Ubezpieczenie turystyczne do Islandii
Kraje

Ubezpieczenie do Islandii

Ubezpieczenie do Islandii

Islandia to jeden z intrygujących kierunków wyjazdu urlopowego. Zachwycające widoki wodospadów, gejzerów, lodowców od lat przyciągają tutaj turystów z całego świata. Gdy myślisz o odwiedzeniu Islandii, nie zapomnij o dokupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Islandii. Jaką polisę kupić?

​Islandia – informacje MSZ

 • Islandia jest bezpiecznym krajem dla turystów.
 • W Islandii ustanowiono średni stopień zagrożenia terrorystycznego.
 • Przed wylotem zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz.
 • Aktualne zalecenia dotyczące podróży na Islandię publikowane są na bieżąco na stronie internetowej MSZ.

Islandia – co warto zobaczyć?

 • Blue Lagoon – Błękitną Lagunę położoną około 50 km od stolicy kraju. To najpopularniejsze uzdrowisko geotermalne Islandii. Co ciekawe, powstało jako efekt uboczny budowy elektrowni. 
 • Złoty Krąg – popularną trasę turystyczną liczącą około 200 km. Składają się na nią Park Narodowy Thingvellir, geotermalny region Geysir oraz wodospad Gullfoss.
 • Wodospad Gullfoss – Złoty Wodospad, a właściwie dwie kaskady spadające do wąwozu. 
 • Gejzery w Haukadalur – obszar słynący ze źródeł geotermalnych. Obejmuje m.in. gejzery Geysir i Strokkur.
 • Park Narodowy Thingvellir – to w tym miejscu w roku 930 powstał islandzki parlament. Spotykają się tam dwie płyty tektoniczne, co sprawiło, że powstały wyjątkowe krajobrazy.
 • Lagunę Lodowcową – jezioro lodowcowe.
 • Czarną plażę Reunisfjara – położoną na południu kraju. Pokrywa ją czarny piasek bazaltowy.
 • Wodospad Seljalandsfoss – w południowej części kraju. Jego wysokość sięga 60 metrów. 
 • Wodospad Skógafoss – o wysokości 60 metrów i szerokości 25 metrów.
 • Jezioro Midge – czwarte największe jezioro w kraju słynące z wielu wysp i zatoczek. 
 • Skaftafell w Parku Narodowym Vatnajokull – piękny rezerwat przyrody.

Co zabrać na urlop w Islandii? Dokumenty na wyjazd do Islandii

Polscy turyści wybierający się na Islandię muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Bez zezwolenia na pobyt i stosowanej rejestracji można tam przebywać przez maksymalnie 3 miesiące. Przed wyjazdem nie trzeba przechodzić obowiązkowych szczepień.

Czy w Islandii jest bezpiecznie?

W Islandii zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest duże. Nie ma tam zbyt wielu mieszkańców, a więc rzadko dochodzi do kradzieży kieszonkowych. 

W kraju obowiązuje natomiast średni stopień zagrożenia terrorystycznego. Wprowadzono go w roku 2015 o zamachach w Paryżu. Islandia znajduje się poza tym w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Islandii – czy wystarczy??

Z karty EKUZ można korzystać na terenie Islandii, dlatego osoby, które nią dysponują, mogą otrzymać pomoc medyczną bez opłat.

Warto pamiętać o tym, że EKUZw Islandii nie włącza wszystkich sytuacji, między innymi ratownictwa, transportu medycznego, dlatego też nawet wtedy, gdy posiada się kartę, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

​Podróż do Islandii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd za granicę wymaga odpowiednich przygotowań. Gdy planujesz podróż na Islandię, poza zakupieniem biletów, rezerwacją noclegu oraz spakowaniem swojej walizki, nie zapomnij również o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne jest polisą, która ma na celu zapewnienie ochrony osobom podróżującym za granicę. Ubezpieczenie to pozwala na pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, transportu medycznego, a także oferuje dodatkową ochronę w ramach dokupionych przez turystę opcji.

