Ubezpieczenie turystyczne do Austrii
Kraje

Ubezpieczenie do Austrii

Ubezpieczenie do Austrii

Austria to państwo oferujące wiele pięknych miejsc do zobaczenia. Malowniczy Wiedeń pełen zachwycających zabytków, ale również miasta jak Salzburg, Graz, dolina Wachau słynąca z uprawy winorośli czy miasteczko Hallstatt w Alpach Salzburskich – to jedynie parę miejsc wartych odwiedzenia w Austrii. Zanim jednak rozpoczniesz swoją podróż, pamiętaj o tym, by wykupić ubezpieczenie turystyczne. Co wybrać? Oto najważniejsze informacje w pigułce na temat jakie ubezpieczenie turystyczne do Austrii wybrać!

Austria – informacje MSZ

Austria jest bezpiecznym krajem, z przestępczością na niskim poziomie. Przed wyjazdem nie wymaga się dodatkowych szczepień.

Dokładne informacje o aktualnych ograniczeniach można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Austria – co warto zobaczyć?

 • Wiedeń – stolicy kraju, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Zachwyca przede wszystkim swoją architekturą. Zwiedzanie zacząć warto od pałacu Schonbrunn. To letnia rezydencja Habsburgów i jedna z największych budowli pałacowych na całym świecie. Liczy 1441 pokoi. Przy okazji zahaczyć warto o ogrody, oczywiście gdy pogoda dopisuje. Znajduje się tam palmiarnia i zoo Tiergarten działające od wieku XVIII. Kolejnym ważnym obiektem jest zimowa rezydencja Habsburgów – Hofburg. Dzisiaj jest to siedziba prezydenta Austrii. Niedaleko mieszczą się Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki. Wiele osób nie może pominąć Opery Wiedeńskiej.  Dodatkowo zwiedzić trzeba katedrę św. Szczepana z wieku XIl, która łączy w sobie wiele stylów architektonicznych. 
 • Katedrę św. Szczepana – to symbol Wiednia. Do środka wchodzi się przez Bramę Olbrzymów. Podziwiać tam można Madonnę z Pocs, Mauzoleum Habsburgów czy gotycką ambonę. Po pokonaniu 343 schodów można wejść na Wieżę Południową i podziwiać całe miasto. 
 • Starówkę w Salzburgu – wpisaną na listę UNESCO. Do dzisiaj zachowała swój specyficzny klimat. W jednym z domów narodził się sam Mozart. 
 • Wioskę Hallstatt – w Alpach Salzburskich nad Jeziorem Halsztackim. Znajduje się tam najstarsza na świecie kopalnia soli. 
 • Pałac Belweder – barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się z dwóch gmachów i dużego ogrodu. W środku podziwiać można ogromną kolekcję dzieł sztuki, w tym obrazy Gustava Klimta.
 • Wachau – dolina w Dolnej Austrii słynąca z wielu zabytków architektury, średniowiecznych miasteczek i uprawy winorośli. Podziwiać można np. Opactwo Benedyktynów w Melku czy średniowieczny Durnestein. 
 • Innsbruck i Góry Tyrolskie – stolica Alp kojarzona ze sportami zimowymi, ale warta odwiedzenia o każdej porze roku. Łączy się tam tradycja z nowoczesnością. Największe atrakcje to skocznia narciarska Bergisel, stare miasto, Złoty Dach czy pałac Hofburg. Warto odwiedzić szczyt widokowy Hafelekar. 
 • Operę Wiedeńską – pochodzącą z połowy XIX wieku. Jest to jeden z najsłynniejszych budynków operowych na świecie. 
 • Zamek Hochosterwitz – znajdujący się w Karyntii niedaleko Sankt Georgen am Langsee. Prowadzi do niego aż 14 bram obronnych i znajduje się na 175-metrowej skale. 
 • Park Narodowy Hohe Tauern – najstarszy i największy park narodowy w kraju. Znajdują się tam wysokie góry i lodowce, tworzące wyjątkowy krajobraz alpejski. 
 • Melk – mowa tutaj o Opactwie Benedyktynów. To średniowieczny obiekt przebudowany w wieku XVIII, który do zakonników należy od około 1000 lat. Zwiedzić warto jednak całe miasteczko.
 • Linz – z kościołem św. Marcina z wieku VIII i nowoczesną katedrą. Warto zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos. 

Co zabrać na urlop w Austrii? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Austrii

Polacy do przekroczenia granicy z Austrią potrzebują jedynie ważnego przez co najmniej 6 miesięcy dowodu osobistego lub ważnego przez 3 miesiące paszportu. Bez wizy na terenie kraju przebywać można przez 90 dni. Honorowane jest tam polskie prawo jazdy, ale przy sobie trzeba mieć także ubezpieczenie OC auta i ważny przegląd techniczny.

