Ubezpieczenie turystyczne do Chin
Kraje

Ubezpieczenie do Chin

Ubezpieczenie do Chin

Zróżnicowana kultura, zachwycające widoki, niezwykłe zabytki – Chiny to jeden z kierunków wakacyjnych wyjazdów, który od lat wzbudza duże zainteresowanie. Gdy marzysz o odwiedzeniu Chin, poza wybraniem najlepszej oferty z biura podróży lub samodzielnym zarezerwowaniem biletów i noclegów, nie zapominaj o ubezpieczeniu. Kupując ubezpieczenie turystyczne do Chin podróż będzie bezpieczniejsza!

Chiny – informacje z MSZ

 • Przed podróżą warto zarejestrować się zawsze w systemie Odyseusz. 
 • Do picia należy używać jedynie wody butelkowanej.
 • Należy uważać na oszustów i kieszonkowców. Spotkać się można ze sprzedawaniem turystom produktów w zawyżonych cenach – zwłaszcza w większych miastach. 
 • Zaleca się nie nosić ze sobą zbyt dużej ilości gotówki. Warto ją schować w różnych miejscach. 
 • Przed wyjazdem warto rozważyć szczepienia na WZW A, WZW B, dur, błonicę, tężec, polio i żółtą gorączkę.

Chiny – co warto zobaczyć?

 • Wielki Mur Chiński – symbol kraju. To w praktyce kilka systemów obronnych wybudowanych w różnym czasie. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. Stanowi jeden z siedmiu nowych cudów świata. 
 • Terakotową Armię – w mieście Xi’an. Jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych świata. Na zbiór składa się osiem tysięcy figur naturalnej wielkości. Przedstawiają one żołnierzy, oficerów i konie. Wykonane są z terakoty i każda jest inna. 
 • Pekin, Hong Kong, Szanghaj – największe miasta Chin. Pekin to stolica kraju i ogromny ośrodek gospodarczy. Trzeba tam odwiedzić Zakazane Miasto z ogromnym kompleksem pałacowym. Wpisane zostało zresztą na listę UNESCO. Szanghaj to miasto niezwykle nowoczesne. Warto odwiedzić pobliskie miasteczko Suzhou zwane Wenecją Wschodu. Hong Kong słynie natomiast z drapaczy chmur. 
 • Góry Tianmen – w środkowej części kraju. Ich największy punkt sięga 1500 m n.p.m. Główna atrakcja to Brama do Nieba – najwyższej na świecie położona grota. Istnieje też możliwość przespacerowania się szklanym chodnikiem na wysokości 1400 metrów nad przepaścią. 
 • Klasztor Shaolin – buddyjską świątynię liczącą ponad 1500 lat. To kolebka sztuk walki. Dzisiaj nadal mieszkają tam mnisi. Od roku 2010 obiekt widnieje na liście UNESCO. 
 • Wiszącą Świątynię Xuan Kong Si – stworzoną przed mnichów buddyjskich. Klasztor znajduje się na zboczu Heng Shan. To kompleks pawilonów wykutych w skale i jaskiniach. 
 • Wielkiego Buddę  z Leshan – posąg o wysokości ponad 70 metrów. Przedstawia Buddę. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. 
 • Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu – imponujące tarasy ryżowe niedaleko miasta Guilin. Powstały ponad 500 lat temu. 
 • Wąwóz Skaczącego Tygrysa – wąski i bardzo piękny wąwóz znajdujący się w prowincji Yunnan. Otaczają go wysokie ja 5000 m n.p.m. góry. 
 • Rezerwat Pandy Wielkiej – w prowincji Syczuan. Żyje tam 30% wszystkich pand na świecie.

Co zabrać na urlop w Chinach? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Chin

Podstawą jest w przypadku wiza, którą można uzyskać drogą elektroniczną. Jej cena waha się od 450 do 800 złotych. Sporo zależy od sposobu jej odbioru czy czasu oczekiwania. Zazwyczaj otrzymuje się ją w ciągu 7 dni roboczych. Najpopularniejszym rodzajem wizy jest wiza turystyczna. Obowiązkowy jest oczywiście także paszport. 

Czy w Chinach jest bezpiecznie?

Na pewno trzeba uważać na wodę. Woda z kranu nie nadaje się nawet do mycia zębów. Warto więc mieć zawsze przy sobie wodę butelkowaną. 

W Chinach nie brakuje kieszonkowców i oszustów. Chińczycy często wykorzystują turystów. Dotyczy to w szczególności większych miast. Zaleca się nie nosić przy sobie zbyt dużej gotówki – zwłaszcza w jednym miejscu. Warto też zadbać o swoje dokumenty. 

Przed podróżą do Chin warto też rozważyć zaszczepienie się przeciw WZW A, WZW B, durowi brzusznemu, BTP i żółtej gorączce.

Karta EKUZ na urlop w Chinach – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Chinach nie obowiązuje. Jej zakres nie wykracza poza granice krajów członkowskich UE – poza nielicznymi wyjątkami. Dlatego przed wyjazdem warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej polisy podróżnej. W końcu w czasie wakacji nie jest trudno o wypadek i inne nieszczęśliwe zdarzenia. Bez ważnego ubezpieczenia za wszystkie usługi medyczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Podróż do Chin – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Polisy turystyczne mają na celu ochronę podróżnych w przypadkach, gdy pojawią się niespodziewane, niefortunne zdarzenia za granicą. Ubezpieczona osoba może liczyć wtedy na pokrycie powstałych kosztów oraz otrzymanie odszkodowania.

Zakupienie polisy turystycznej nie jest obowiązkowe przy wyjeździe do Chin, jednak nie warto z niej rezygnować. Bez ubezpieczenia można narazić się na spore koszty związane z niespodziewanymi zdarzeniami, na przykład nagłym zachorowaniem lub urazem. Dodatkowo ubezpieczenie może pomóc na wiele innych sposobów, na przykład w razie utraty bagażu czy opóźnienia lotu.

Aby skorzystać z ochrony oferowanej przez ubezpieczenie turystyczne w Chinach, wystarczy tylko kontakt do ubezpieczyciela. Można zrobić to przez telefon lub online w przypadku wybranych towarzystw. Ubezpieczyciel zaleci dalsze postępowanie, na przykład wskaże placówkę medyczną, do której należy się udać.

Gdy ubezpieczyciel ma podpisane umowy z lokalnymi placówkami medycznymi, wtedy koszty leczenia może pokryć bezgotówkowo. W przeciwnym przypadku trzeba zapłacić za nie samodzielnie, a potem zwrócić się do towarzystwa o ich zwrot.

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Chin nie są obecnie wysokie, a także można zakupić je bardzo łatwo i szybko – również przez internet!

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chin wybrać?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Chin, należy w pierwszej kolejności kierować się swoimi potrzebami oraz celem wyjazdu. Należy również uwzględnić parametry oferty, aby wybrać najkorzystniejszą polisę, która będzie zarówno niedroga, jak i kompleksowa.

Pamiętaj o tym, że wizyty lekarskie oraz leczenie w Chinach może być związane ze sporymi kosztami. Podobnie jest przypadku leków, opatrunków, zabiegów. Wobec tego nawet parudniowy pobyt w placówce medycznej może oznaczać wydatek na poziomie kilku tysięcy dolarów.

Dodatkowo podróżujący do Chin narażony jest również na inne niebezpieczeństwa, na przykład na utratę lub zniszczenie bagażu, na problemy z opóźnieniami lub odwołanymi lotami, wywołanie przez siebie szkód, które będą wymagały opłacenia z własnej kieszeni.

Gdy zatem zamierza się zakupić ubezpieczenie turystyczne do Chin, należy wziąć wtedy pod uwagę poniższe czynniki:

1. Cel podróży – należy zaznaczyć, w jakim celu podróżuje się do Chin, na przykład może być to wyjazd turystyczny w celu wypoczynku i zwiedzania, uprawiania sportów czy też wyjazd do pracy.

2. Zakres ubezpieczenia – podstawowy lub rozszerzony o dodatkowe klauzule, aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę dla podróżującego.

