Ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali
Kraje

Ubezpieczenie do Gwatemali

Ubezpieczenie do Gwatemali

Gwatemala to niezwykle ciekawy kraj, który urzeka swoim indiańskim i kolonialnym dziedzictwem. To państwo o bogatej historii – zamieszkiwane przez wyjątkowy naród. Warto się tam udać, nawet kosztem popularnego Meksyku. Trzeba jednak wcześniej zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali.

Gwatemala – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem należy zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • W Gwatemali zdarzają się huragany, trzęsienia ziemi, tsunami i powodzie. 
 • Poważnym problemem w Gwatemali jest przestępczość pospolita. Jej poziom jest wysoki – szczególnie niebezpieczne regiony to Guatemala, San Marcos, Izabal, Peteacuten, Huehuetenando, Baja Verapaz, Alta Verapaz i Zacapa. 
 • W Gwatemali nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Gwatemala – co warto zobaczyć?

 • Tikal – ruiny miasta Majów z parkiem wpisane na listę UNESCO. To kompleks kilku piramid schodkowych, Placu Siedmiu Świątyń oraz Północnego i Centralnego Akropolu.
 • Antigua Guatemala – miasto zlokalizowane w środkowej części kraju. Znajduje się tam kolonialny układ ulic i zabytki w stylu baroku kolonialnego. Są m.in. liczne kościoły z XVIII wieku. Miejscowość znajduje się na liście UNESCO. 
 • Lago de Atitlan – zdaniem pisarza Aldousa Huxleya jest to najpiękniejsze jezioro świata. Mieści się w kraterze i otaczają je trzy wulkany – Atitlan, San Pedro oraz Toliman. Wokół znajduje się park narodowy. Podobno na dnie zbiornika znajdują się ruiny miasta Majów. 
 • Semuc Champey – przyrodniczy ewenement niedaleko miasta Lanquin. To wapienny most o długości 300 metrów. Płynie po nim rzeka Cahabon. 
 • Wulkan Acatenango – stratowulkan o wierzchołkach Pico Mayor i Yepocapa. Ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1972. 
 • Chichicastenango Market – duży, kolorowy targ. 
 • Quetzaltenango – miasto w Kordylierach leżące na wysokości 2350 m n.p.m. Miejscowość słynie z uprawy kawowca i bawełny.

Co zabrać na urlop w Gwatemali? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Gwatemali

Polscy turyści przybywający do Gwatemali na okres do 90 dni nie muszą mieć przy sobie wizy. Wymagany jest natomiast paszport i to ważny przez co najmniej 6 miesięcy. W przypadku podróży osób małoletnich z osobami trzecimi wymagana jest pisemna zgoda rodziców. 

Opłata lotniskowa wynosząca około 30 dolarów na ogół jest wliczona w cenę biletu. Przy przekraczaniu granicy drogą lądową opłat się nie pobiera. Dodatkowo uiścić trzeba opłatę turystyczną – około 4 dolary. 

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?

Niestety w Gwatemali istnieje duże zagrożenie ze strony przestępców pospolitych. Najbardziej niebezpieczne rejony to San Marcos, Guatemala, Zacapa, Izabal, Peteacuten, Alta Verapaz, Baja Verapaz, Huehuetenando i Chiquimula. W dużych miastach dochodzi do napadów na tle rabunkowym. Zdarzają się one także na popularnych trasach turystycznych.

Ostrożność muszą zachować osoby korzystające z taksówek. Wielu taksówkarzy to osoby nieuczciwe i współpracujące z przestępcami. 

W Gwatemali zagrożeniem bywają dodatkowo katastrofy naturalne – huragany, trzęsienia ziemi, powodzie i fale tsunami w strefie przybrzeżnej.

Karta EKUZ na urlop w Gwatemali – czy wystarczy?

Oczywiście karta EKUZ w Gwatemali nie ma żadnego znaczenia – kraj ten leży bowiem w Ameryce Południowej. Trudno dziwić się temu, że nie respektuje postanowień Unii Europejskiej. Warto więc przed wyjazdem zadbać o naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali wybrać?

Większość osób ma to szczęście, że zupełnie nie wykorzystuje ubezpieczenia turystycznego. Nie należy jednak z niego rezygnować. Trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenie w postaci ochrony zdrowia, ochrony bagażu czy transportu medycznego do kraju. W przeciwnym wypadku każdy jest zdany tylko na siebie.

