Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny
Kraje

Ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

Ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina to kraj, który wprawdzie nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów jak znajdująca się w jego sąsiedztwie Chorwacja, ale także oferuje ciekawe atrakcje dla turystów. Przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny. Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, by uzyskać najlepszy stopień ochrony?

Bośnia i Hercegowina – informacje MSZ

Bośnia i Hercegowina uznawana jest za relatywnie bezpieczny kraj, jednak poza dużymi miastami i miejscowościami turystycznymi mogą pojawić się zagrożenia jak kieszonkowcy, bezdomne psy, miny, niewypały. Przed wyjazdem zaleca się skorzystanie ze szczepień ochronnych.

Dokładne informacje związane z ostrzeżeniami przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny można znaleźć na witrynie internetowej MSZ.

Bośnia i Hercegowina – co warto zobaczyć?

 • Mostar – najsłynniejsze miasto całego kraju kojarzące się ze Starym Mostem na Neretwie. To krajobraz, którego nie da się zapomnieć.
 • Sarajewo – stolicę kraju, w której spotyka się wiele kultur. To miasto mocno doświadczone przez wojnę. Turystów przyciąga na pewno turecka dzielnica Baščaršija z ruinami Żółtej Twierdzy.
 • Jajce – malownicze miasteczko u zbiegu rzek Pliva i Vrbas. Znajduje się tam wysoki na 23 metry Plivski wodospad. 
 • Medugorje – centrum pielgrzymkowe. To właśnie tam w roku 1981 miały miejsce objawienia maryjne. 
 • Travnik – miasto zwane często małym Sarajewem. Kojarzone jest z kamienną architekturą z czasów Imperium Osmańskiego. Duże wrażenie robi twierdza Stari Grad z przełom XIV i XV wieku. Stamtąd pochodzi noblistka Ive Andric.
 • Blagaj Tekija – zabytkowy klasztor derwiszów z wieku XVI. Położony jest przy źródłach rzeki Buny u podnóża wysokiego klifu. Częściowo wbudowany jest w skałę.
 • Pocitelj – niewielkie miasteczko z wyjątkowo pięknym widokiem na rzekę Neretwę. 
 • Park Narodowy Sutjeska – położony nieopodal granicy z Czarnogórą. To najstarszy w kraju park narodowy z najwyższym szczytem Maglić – 2386 m n.p.m.  Znajduje się tam także wodospad Skakavac.
 • Kravicę – wodospady na rzece Trebiat niedaleko Medjugorje. Dzielą się na 20 kaskad o wysokości 25 metrów. 

Co zabrać na urlop w Bośni i Hercegowinie? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Bośni i Hercegowiny

Obywatele UE muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Lepiej jednak mieć przy sobie ten pierwszy dokument – przydać się może podczas korzystania z usług bankowych i medycznych. 

Niestety w Bośni i Hercegowinie dochodzić może do kradzieży dokumentów – warto je więc nosić oddzielnie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie ksera dokumentów. Na granicy formalnie istnieje wymóg okazania środków finansowych potrzebnych na podróż. Może być to karta kredytowa lub płatnicza. Kierowcy powinni pamiętać również o wyrobieniu Zielonej Karty.

Czy w Bośni i Hercegowinie jest bezpiecznie?

Na terenie Bośni i Hercegowiny nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Trzeba jednak uważać na miny i niewypały, które mogą się znajdować w różnych miejscach. Poza tym należy zwracać uwagę na bezdomne psy, których jest tam naprawdę sporo. Problemem są kradzieże kieszonkowe. 

Przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny nie trzeba się na nic obowiązkowo szczepić. Można jednak rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko WZW A i B, gruźlicy czy durowi brzusznemu. Polskie MSZ odradza samotne podróże w góry. Bośnia i Hercegowina znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. 

​Karta EKUZ na urlop w Bośni i Hercegowinie – czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ nie działa w Bośni i Hercegowinie.

Turyści powinni pamiętać, żeby wykupić ubezpieczenie prywatne, by nie ponosić kosztów leczenia z własnej kieszeni. Karta EKUZ w Bośni i Hercegowinie nie ma niestety żadnego znaczenia.

​Podróż do Bośni i Hercegowiny – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne służy do zapewnienia ochrony osobom wyjeżdżającym za granicę. W jego ramach ubezpieczyciel oferuje zabezpieczenie dotyczące pokrycia kosztów leczenia, ratownictwa, poszukiwań, transportu, a także innych kosztów w zależności od wybranej oferty ubezpieczeniowej.

Polisę turystyczną warto wykupić przed wyjazdem do innego kraju we własnym zakresie. Można również zdecydować się na nią wtedy, gdy podróżuje się z biurem podroży. Indywidualnie wykupione ubezpieczenie pozwoli na uzyskanie szerszej ochrony.

Wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego wskazane jest również w przypadku kraju jak Bośnia i Hercegowina. Dzięki niemu można bezpiecznie zwiedzać kraj, uprawiać sporty.

W razie pojawienia się zdarzenia można skorzystać z przysługującej ochrony – wystarczy pokazać dowód zawarcia ubezpieczenia lub skontaktować się z towarzystwem.

Aby uzyskać właściwą ochronę ubezpieczeniową nawet w najmniej oczekiwanych momentach, kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej polisy. Aktualnie ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny można wykupić w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dobór odpowiedniej oferty powoduje, że wypoczynek poza granicami kraju staje się bezpieczniejszy.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Bośni i Hercegowinie?

Ubezpieczenie turystyczne na swój urlop w Bośni i Hercegowinie warto przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb. Aktualnie asortyment ofert jest bardzo szeroki, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną z nich warto określić główny cel wyjazdu, a także swoje potrzeby.

Standardowe polisy turystyczne do Bośni i Hercegowiny pozwalają na uzyskanie podstawowego wsparcia. Aby uzyskać lepszą ochronę, warto zdecydować się na dodatkowe polisy rozszerzające ochronę.

Ubezpieczenie turystyczne w podstawowym wariancie włącza:

 • Koszty leczenia, w tym wizyty lekarskie, diagnostyka, zabiegi, operacje.
 • Koszty ratownictwa i poszukiwania, na przykład w razie wypadku.
 • Zwrot kosztów transportu, w tym transportu medycznego.
 • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne do dokupienia do podstawowej polisy:

 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym;
 • Ubezpieczenie OC sportowe;
 • Pakiet Assistance – pomoc podczas wyjazdu;
 • Ubezpieczenie utraty bagażu;
 • Ubezpieczenie odwołania, rezygnacji z wyjazdu.

Dostępne warianty ubezpieczeń mogą różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Pod uwagę warto wziąć także maksymalne koszty, jakie ponosi ubezpieczyciel w ramach polisy turystycznej. Powyżej tej kwoty osoba ubezpieczona będzie musiała sama pokryć różnicę w opłatach. Im wyższe koszty pokrywa ubezpieczyciel, tym lepiej, jednak przekłada się to również na wyższą cenę ubezpieczenia.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bośni i Hercegowiny?

Na koszty polis turystycznych wpływa szereg czynników, w tym między innymi kierunek wyjazdu, czas trwania wyjazdu, maksymalne koszty pokrywane przez ubezpieczyciela, zakres ubezpieczenia oraz cennik towarzystwa ubezpieczeniowego. Stąd proponowane kwoty będą różniły się od siebie i ważne jest zapoznanie się z dokładnymi informacjami na temat polis do Bośni i Hercegowiny u różnych ubezpieczycieli.

Ceny dobrych polis ubezpieczeniowych przeznaczonych dla osób planujących wyjazd do Bośni i Hercegowiny rozpoczynają się już od około 3 zł dziennie dla jednej osoby, natomiast mogą one dochodzić nawet do 10 zł dziennie w przypadku szerszego zakresu ochrony i wyższych kwot odszkodowania.

