Ubezpieczenie turystyczne do Ghany
Kraje

Ubezpieczenie do Ghany

Ubezpieczenie do Ghany

Ghana to kraj położony nad Zatoka Gwinejską, który zachwyca przede wszystkim piękną, dziewiczą przyrodą. Zwiedzić trzeba obowiązkowo kładkę w Parku Narodowym Kakum, która rozpięta jest wśród koron drzew. Warte zobaczenia są także tamtejsze rajskie plaże. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Ghany wybrać?

Ghana – informacje z MSZ

 • Przed podróżą warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • Ghana to na tle państw regionu kraj dość bezpieczny dla turystów. Zdarzyć się tam mogą jednak ataki terrorystyczne. Ghana staje się celem dla islamistycznych grup. 
 • W Ghanie zdarzają się porwania dla okupu i napady rabunkowe z bronią w ręku. 
 • Swobodne podróżowanie po kraju bywa utrudnione przez służby porządkowe, które niekiedy żądają bezpodstawnych opłat. Lepiej zrezygnować z samotnych podróży. 
 • W Ghanie istnieje duże ryzyko zachorowania na tyfus, malarię czy żółtą febrę. 
 • W kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba zgłosić się do przedstawicielstwa innego kraju UE. 

Ghana – co warto zobaczyć?

 • Park Narodowy Kakum – znajdujący się w środkowej części kraju i chroniący las deszczowy. Najważniejszą atrakcją jest rozciągnięta na wysokości 30 metrów kładka w koronach drzew. Ma długość 300 metrów. 
 • Zamek Cape Coast – jeden z kilkudziesięciu zamków niewolników. To właśnie stamtąd wysyłano ludzi statkami za ocean. Historia budynku sięga wieku XVII. 
 • Akrę – stolicę kraju zamieszkiwaną przez 4 mln osób. Zobaczyć warto na pewno ogród botaniczny Aburi. Można się wybrać na plażę Labadi. 
 • Plażę Labadi – w stolicy kraju, która jest płatna.
 • Kumasi – z Narodowym Centrum Kultury i Muzeum Jubileuszu Prempeha II. Można się tam zapoznać z historią królestwa Asante, które należało do najbogatszych w XVIII wieku w Afryce. W mieście znajdują się także jezioro Bosumtwi czy rezerwat przyrody Owabi. 
 • Jezioro Wolta – sztuczny zbiornik wodny utworzony w roku 1965. Zbudowano wtedy zaporę Akosombo spiętrzającą wody rzek Białej i Czarnej Wolty. Znajduje się tam także elektrownia.
 • Park Narodowy Mole – funkcjonujący od roku 1971 i obejmujący sawannę.
 • Wioskę Nzulezo Stilt – wioskę rybacką na granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej. To osada licząca 400 lat, zbudowana na palach na jeziorze Tadane. 
 • Rezerwat Małp Boabeng-Fiema – znajdujący się w regionie Bono East. Żyje tam wiele gatunków małp. 
 • Paga Crocodile Pond – staw zamieszkiwany przez oswojone krokodyle, które liczą nawet 90 lat. Staw znajduje się w mieście Paga –  w jego centrum. 

Co zabrać na urlop w Ghanie? Dokumenty na wyjazd do Ghany

Podstawą jest w tym przypadku paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Dodatkowo trzeba się zaopatrzyć w wizę, którą można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie. Poza tym trzeba przedstawić odpowiednie środki finansowe potrzebne na pobyt, a także bilet powrotny morski lub lotniczy. 

Zabrać ze sobą należy międzynarodową książeczkę zdrowia potwierdzającą szczepienie przeciwko żółtej febrze.

Czy w Ghanie jest bezpiecznie?

Ghana na tle innych krajów regionu jest uznawana za państwo bezpieczne dla turystów. Jednak w ostatnim czasie wzrosło ryzyko zamachów terrorystycznych islamskich grup działających w tej części Afryki.

W Ghanie należy uważać na kradzieże i kradzieże kieszonkowe,  oszustwa i lokalne niepokoje społeczne. Istnieje tam dość duże ryzyko zarażenia się malarią, żółtą febrą lub tyfusem (przed wyjazdem do Ghany obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze). Lepiej jest unikać wzoru moro na ubraniach.

Karta EKUZ na urlop w Ghanie – czy wystarczy?

W Ghanie karta EKUZ nie ma oczywiście żadnej mocy. Trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Przed podróżą trzeba obowiązkowo zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Zagrożeniem są też tyfus, cholera, AIDS, wirusowe zapalenie opon mózgowych czy malaria. Jednocześnie tylko w dużych miastach można liczyć na opiekę medyczną na odpowiednim poziomie. Zakres usług i tak jest ograniczony. Koszt wizyty lekarskiej to około 100 dolarów. Doba pobytu w szpitalu kosztuje nawet 250 dolarów.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Ghany wybrać?

