanu oferowane są przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę na podróż można zakupić:

 • W placówce ubezpieczyciela.
 • Przez internet na stronie ubezpieczyciela.
 • W agencji ubezpieczeniowej.
 • W biurze podróży.

Zdecydowanie najlepszą opcją jest jednak skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Za jego pomocą polisę kupić można w kilka minut i to idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Najważniejsze informacje:

 • Osoby wybierające się do Kazachstanu w celach turystycznych lub biznesowych muszą mieć przy sobie jedynie ważny paszport.
 • W Kazachstanie poziom przestępczości pospolitej nie jest zbyt wysoki, ale zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Występują tam trzęsienia ziemi, głównie w rejonach górskich.
 • W Kazachstanie karta EKUZ nie obowiązuje, a opieka medyczna wcale nie jest tania. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne?
Bez obaw można zrobić to przez internet za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Ubezpieczenie obowiązkowe podczas wyjazdu do Kazachstanu nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Kraj ten nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązuje tam karta EKUZ.