Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Kraje

Ubezpieczenie do Indonezji

Ubezpieczenie do Indonezji

Indonezja to raj dla miłośników podróżowania. Są tam rajskie plaże, liczne pola ryżowe, wulkany i wodospady, ale na tym nie koniec. Na miejscu czekają jeszcze bardzo życzliwi mieszkańcy. Jednak podróż do tak egzotycznego kraju musi być naprawdę dobrze przemyślana i sprawnie zorganizowana. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Indonezji wybrać?

Indonezja – informacje z MSZ

 • Zaleca się przed wyjazdem rejestrację w systemie Odyseusz.
 • Odradza się odwiedzanie terenów, na których są czynne wulkany. Władze lokalne ustanowiły tam specjalne strefy zamknięte.
 • MSZ odradza odwiedzanie niektórych prowincji np. Papua, gdzie dochodziło ostatnio do porwań turystów. 
 • Morza Sulu i Celebes to tereny, na których grasują piraci. 
 • Na terenie całej Indonezji trzeba zachować dużą ostrożność. 
 • W Indonezji i na Bali istnieje dość duże zagrożenie terroryzmem. Poziom zagrożenia wzrasta w okolicach świąt lokalnych i międzynarodowych.  
 • Na terenie Indonezji mają miejsce erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi. Możliwe są tsunami.

Indonezja – co warto zobaczyć?

 • Bali – raj dla turystów. Tamtejsze plaże od wielu lat są bardzo popularne. Jedną z nich jest Plaża Kuta. W głębi wyspy nie brakuje wodospadów, pól ryżowych i świątyń – warto odwiedzić trzy z nich: Besakih, Uluwatu i Tanah Lot.
 • Wyspy Gili – a w szczególności Air, Meno i Trawangan. To miejsce idealne dla miłośników nurkowania i snorkelingu.
 • Park Narodowy Komodo – słynący z waranów z Komodo. Można tam stanąć z nimi w oko w oko – oczywiście pod opieką przewodnika. 
 • Celebes – wyspę zwaną również Sulawesi. Poznać tam można lokalną kulturę regionu Tana Toraja.
 • Sumatrę – zamieszkiwaną przez wiele dzikich gatunków zwierząt. Warto udać się nad największe jezioro wulkaniczne na świecie – Toba. Na wyspie Samosir mieszkali dawniej kanibale.
 • Jawę – najbardziej zaludnioną wyspę Indonezji. Znajduje się tam ponad 100 wulkanów – 30 nadal jest aktywnych. Najsłynniejszy to Bromo. Jawa słynie też ze świątyń np. hinduskiej Prambanan i buddyjskiej Borobudur z wieku IX. 
 • Dżakartę – jedną z największych aglomeracji świata, która zachwyca swoją wielokulturowością. Na pewno godny uwagi jest park Taman Mini Indonesia Indah, który pozwala na poznanie kultury kraju. 
 • Lombok – sąsiadkę Bali z wulkanem Rinjani – 3726 m n.p.m. 
 • Wyspy Raja Ampat – malowniczy archipelag położony we wschodniej części kraju. Jest wpisany na listę informacyjną UNESCO. Można tam uprawiać różne sporty wodne. 

Co zabrać na urlop w Indonezji? Dokumenty na wyjazd do Indonezji

Podstawą jest w tym przypadku ważny paszport – minimalna data ważności to 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Indonezji. Dokument trzeba mieć przy sobie w czasie całej podróży. Warto zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne – MSZ wskazuje że suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 100 000 dolarów. 

Oprócz tego należy wyrobić wizę. Wniosek można złożyć przez internet. Dodatkowo przygotować trzeba jedną fotografię 3,5×4,5 cm, potwierdzenie posiadania środków finansowych w wysokości 8000 złotych, rezerwację biletów lotniczych w dwie strony, ubezpieczenie podróżne i potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 50 dolarów. Na podstawie wizy w Indonezji przebywać można do 60 dni. W razie potrzeby dokument można do 5 razy przedłużyć, każdorazowo na 30 dni. 

W Indonezji przydać się też może międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku dłuższych podróży warto rozważyć wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy.

Czy w Indonezji jest bezpiecznie?

W Indonezji istnieje niestety zagrożenie żółtaczką typu A i B, durem brzusznym, pasożytami układu trawiennego, malarią, gorączką denga czy zatruciami wynikającymi ze skażonej wody. 

MSZ odradza odwiedzanie niektórych indonezyjskich prowincji. W regionie Papua w lutym 2023 doszło do porwania zachodnich turystów. Działają tam także uzbrojone grupy i dochodzi do starć z siłami rządowymi. Na morzach Sulu i Celebes działają piraci. 

W praktyce na terenie całego kraju należy zachować dużą ostrożność. Najbardziej niebezpieczne miejsca to kluby nocne, centra handlowe i targi. Bardziej niebezpiecznie robi się przy okazji różnych świąt. 

W Indonezji zdarzają się trzęsienia ziemi, tsunami i erupcje wulkanów. Profilaktycznie warto przyjmować leki antymalaryczne – dotyczy to osób podróżujących poza Jawę i Bali. Trzeba się chronić przed komarami. W Indonezji jest też spore zagrożenie terrorystyczne. 