Podczas wyboru polisy podróżnej trzeba zwrócić uwagę na jej podstawowe elementy np. ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Zaleca się, aby suma gwarancyjna w przypadku kosztów leczenia wynosiła minimum  50 000 euro w przypadku podróży poza Europę, a więc i do Gwatemali. 

Im wyższa jest suma gwarancyjna NNW, tym większe odszkodowanie można uzyskać w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali, warto zwrócić uwagę na jego zakres oraz na sumy gwarantowane, ponieważ to właśnie one odpowiadają za zabezpieczenie turysty podczas pobytu za granicą. Najlepiej, aby ubezpieczenie obejmowało:

 • Koszty leczenia – to najważniejszy element polisy i powinien on cechować się jak najwyższą sumą gwarantowaną. W ramach kosztów leczenia pokrywa się wydatki za wizyty lekarskie, hospitalizację, leki, opatrunki czy zabiegi.
 • Koszty transportu – transport medyczny z  Gwatemali do Polski jest oczywiście bardzo drogi, dlatego ubezpieczenie musi również go obejmować. Dotyczy ono również transportu ciała w przypadku śmierci ubezpieczonego.
 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie, które umożliwia otrzymanie wypłaty za uszczerbek na zdrowiu oraz w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie to umożliwia pokrycie kosztów szkód wywołanych przez ubezpieczonego. Dotyczy ono szkód na mieniu i szkód osobowych.
 • Ubezpieczenie bagażu – na długich trasach, zwłaszcza przy przesiadkach, może dojść do uszkodzenia, zagubienia albo opóźnienia bagażu. Wykupując ubezpieczenie, które obejmuje takie sytuacje, można otrzymać odszkodowanie.

Ostateczny zakres ubezpieczenia turystycznego do Gwatemali można zawsze znaleźć w ofercie oraz w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dokument OWU można sprawdzić jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej. Warto wtedy zwrócić uwagę na wyłączenia, które odnoszą się do sytuacji, gdy polisa nie zadziała.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Gwatemali wybrać?

Wybór odpowiedniego zakresu ochrony polisy turystycznej zależy od tego, w jaki sposób spędzany będzie wyjazd. W przypadku standardowego wypoczynku nad basenem w 100% sprawdzi się tradycyjna oferta. Jednak często warto zastanowić się nad dodatkami. Najpopularniejsze z nich to:

 • ubezpieczenie bagażu, elektroniki i sprzętu sportowego – polisa tego typu zapewnia odszkodowanie, gdy sprzęt sportowy, elektronika lub bagaż zostaną uszkodzone, zniszczone czy zgubione,
 • klauzula alkoholowa – okazuje się bowiem, że bycie pod wpływem alkoholu skutecznie powoduje wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli mimo wszystko polisa ma pokrywać koszty leczenia czy zapewniać wypłatę odszkodowania w zdarzeniach mających miejsce pod wpływem alkoholu, należy uwzględnić w umowie dodatkową klauzulę.
 • klauzula chorób przewlekłych – standardowa polisa turystyczna nie pokrywa kosztów leczenia, gdy dochodzi do pogorszenia się stanu zdrowia w związku z chorobami przewlekłymi. Trzeba więc wykupić odpowiednią klauzulę.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Gwatemali?

Dzisiaj z kupnem ubezpieczenia turystycznego nikt nie powinien mieć większych problemów. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby w kilka minut zaopatrzyć się w polisę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Gwatemala to kraj położony w Ameryce Południowej. Do wjazdu na jego teren Polacy potrzebują ważnego paszportu. Wiza przy pobytach do 90 dni nie jest potrzebna.
 • W Gwatemali problemem jest dość wysoki poziom przestępczości pospolitej. Występują tam również groźne zjawiska naturalne np. powodzie, trzęsienia ziemi i huragany.
 • Karta EKUZ w Gwatemali nie obowiązuje. Należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Gwatemali?
Zacząć trzeba od ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. Wiza w przypadku podróży krótszych niż 90 dni nie jest wymagana.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Gwatemali?
Każdy może mieć w tym przypadku nieco inne potrzeby. Sporo zależy od stanu zdrowia czy planowanych aktywności. Innej ochrony potrzebują osoby, które w Gwatemali mają zamiar jedynie zwiedzać, a innej osoby aktywne i uprawiające sporty ekstremalne.