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Austria to kraj bardzo bezpieczny o niskim poziomie przestępczości pospolitej. Jednak w dużych miastach mogą się zdarzyć kradzieże kieszonkowe. Nie należy nigdy pozostawiać swojego bagażu bez opieki. 

W rankingu z roku 2019 stworzonym przez “Global Finance” Austria została uznana za piąte najbezpieczniejsze państwo na całym świecie. Wyżej znalazły się tylko Islandia, Szwajcaria, Finlandia oraz Portugalia.  Na drogach w Austrii rzadko dochodzi do wypadków. To zasługa wysokich mandatów i restrykcyjnego egzekwowania prawa.

Karta EKUZ na urlop w Austrii – czy wystarczy?

W Austrii działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Właściciele karty mogą korzystać z bezpłatnych usług medycznych w podstawowym zakresie.

Warto pamiętać o tym, że EKUZ w Austrii nie obejmuje wszystkich usług medycznych, m.in. przyjazdu karetki w razie braku zagrożenia życia. Nie obejmuje również kosztów ratownictwa górskiego, transportu medycznego.

Właśnie dlatego przed wyjazdem do Austrii warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego można otrzymać szeroki zakres ochrony w razie pojawienia się chorób, urazów, wypadków.

​Podróż do Austrii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy, której celem jest ochrona osób podróżujących do innych krajów. W ramach ubezpieczenia tego typu można otrzymać szeroka pomoc w sytuacjach jak choroba, wypadek, kradzież i wielu innych.

O ubezpieczeniu turystycznym warto pomyśleć także przy wyjeździe do Austrii. Chociaż jest to kraj znajdujący się w pobliżu Polski, to jednak nie powinno to powodować uśpienia czujności podróżnika. Właściwie dopasowane ubezpieczenie pozwoli na uzyskanie maksymalnej ochrony w najmniej oczekiwanych momentach.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pełną gamę polis ubezpieczeniowych do Austrii, które można dopasować do charakteru wyjazdu – wypoczynkowego, służbowego, wyjazdu w celu podjęcia pracy.

Wykupić można również różne rodzaje polis dodatkowych, które zapewniają szerszą ochronę dla ubezpieczonego.

Warto także podkreślić, że w należności od wybranego ubezpieczyciela polisa może różnić się pod kątem swojego zakresu, warunków ochrony oraz ceny i kwot odszkodowań.

Zatem, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne do Austrii, najlepiej zapoznać się z różnymi ofertami towarzystw ubezpieczeniowych, co obecnie można zrobić również za pośrednictwem internetu.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Austrii?

Wyjeżdżając na wakacje do Austrii, warto wcześniej zdecydować się na wykupienie dopasowanej polisy ubezpieczeniowej. Jakie ubezpieczenie sprawdzi się wtedy najlepiej?

Ubezpieczenie turystyczne do Austrii warto zakupić wtedy, gdy planuje się podróż samodzielnie – samochodem, samolotem, autokarem, pociągiem, ale również wtedy, gdy wybiera się imprezę w biurze podróży. Biura ubezpieczają swoich klientów, jednak zakres polisy jest ograniczony. Wykupując ją indywidualnie, można uzyskać szerszą ochronę.

Do Austrii w większości przypadków sprawdzi się standardowe ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje:

 • Koszty leczenia w razie choroby, urazu.
 • Koszty ratownictwa w razie wypadku.
 • Zwrot kosztów transportu medycznego z miejsca wypadku do lekarza, szpitala lub do domu.

Dodatkowo można również zdecydować się na szerszą ochronę, kupując specjalne polisy poszerzające ochronę ubezpieczenia podstawowego. Zaliczają się do nich:

 • Pakiet assistance – pozwala na uzyskanie pomocy podczas wyjazdu, na przykład w ramach noclegów, transportu, opieki nad bliskimi.
 • Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwego Wypadku) – pozwala na otrzymanie odszkodowania w razie pojawienia się wypadku.
 • OC w życiu prywatnym – chroni przed finansowymi skutkami wyrządzonych nieumyślnie szkód.
 • Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdy – umożliwia otrzymanie odszkodowania w określonych sytuacjach, na przykład śmierci bliskiej osoby, choroby.
 • Ubezpieczenie bagażu – pozwala na uniknięcie ryzyka związanego z uszkodzeniem, kradzieżą, zagubieniem bagażu.

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia należy też uwzględnić cel swojego wyjazdu wakacyjnego. Ma to duże znaczenie wtedy, gdy podczas urlopu planuje się uprawiać ryzykowne i ekstremalne sporty, na przykład trekking górski, wspinaczkę, jazdę na nartach i snowboardzie, skakanie ze spadochronem. Wówczas można dokupić dodatkowe ubezpieczenie rozszerzające kwotę leczenia i ratownictwa oraz OC sportowe, które wypłacane jest poszkodowanemu, gdy ubezpieczony nieumyślnie wyrządził mu szkodę.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Austrii?

Koszty związane z ubezpieczeniem turystycznym na wyjazd od Austrii zależne są od szeregu różnych czynników, dlatego też są one kalkulowanie indywidualnie.

Za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej podczas wyjazdu do Austrii należy zapłacić jedynie koło 4 zł!

Turyści, którzy chcą otrzymać szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, muszą liczyć się z wyższym wydatkiem na poziomie około 6-10 zł na dzień. Zatem ubezpieczenie jednej osoby na tygodniowy wyjazd do Austrii będzie kosztowało od około 28 zł do 70 zł.

Aby sprawdzić dokładne koszty związane z ubezpieczeniem turystycznym do Austrii, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych dostępnych w internecie. Za pomocą kalkulatorów online można sprawdzić oferty polis turystycznych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Austrii?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej przy wyjeździe do Austrii można dobrać samodzielnie, biorąc pod uwagę charakter wyjazdu oraz swoje potrzeby. Możliwość dokupienia dodatkowych opcji pozwala na indywidualne dopasowanie zakresu polisy turystycznej. Pozwoli to uzyskać maksymalne bezpieczeństwo dla siebie i całej swojej rodziny.

Osoby z wykupionym ubezpieczeniem turystycznym do Austrii mogą otrzymać pomoc między innymi w poniższych sytuacjach:

 • Choroba – polisa pozwala na pokrycie kosztów diagnostyki i leczenia, a także transportu medycznego, gdy jest to konieczne.
 • Wypadek – za pomocą polisy można skorzystać z ratownictwa, leczenia, transportu medycznego, a także z dodatkowych opcji, między innymi odszkodowania w ramach ubezpieczenia NNW czy OC sportowego.
 • Utrata bagażu – gdy podczas wyjazdu dojdzie do utraty bagażu podręcznego albo głównego, na przykład jego zagubienia, kradzieży czy zniszczenia, ubezpieczony otrzymuje stosowne odszkodowanie.
 • Konieczność zrezygnowania lub skrócenia wyjazdu – dzięki temu można uzyskać zwrot kosztów i odszkodowanie wtedy, gdy z określonych przyczyn nie będzie można odbyć podróży lub trzeba będzie zrezygnować z niej w trakcie.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Austrii wybrać?

Są sytuacje, gdy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie sportowe. Zapewnia ono ochronę w przypadku wyjazdów związanych z uprawianiem sportu. W wysokich górach jest wyższe ryzyko wystąpienia różnego rodzaju urazów i kontuzji. Podobnie jest przy uprawianiu sportów ekstremalnych. Wtedy trzeba wykupić polisę z rozszerzonym zakresem ochrony. 

Inne produkty sprawdzają się przy krótkich wyjazdach weekendowych, a inne podczas długich wyjazdów związanych z uprawianiem ekstremalnych sportów. W wysokich górach koszt akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca sięga kilkunastu tysięcy euro. Standardowe polisy często tego nie obejmują. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Austrii?

Obecnie ubezpieczenie turystyczne do Austrii kupić można bez problemu przez internet. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w dopasowaną do swoich potrzeb polisę turystyczną. Wystarczy skorzystać z naszego serwisu Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Austria to bardzo ciekawy kraj, który zdecydowanie warto zobaczyć. Zwiedzić trzeba przede wszystkim Wiedeń, który zachwyca swoją architekturą. Dla miłośników narciarstwa i wycieczek wysokogórskich obowiązkowym punktem na mapie są oczywiście Alpy.
 • W przypadku pobytów turystycznych krótszych niż 90 dni Polacy w Austrii nie potrzebują wizy. Wjechać mogą do kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
 • Austria to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Jednak i tam zdarzają się czasem kradzieże kieszonkowe.
 • W Austrii obowiązuje karta EKUZ, ale i tak należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które mają w planach uprawianie na miejscu sportu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Austrii?
Ubezpieczenie trzeba zawsze dopasować do swoich aktualnych potrzeb, mając na uwadze stan zdrowia czy planowane aktywności.
Co trzeba mieć żeby wjechać do Austrii?
Obecnie do przekroczenia granicy z Austrią potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą mieć przy sobie także prawo jazdy, polisę OC auta i ważny przegląd techniczny pojazdu.
Czy EKUZ działa w Austrii?
W Austrii oczywiście działa EKUZ, bo jest ona częścią UE. Jednak nie obejmuje wszystkich usług medycznych. Trzeba więc pamiętać o zakupieniu polisy turystycznej.