Polisę podróżną warto wykupić przed:

 • Wyjazdem turystycznym, aby zwiedzić Islandię.
 • Wyjazdem rekreacyjnym w celu uprawiania sportów.
 • Podróżą służbową.
 • Wyjazdem do pracy.

Szeroka gama polis pozwala na wybranie najlepszej oferty pod kątem za celu wyjazdu oraz zakresu ochrony, dzięki czemu wypoczynek lub praca na Islandii nie są związane z wysokim ryzykiem kosztów, jakie mogą pojawić się na skutek nieprzewidzianych zdarzeń.

W ramach ubezpieczenia towarzystwo pokrywa wtedy koszty, a także wypłaca odszkodowanie, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia. W efekcie nie trzeba obawiać się o idące często w setki tysięcy złotych wydatki!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne do Islandii wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem na Islandię ma bardzo duże znaczenie, ponieważ tylko wtedy, gdy będzie ono właściwie dopasowane, zapewni odpowiedni profil ochrony.

Przede wszystkim polisa na Islandię powinna pokrywać koszty leczenia oraz ratownictwa, a także koszty transportu medycznego (włączają one również koszty transportu ciała w przypadku śmierci ubezpieczonego). Dodatkowo warto wybrać ubezpieczenie zapewniające ochronę NNW, OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu.

Szczególną uwagę na profil ochrony polisy powinny zwrócić te osoby, które chcą wyjechać na Islandię w celu uprawiania sportów, w tym sportów ekstremalnych oraz sportów wysokiego ryzyka. Wtedy warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel będzie pokrywać koszty związane ze zdarzeniami, jakie powstały podczas uprawiania sportów.

Opieka medyczna dla przewlekle chorych

Osoby, które chorują przewlekle i muszą stale znajdować się pod opieką lekarza, również powinny wybrać odpowiednią opcję ubezpieczenia dla siebie. Dzięki temu mogą liczyć na odpowiednią pomoc wtedy, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia podczas wyjazdu za granicę.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Islandii, warto zapoznać się również z informacjami na temat wysokości ochrony – tak zwanego limitu czy sumy gwarancyjnej polisy. Odnosi się ona do maksymalnej kwoty, jaką pokrywa ubezpieczyciel w razie wystąpienia zdarzenia. Im wyższa kwota, tym mniejsze ryzyko, że podróżujący będzie musiał opłacić koszty we własnym zakresie.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Islandii?

Ceny związane z zakupem polisy na Islandię rozpoczynają się od około 3 zł dziennie!

W najniższej cenie można wykupić ubezpieczenie turystyczne na Islandię, które będzie pokrywało koszty leczenia, ratownictwa, transportu oraz NNW.

Osoby, które chciałyby uzyskać szerszą ochronę, muszą przygotować się na wydatek wynoszący od koło 3,5 zł do 5 zł dziennie. W tej cenie można dodatkowo rozszerzyć swoje ubezpieczenie o ochronę bagażu oraz OC w życiu prywatnym.

Najwyższe koszty ubezpieczeń, które wynoszą ponad 10 zł dziennie, dotyczą polis przeznaczonych dla osób uprawiających sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka, polis włączających wysokie kwoty ochrony.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Islandii?

Turyści planujący podróż na Islandię powinni zwrócić szczególną uwagę na zakres polisy. Zawarty jest on w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto wtedy zapoznać się zarówno z tymi sytuacjami, w których można skorzystać z ochrony, jak i z włączeniami, czyli sytuacjami, gdy polisa nie będzie obowiązywała.

