Karta EKUZ w Austrii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Austria jest krajem, który bez wątpienia powinni odwiedzić wszyscy amatorzy sportów zimowych oraz górskich wędrówek. Alpejskie szczyty tworzą bowiem doskonałe warunki do uprawiania takich dyscyplin. Warto jednak pamiętać, że zarówno trekking górski, jak i narciarstwo oraz snowboarding to stosunkowo ryzykowne aktywności. Dlatego sportowcy, ale także zwykli turyści, przyjeżdżający do Austrii powinni zadbać o posiadanie stosownego ubezpieczenia. Co w tym przypadku będzie lepszym wyborem – prywatna polisa czy karta EKUZ do Austrii?

Jak działa EKUZ w Austrii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest rodzajem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, która obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Tym samym można z niej skorzystać również podczas pobytu w Austrii.

Podstawowa rola karty EKUZ polega na zapewnieniu zagranicznym turystom dostępu do państwowej służby zdrowia w danym kraju. Dzięki niej obcokrajowiec może więc korzystać z publicznych przychodni i placówek medycznych.

Co obejmuje EKUZ w Austrii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Austrii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa austriacka służba zdrowia?

Wielu turystów wychodzi z mylnego założenia, że karta EKUZ zawsze zapewni im dostęp do darmowej pomocy medycznej. Dlaczego nie jest to prawda? Ponieważ posiadacze karty EKUZ mają dokładnie te same prawa, co obywatele danego kraju. Oznacza to, iż turyści również muszą stosować się do zasad obowiązujących w przypadku miejscowej służby zdrowia.

Austriacka opieka zdrowotna już od pewnego czasu działa na zasadzie współpłacenia za niektóre usługi medyczne. Przykładowo, pacjent musi częściowo pokryć koszty hospitalizacji oraz płacić np. za zrealizowanie wystawionej recepty. Karta EKUZ nie chroni przed takimi wydatkami, co oznacza, że jej posiadacze będą musieli samodzielnie uregulować powstałą należność.

Jakie szkody pokrywa karta EKUZ w Austrii?

Bez wątpienia karta EKUZ ma istotne zalety. Podstawową z nich jest fakt, że takie ubezpieczenie można uzyskać za darmo. Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnie wystawi kartę EKUZ wszystkim osobom, które mają ważne ubezpieczenie NFZ. Co więcej, karta EKUZ zapewnia pomoc w nagłych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Niestety, nie można zapominać o pewnych wadach tego dokumentu. Posiadacze karty EKUZ muszą stale pamiętać o tym, żeby korzystać jedynie z usług państwowej służby zdrowia. W Austrii lekarze działający w ramach krajowej opieki są określani jako Kassenarzt. Jednak nawet przy wizycie u takiego lekarza – turysta wciąż musi zapłacić za zakup leków oraz zrealizowanie recepty.

Jeżeli chodzi o osoby preferujące aktywny wypoczynek, karta EKUZ ma inną poważną wadę. Otóż to świadczenie nie gwarantuje refundacji kosztów akcji ratunkowej oraz transportu medycznego. Jeśli więc takie działania będą konieczne, turysta zostanie obciążony ich kosztami.

Ubezpieczenie turystyczne Austria – czy jest to lepsza alternatywa?

Zakresu karty EKUZ nie można więc określić mianem kompleksowego. To z kolei skłania bardziej przezornych turystów do szukania alternatywy. W tej sytuacji naturalnym wyborem wydaje się polisa turystyczna. Czy rzeczywiście sprawdzi się ona tak dobrze?

Co prawda, ubezpieczenie turystyczne jest płatne i turysta musi je po prostu kupić. Na szczęście stawki takich polis wynoszą średnio kilka złotych na dzień. Dlatego łączny koszt zakupu polisy nie powinien przekraczać kilkudziesięciu złotych.

Jednak dużo ważniejszy jest zakres takiego świadczenia. Ubezpieczenie turystyczne na ogół gwarantuje refundację wszystkich wydatków związanych z zagranicznym leczeniem. Nie ma tutaj znaczenia to, czy pomoc została udzielona w państwowej lub prywatnej placówce. Asekuratorzy refundują także: koszty akcji ratunkowej oraz transportu medycznego do kraju, koszty hospitalizacji i zakupu lekarstw.

Co warto wiedzieć o polisie turystycznej?

Pod względem zakresu ochrony polisa turystyczna jest więc znacznie bardziej rozbudowanym świadczeniem. Niemniej nawet takie ubezpieczenie ma pewne ograniczenia. Dotyczą one następujących kwestii:

  1. Osoby starsze i przewlekle chore muszą nieraz zakupić droższy wariant polisy, aby uzyskać rozszerzoną ochronę.
  2. Sportowcy powinni rozszerzyć polisę o świadczenia dotyczące uprawiania sportów i sportów ekstremalnych.
  3. Każda polisa (z wyjątkiem świadczeń nielimitowanych) posiada pewną sumę kosztów leczenia. Jeżeli zostanie ona przekroczona, asekurator nie zwróci nadwyżki poniesionych wydatków. Warto więc upewnić się, że suma kosztów leczenia jest odpowiednio wysoka.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Austrii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Austrii?

Na to pytanie każdy turysta powinien odpowiedzieć sobie sam. Karta EKUZ Austria jest darmowym świadczeniem o dość ograniczonym zakresie ochrony. Natomiast polisa turystyczna zapewnia szerszą ochronę, jednak trzeba za nią zapłacić. Przy wyborze świadczenia należy zatem wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak: długość, plan i cel wyjazdu. Dopiero wtedy będzie można podjąć bardziej świadomą decyzję i wybrać świadczenie dopasowane do planowanej podróży.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia