Ubezpieczenie turystyczne do Gambii
Kraje

Ubezpieczenie do Gambii

Ubezpieczenie do Gambii

Gambia to kraj wyjątkowy. Często nazywany jest uśmiechniętym wybrzeżem Afryki. To najmniejszy kraj na tym kontynencie. Jego mieszkańcy są niezwykle życzliwi i radości. Podróż do Gambii to szansa na poznanie nowej, ciekawej kultury. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Gambii wybrać?

Gambia – informacje z MSZ

 • Przed podróżą warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • Po kryzysie politycznym, który miał miejsce w Gambii w roku 2017 zrobiło się tam mniej bezpiecznie.
 • Na terenie kraju dochodzić może do zamachów terrorystycznych.
 • Unikać należy podróżowania po zmroku. Dokumenty i gotówkę trzeba chronić przed kradzieżą. 
 • Zaleca się omijanie obiektów wojskowych i policyjnych. Ich fotografowanie jest zabronione. 
 • W Gambii nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba się udać do placówki innego kraju UE. 

Gambia – co warto zobaczyć?

 • Bandżul – stolicę kraju. Odwiedzić warto Muzeum Narodowe i udać się pod łuk triumfalny Arch 22, który upamiętnia zamach stanu z 22 lipca 1994 roku. 
 • Albert Market w Bandżul – duży rynek żywności i nie tylko.
 • Serrekundę i Rezerwat Abuko – największe miasto Gambii położone około 20 km od stolicy. Znajduje się tam niezwykle malowniczy rezerwat, który porasta w dużej mierze las galeriowy. 
 • Kololi Beach i inne plaże – to symbol Gambii. Na rzece Gambia znajduje się opuszczona wyspa Kunta Kinteh – nazwana tak na cześć postaci z książki ‘“Korzenie”. Są tam ruiny fortu wojskowego wpisane na listę UNESCO. W mieście Alberda zwiedzić można muzeum niewolnictwa. 
 • Rzekę Gambię, Park Narodowy Gambii oraz Park Narodowy Kiang West – miejsca, w których spotkać można wiele ciekawych gatunków zwierząt. 
 • Park Leśny  Bijilo – zamknięty teren leśny z 4,5-kilometrową ścieżką edukacyjną i ścieżką ornitologiczną.
 • Kachikally Crocodile Pool – basen krokodyli będący własnością prywatną.
 • Rezerwat Tanji Bird – rezerwat ptaków istniejący od roku 1993. Znajduje się nad Atlantykiem. Obejmuje Wyspy Bijil i Łysy Przylądek. 

Co zabrać na urlop w Gambii? Dokumenty na wyjazd do Gambii

Podstawą jest w tym przypadku ważny przez cały pobyt paszport. Jeśli podróż ma trwać krócej niż 28 dni, wiza nie jest konieczna. W przeciwnym wypadku trzeba skontaktować się z Ambasadą Republiki Gambii w Brukseli. Na lotnisku w stolicy kraju podczas wjazdu i wyjazdu trzeba uiścić opłatę w wysokości 20 dolarów w gotówce.

Czy w Gambii jest bezpiecznie?

Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciwko cholerze. Dobrze jest skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą medycyny tropikalnej. Na miejscu trzeba przestrzegać zasad higieny i stosować profilaktykę przeciwmalaryczną. 

W głębi kraju należy poruszać się samochodem terenowym. Turyści muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy. Warunki na drogach są złe, a stan techniczny pojazdów kiepski. Odradza się podróżowanie po zmroku.

W Gambii nielegalny jest homoseksualizm.

Karta EKUZ na urlop w Gambii – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Gambii nie obowiązuje, bo jest to kraj afrykański. Zaleca się więc wykupić przed wyjazdem kompleksowe ubezpieczenie podróżne obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do Polski.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Gambii wybrać?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc medyczna w Gambii wcale nie jest tania. Zwykła wizyta lekarska kosztuje 40 dolarów, a doba w szpitalu to koszt 70 dolarów. Należy więc zadbać o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i wysoki limit kosztów, które firma ubezpieczeniowa może przeznaczyć na sfinansowanie transportu medycznego do kraju. To ważne, bo Polskę i Gambię dzieli duża odległość. 

Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przed wylotem do Gambii należy kupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne, Polisa musi zawierać na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia, a także zapewniać pokrycie kosztów akcji ratunkowej i transportu do kraju. Musi gwarantować odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Gambii?

Ubezpieczenie turystyczne do Gambii może zapewnić optymalną ochronę w zależności od indywidualnych potrzeb osoby ubezpieczonej. 

Polisa podróżna powinna  pokrywać koszty:

 • Koszty leczenia – wizyty lekarskie, leki, diagnostykę, zabiegi ambulatoryjne, leczenie operacyjne, leczenie stomatologiczne itd. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna być jak najwyższa. 
 • Koszty ratownictwa – polisa pokrywać musi koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych.
 • Koszty transportu, w tym transportu medycznego do Polski, transportu zwłok – dzięki tej polisie nie trzeba ponosić wysokich kosztów ewentualnego transportu.
 • Ubezpieczenie Assistance – jest to pomoc tłumacza, prawnika, opiekunki dla dziecka, pomoc przy organizacji noclegu, transportu itd.
 • Ubezpieczenie bagażu – pokrywa koszty związane ze zniszczeniem, kradzieżą, utratą bagażu, ale tylko do wyznaczonej sumy gwarancyjnej.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewniające ochronę wtedy, gdy ubezpieczona osoba dozna uszczerbku na zdrowiu. Polisa pokrywa między innymi koszty leczenia, rehabilitacji itd.
 • Ubezpieczenie dla sportowców – pokrywa koszty leczenia, ratownictwa w przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych. Może włączać też ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz OC sportowe.
 • OC w życiu prywatnym – pokrywa koszty związane nieumyślnym wyrządzeniem szkód innym osobom.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i bagażu – w przypadku spóźnień przewoźnika lub problemów z otrzymaniem bagażu.
 • Ubezpieczenie od odwołania lub skrócenia wyjazdu – w sytuacji, gdy dojdzie do tego z ważnych powodów, na przykład choroby, śmierci bliskiej osoby.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu – obejmuje wydarzenia, które miały miejsce pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Gambii wybrać?

Każdy przed wyjazdem powinien zastanowić się, jak będzie spędzać swój czas w Gambii. Od tego w dużej mierze zależy wybór rozszerzeń do ubezpieczenia podstawowego.

Na pewno o dodatkową ochronę zadbać muszą osoby przewlekle chore. W przeciwnym razie nie będą mogły liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy  dojdzie do zaostrzenia danego schorzenia. 

Czasem przydatne bywa rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka  czy sporty ekstremalne. Dotyczy to tych osób, które w planach mają różnego rodzaju aktywności fizyczne. Przy okazji warto pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu sportowego czy o OC sportowym. Te ostatnie rozszerzenie przydaje się wówczas, gdy osoba ubezpieczona spowoduje uraz u innej osoby.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Gambii?

Zacząć trzeba od tego, że dzisiaj ubezpieczenie turystyczne bez najmniejszego problemu można kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Z jego obsługą nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów. Pozwala na zaopatrzenie się w dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczenie podróżne w maksymalnie kilka minut.

Najważniejsze informacje:

 • Gambia to kraj afrykański, który cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z Polski.
 • W Gambii nie obowiązuje oczywiście karta EKUZ. Dlatego zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego.
 • Polacy wyjeżdżający do Gambii na okres do 28 dni nie potrzebują wizy. Muszą mieć przy sobie jedynie ważny paszport.
 • Przed wylotem do Gambii warto skonsultować się ze specjalistą chorób tropikalnych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Pozwala na zakup ubezpieczenia turystycznego w kilka minut. Proces wcale nie jest skomplikowany.
Co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Każdy może wybrać rozszerzenie dopasowane do swoich potrzeb - klauzulę chorób przewlekłych, klauzulę alkoholową czy rozszerzenie związane ze sportami ekstremalnymi.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Przed każdą podróżą trzeba zadbać o dobrze ubezpieczenie turystyczne. Może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.