Ubezpieczenie turystyczne może pokryć poniższe koszty:

 • Koszty leczenia – wizyty lekarskie, diagnostyka, zabiegi, operacje, leki, leczenie stomatologiczne w ramach wyznaczonego limitu. Najlepiej zdecydować się na polisę, która oferuje wyższe sumy.
 • Koszty ratownictwa – polisa pokrywa koszt akcji ratunkowej, gdy konieczne będzie jej przeprowadzenie, na przykład w przypadku wypadków w górach.
 • Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków – pokrywane są one przez ubezpieczenie NNW. Polisa pozwala wtedy na otrzymanie środków na leczenie, rehabilitację, pokrycie kosztów związanych z utraconymi dochodami ze względu na niezdolność do pracy i inne wydatki.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki tej polisie można zredukować konsekwencje wynikające z kradzieży, zniszczenia albo zagubienia bagażu podróżnego. Polisa wskazuje na maksymalny limit, do którego można otrzymać odszkodowanie.
 • Ubezpieczenie dla sportowców – dedykowana specjalnie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne, na przykład wspinaczkę górską, jeżdżenie rowerem po górach, skakanie ze spadochronem. Polisa obejmuje konkretne rodzaje sportów.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu – odszkodowanie wypłacane jest także wtedy, gdy ubezpieczony wywołał zdarzenie pod wpływem alkoholu.
 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym – dzięki tej polisie możliwa jest wypłata odszkodowania dla osoby nieumyślnie poszkodowanej przez ubezpieczonego.
 • Ubezpieczenie OC sportowe – polisa rozszerza ochronę o wyrządzenie szkód podczas uprawiania sportów.
 • Assistance – pakiet pozwala na otrzymanie szerokiej gamy usług, w tym tłumacza, obsługi prawnej, organizacji noclegu, transportu czy też opieki nad dziećmi. Dostępne są między innymi specjalne pakiety rodzinne.
 • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia wyjazdu – można otrzymać odszkodowanie, wtedy, gdy dojdzie do konieczności odwołania wyjazdu albo jego skrócenia z ważnych przyczyn.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Islandii wybrać?

Przede wszystkim polisa podróżna musi gwarantować pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego. Osoby chorujące przewlekle muszą też  wybrać rozszerzenie zapewniające ochronę w razie zaostrzenia się danej choroby. 

Specjaliści zalecają też wykupienie ubezpieczenia NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. To bardzo ważne w przypadku osób, które na Islandii zamierzają spędzać swój wolny czas aktywnie. Nie jest wtedy trudno o wypadek. 

Osoby podróżujące samolotem powinny zastanowić się nad ubezpieczeniem bagażu. Niestety liniom lotniczy zdarza się bagaż zniszczyć lub zgubić. To ważne rozszerzenie, gdy transportuje się drogi sprzęt elektroniczny i turystyczny. 

Turyści, którzy na Islandii mają zamiar poruszać się wynajętym samochodem, powinny zdecydować się na ubezpieczenie OC. Osoby, które mają zamiar zwiedzać tereny górskie i dziewicze, muszą zainteresować się rozszerzeniem gwarantującym sfinansowanie akcji ratowniczej i poszukiwawczej. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Islandii?

Zakupienie ubezpieczenia do Islandii możliwe jest za pośrednictwem internetu albo stacjonarnie. Można zrobić to nawet na jeden dzień przed planowanym wylotem! Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu online Polisoteka.pl. Z jego pomocą polisę kupić można w ciągu kilku minut i wcale nie jest to skomplikowane.

Najważniejsze informacje:

 • Islandia to niezwykle malowniczy kraj, ale jednocześnie dość bezpieczny. Rzadko zdarzają się tam kradzieże kieszonkowe czy rozboje.
 • Polacy do przekroczenia granicy z Islandią potrzebują ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
 • W Islandii karta EKUZ jest honorowana, ale nie należy decydować się na wyjazd bez wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ działa na Islandii?
W Islandii obowiązuje karta EKUZ. Jednak nawet i w tym przypadku nie należy rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego.
Jakie ubezpieczenie kupić na Islandię?
W tym przypadku trzeba przeanalizować swoje potrzeby - stan zdrowia, wiek, planowane aktywności itd. Im wyższa suma gwarantowana ubezpieczenia, tym oczywiście lepiej.