Ubezpieczenia turystyczne do Ghany oferowane są przez wiele firm ubezpieczeniowych. Przed swoim wyjazdem warto przeanalizować różne oferty i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:

 • Zakres ochrony – polisa na zagraniczny wyjazd może obejmować różne zdarzenia, a jej zakres zależny jest od potrzeb podróżnika. Tylko dobrze dobrana polisa może zapewnić najlepszą ochronę. Podstawowe ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia, ratownictwa, transportu medycznego czy NNW. Polisa może też  oferować dodatkową ochronę w zakresie Assistance, OC sportowego, ubezpieczenia bagażu, opóźnienia lotu, ubezpieczenia dla osób aktywnych, ubezpieczenia sprzętu sportowego, zdarzeń pod wpływem alkoholu. 
 • Stan zdrowia – podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego warto pamiętać o tym, że towarzystwa wymagają podania informacji na temat stanu zdrowia, co pozwala na uzyskanie optymalnej ochrony także tym osobom, które mogą wymagać częstszej pomocy lekarskiej. Punkt ten dotyczy osób z chorobami przewlekłymi, które chorują między innymi na cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia, nowotwory różnego rodzaju Wówczas polisa jest nieco droższa, ale za to pokrywa koszty związane z leczeniem, gdy dojdzie do nagłego pogorszenia stanu zdrowia i konieczności interwencji medycznej.
 • Suma ubezpieczenia – w czasie przeglądania poszczególnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych należy także zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która podawana jest najczęściej w dolarach lub złotówkach. Kwota ta odnosi się do maksymalnej wysokości sumy, za którą bierze odpowiedzialność dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Tym samym standardowa polisa o niższej sumie ubezpieczenia może nie objąć najdroższych zdarzeń np. drogiego leczenia operacyjnego. Wtedy nadmiarowe koszty ubezpieczony musi niestety pokryć samodzielnie. Wyższa suma ubezpieczenia pozwala więc na komfortowy wypoczynek za granicą bez obaw o pojawienie się niespodziewanych wydatków.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Ghany?

Zakres polisy turystycznej do Ghany powinien być jak najszerszy, ponieważ dzięki temu można uzyskać optymalny profil ochrony podczas zagranicznego wyjazdu.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Ghany powinno obejmować:

 • Koszty leczenia – i to z jak najwyższą sumą gwarancyjną ubezpieczenia. W przypadku chorób przewlekłych należy wykupić oczywiście dodatkowe rozszerzenie.
 • Koszty ratownictwa – to bardzo ważny element każdej polisy turystycznej.
 • Koszty transportu – koszty transportu medycznego oraz transportu zwłok do kraju.
 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – wypłacane jest za uszczerbek na zdrowiu oraz śmierć ubezpieczonego. Zastosowanie mają tutaj maksymalne koszty.
 • OC w życiu prywatnym – dotyczy szkód osobowych i szkód w mieniu. Koszty pokrywane są jednak tylko do  określonej sumy.
 • Ubezpieczenie bagażu – gdy bagaż zostanie skradziony, zniszczony lub zagubiony, wtedy turysta otrzymuje stosowne odszkodowanie do sumy gwarantowanej zapisanej w polisie.

Dodatkowo osoby podróżujące za granicę w celu uprawiania sportów powinny wybrać dla siebie polisę obejmującą te konkretne sporty. Dodatkowo można wykupić OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego, co w Ghanie może się przydać.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Ghany wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie są indywidualne potrzeby i oczekiwania osoby ubezpieczonej Turyści, którzy mają zamiar w Ghanie uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne, muszą zadbać o dodatkowe rozszerzenie standardowej polisy. Przydatne jest też ubezpieczenie drogiego sprzętu sportowego, ewentualnie sprzętu elektronicznego.

Osoby przewlekle chore muszą wykupić dodatek schorzenia przewlekłe. W przeciwnym razie ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, gdy na wyjeździe dojdzie do zaostrzenia dolegliwości danej choroby. Często przydatna jest tzw. klauzula alkoholowa. Rozszerza ona ochronę o wypadki, do których doszło po spożyciu alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Ghany?

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Okazuje się, że wystarczy tylko parę minut, aby od razu zawrzeć umowę online! Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w naprawdę dobrą polisę podróżną.

Najważniejsze informacje:

 • Polacy wybierający się do Ghany muszą mieć przy sobie ważny paszport, wizę, bilet powrotny i określoną sumę pieniędzy. Wymagane jest pokazanie potwierdzenia szczepienia przeciw żółtej febrze.
 • W Ghanie jest dość bezpiecznie, ale rośnie tam ryzyko zamachów terrorystycznych. Zdarzają się oszustwa i kradzieże.
 • W Ghanie EKUZ nie obowiązuje i zakup odpowiedniej polisy turystycznej to podstawa. Na opiekę medyczną na poziomie europejskim liczyć można tylko w dużych miastach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. W tym przypadku zakup ubezpieczenia turystycznego zajmuje kilka minut.
Czy potrzebuję wizy do Ghany?
W przypadku podróży do Ghany wiza jest obowiązkowa. Uzyskać ją można w przedstawicielstwie dyplomatycznym tego kraju w Berlinie.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
W Ghanie ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, ale nie należy z niego rezygnować. Wypadki i choroby zdarzyć się mogą w każdym miejscu na ziemi.