Karta EKUZ na urlop w Indonezji – czy wystarczy?

Oczywiście karta EKUZ w Indonezji nie jest honorowana. Turysta powinien mieć przy sobie własne ubezpieczenie turystyczne i to na kwotę minimum 100 000 dolarów. W przeciwnym wypadku musi za wszystkie usługi medycznej zapłacić z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Indonezji wybrać?

W indonezyjskich klinikach prywatnych koszty leczenia są wysokie, a rachunek należy opłacić od razu. Warto mieć to na uwadze już na etapie zakupu ubezpieczenia. Niektóre polisy zakładają bowiem opłacenie rachunków z opóźnieniem, gdy turysta jest już w kraju. Państwowa opieka medyczna także jest płatna, ale jej poziom jest raczej kiepski. 

Standardowa wizyta lekarska w Indonezji to koszt nawet 50 dolarów. Wizyta u specjalisty kosztować może 200 dolarów. Za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić od 15 (szpital państwowy) do nawet 250 dolarów (szpital prywatny).  

Indonezja to kraj odległy od Polski, a więc warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty transportu do kraju czy ewakuacji medycznej w przypadku bardziej skomplikowanych urazów.  

Warto też rozważyć wykupienie ubezpieczenia od transportu zwłok. To duża pomoc dla rodziny, która musi ponosić ogromne koszty związane ze sprowadzeniem ciała do kraju w razie niespodziewanej śmierci danej osoby.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Indonezji?

Dobra polisa turystyczna do Indonezji obejmuje:

 • Koszty leczenia – wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia to podstawa w przypadku Indonezji. Opieka medyczna jest tam naprawdę droga. Polisa powinna więc dotyczyć sumy minimum 500 000 złotych.
 • Transport do kraju – musi to zawierać ubezpieczenie turystyczne do Indonezji. Na miejscu można się bowiem zarazić wieloma chorobami egzotycznymi. Problemem dla organizmu są np. pasożyty ze skażone wody.  
 • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przydaje się w wielu sytuacjach, które są trudne do przewidzenia. W praktyce nie każda polisa zawiera OC, a czasem jest ono bardzo niskie. Wa praktyce warto wykupić polisę z OC na co najmniej 500 000 złotych.
 • NNW –  przydaje się w razie wypadków, które prowadzą do powstania uszczerbku na zdrowiu. Osoby ubezpieczone mogą wtedy liczyć na odszkodowanie i zwrot kosztów rehabilitacji.
 • Koszty ratownictwa – ich suma powinna być zbliżona do kosztów leczenia. Pokrywają one opłaty za akcje ratownicze w górach i w wodzie. 
 • Ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu.
 • Opcje dodatkowe – polisę podróżną można też rozszerzyć o ochronę w czasie aktywności wysokiego ryzyka czy aktywności ekstremalnych, klauzulę chorób przewlekłych czy klauzulę alkoholową.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Indonezji wybrać?

Ubezpieczenie do Indonezji musi opiewać na dość wysoką kwotę. 500 000 tysięcy złotych jest w stanie w większości przypadków pokryć podstawowe koszty leczenia. Zaleca się jednak wybór bardziej rozbudowanej polisy zawierającej również NNW, OC i Assistance. Wtedy turysta nie musi się martwić, że zostanie bez żadnej pomocy finansowej. 

W zasadzie ubezpieczenie turystyczne dobrze jest dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Zdecydować się można np. na dodatkowe ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie od odwołanego lotu. Takie rozszerzenia nie są zbyt drogie, a przy okazji bywają bardzo opłacalne. W czasie podróży mogą się bowiem przydarzyć różne rzeczy. 

Osoby, które mają zamiar w Indonezji uprawiać różnego rodzaju sporty np. nurkowanie, powinny zadbać o dobre ubezpieczenie sportowe.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Indonezji?

Nikogo pewnie nie zaskoczyć fakt, że dzisiaj ubezpieczenie turystyczne do niemal każdego zakątka kuli ziemskiej kupić można przez internet. Wystarczy skorzystać z serwisu online Polisoteka.pl, aby w dosłownie kilka minut zaopatrzyć się w dopasowaną do swoich potrzeb polisę podróżną.

Najważniejsze informacje:

 • Indonezja to piękny kraj, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.
 • Polacy do przekroczenia granicy z Indonezją potrzebują ważnego paszportu i wizy, którą wyrobić można przez internet.
 • Indonezja nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Opieka medyczna nie jest tania. Przed wyjazdem należy zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
 • Indonezja jest krajem dość niebezpiecznym. Zdarzają się tam kradzieże i napady. Mają miejsce trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie do Indonezji wybrać?
Suma gwarantowana musi być w tym przypadku dość wysoka i wynosić minimum 100 000 dolarów. Ubezpieczenie trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb np. stanu zdrowia, sposobu spędzania wolnego czasu itd.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcjonalnego serwisu Polisoteka.pl. Pozwala na zaopatrzenie się w polisę podróżną w kilka minut i to bez wychodzenia z domu.
Na co uważać w Indonezji?
Uważać trzeba na kieszonkowców. Lepiej nie nosić ze sobą dużej ilości gotówki. Należy przestrzegać zasad higieny i śledzić lokalne media. W Indonezji zdarzają się trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.