Zatem tygodniowe ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny będzie kosztowało od około 21 zł to nawet ponad 70 zł.

Aby zapoznać się z aktualnymi ofertami towarzystw ubezpieczeniowych, można wykonać indywidualną kalkulację za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów polis turystycznych. Są one bezpłatne, wygodne w obsłudze i nie zobowiązują do wykupienia ubezpieczenia. Na ich podstawie można sprawdzić, które ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny będzie najbardziej korzystne i najtańsze.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny?

Polisa turystyczna do Bośni i Hercegowiny powinna odpowiadać celowi podróży oraz indywidualnym wymaganiom turysty. Tylko tak zapewnisz ochronę na optymalnym poziomie.

Z ochrony w ramach posiadanej polis turystycznej można skorzystać w sytuacjach jak:

 • Nagła choroba albo pogorszenie stanu osoby chorej – polisa pokryje koszty wizyty u lekarza i wykonania potrzebnych badań, a także leków, zabiegów, operacji.
 • Akcje ratownicze i poszukiwawcze – ubezpieczyciel zapewnia ochronę w razie tych wypadków.
 • Konieczność transportu medycznego – polisa umożliwia skorzystanie z transportu medycznego w kraju oraz do Polski.
 • Konieczność dalszego leczenia, rehabilitacji – koszty pokrywa ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Utrata bagażu – gdy bagaż zostanie skradziony, zgubiony, zniszczony, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
 • Spowodowanie szkód – OC w życiu prywatnym i OC sportowe pokrywają koszty wywołane przez nieumyślne działania osoby ubezpieczonej.
 • Odwołanie wyjazdu – ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie wtedy, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku lub trzeba będzie go skrócić z ważnych powodów.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny wybrać?

Osoby, które mimo wszystko mają w planach chodzenie po górach, aktywne zwiedzanie czy żeglowanie, powinny szczególnie zadbać o swoje ubezpieczenie turystyczne. Muszą wykupić dodatkową ochronę w ramach rozszerzenia od uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. 

To oczywiście ubezpieczyciel decyduje o tym, jak klasyfikowana jest dana aktywność. Dlatego należy obowiązkowo zapoznać się z OWU. Dodatkowo można też ubezpieczyć sprzęt sportowy zabierany na wakacje. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny?

Osoby chcące wykupić ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny, mogą zrobić to we własnym zakresie kupując polisę online. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem w dopasowaną do swoich potrzeb polisę podróżną zaopatrzyć się można w ciągu zaledwie kilku minut.

Najważniejsze informacje:

 • Bośnia Hercegowina to ciekawy kraj - warty odwiedzenia. Najważniejsze miasta to Sarajewo, Mostar i Medjugorje.
 • Do przekroczenia granicy Bośni i Hercegowiny wystarczy ważny dowód osobisty, ale lepiej zabrać ze sobą paszport. Kierowcy muszą wyrobić Zieloną Kartę.-
 • W Bośni i Hercegowinie zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Dużym problemem jest bezdomność psów. Uważać należy na pozostałości po wojnie - miny i niewypały.
 • W Bośni i Hercegowinie nie obowiązuje karta EKUZ, a więc trzeba zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny wybrać?
To w dużej mierze kwestia indywidualna. Polisę należy dopasować do swojego wieku, chorób, planowanych aktywności itd.
Czy karta EKUZ obowiązuje w Bośni i Hercegowinie?
Niestety w Bośni i Hercegowinie nie działa karta EKUZ. Należy więc wcześniej pomyśleć o wykupieniu dobrego ubezpieczenia turystycznego.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Bez problemu można zrobić to przez internet. Z pomocą przychodzi serwis Polisoteka.pl. Cały proces zakupu polisy trwa kilka minut.