3. Sumy gwarantowane ubezpieczenia – odnoszą się one do maksymalnych kwot pokrywanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto wybierać ubezpieczenia o wysokich sumach gwarantowanych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chin?

Ceny ubezpieczeń do Chin nie są bardzo wysokie. Za jeden dzień ochrony należy zapłacić jedynie około 5 złotych!

Ostateczny koszt związany z zakupieniem ubezpieczenia turystycznego do Chin będzie zależny od wielu czynników, stąd też może ono wynieść nawet kilkukrotnie więcej za dzienną ochronę.

Wyższe ceny ubezpieczeń turystycznych do Chin dotyczą:

 • Szerszego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
 • Wyższych sum gwarantowanych ubezpieczenia.
 • Wyjazdu połączonego z uprawianiem sportów ekstremalnych, wysokiego ryzyka.
 • Osób przewlekle chorych, które wymagają stałego leczenia.
 • Dłuższego czasu wyjazdu.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne do Chin, najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego, który porównuje oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń jest całkowicie darmowe i nie zobowiązuje do wykupienia polisy. Wystarczy jedynie wypełnić formularz, w którym podaje się najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu, aby następnie otrzymać prezentację ofert.

Z najlepszej oferty zaprezentowanej przez kalkulator ubezpieczeń można skorzystać, zawierając umowę z ubezpieczycielem online!

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Chin?

Osoba podróżująca do Chin możne samodzielnie wybrać takie ubezpieczenie turystyczne, które będzie najbardziej odpowiadało jej wymaganiom. Jakie elementy może obejmować polisa turystyczna do Państwa Środka?

Ubezpieczenie turystyczne do Chin może pokryć poniższe koszty:

 • Koszty leczenia – ubezpieczenie umożliwia pokrycie wydatków jak wizyty lekarskie, leczenie w szpitalu, wykonanie diagnostyki, na przykład badania krwi, USG, zabiegi, opatrunki, leki. Należy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną.
 • Ubezpieczenie COVID-19 – obecnie jest to bardzo popularne rozszerzenie ubezpieczenia, które zapewnia szeroką ochronę w razie zachorowania. Obejmuje ono między innymi koszty wykonania testu na obecność koronawirusa, koszty leczenia, koszty izolacji oraz kwarantanny, w tym zakwaterowanie i wyżywienie, koszty opieki nad dzieckiem, które zachorowało.
 • Rozszerzenie dla osób z chorobami przewlekłymi – należy wykupić je w sytuacji, gdy jest się osobą chorą przewlekle, na przykład leczoną z powodu schorzeń serca, nerek, cukrzycy.
 • Ratownictwo – polisa pokrywa koszty związane z organizacją akcji ratowniczych oraz poszukiwawczych przy zgłoszonym zaginięciu.
 • Transport medyczny – w ramach ubezpieczenia turystycznego pokrywany jest transport medyczny do Polski. Jest on prowadzony przede wszystkim w razie poważnych urazów oraz schorzeń, które najlepiej leczyć w kraju. Dodatkowo ubezpieczenie pokrywa transport zwłok w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków, tego typu ubezpieczenie umożliwia uzyskanie odszkodowania za nieszczęśliwe zdarzenia wywołujące uszczerbek na zdrowiu, śmierć.
 • Assistance – jest to specjalny rodzaj pakietu pomocowego dostępnego przez 24 godziny na dobę. Umożliwia ono otrzymanie pomocy w podróży, która udzielana jest telefonicznie lub na miejscu. Przykładowo obejmuje pomoc w organizacji transportu, tłumaczeniach, usługi prawne.
 • OC w życiu prywatnym – pokrywa szkody na mieniu i szkody osobowe wywołane przez osobę ubezpieczoną. Koszty pokrywane są do sumy gwarantowanej ubezpieczenia.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Chin wybrać?

Wyjeżdżając do Chin warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie pokrywające:

 • Ubezpieczenia dla aktywnych – ubezpieczyciele oferują szeroką gamę ofert przeznaczonych dla sportowców. Należy wziąć pod uwagę rodzaje sportów objęte przez ubezpieczenie i ewentualnie dokupić rozszerzenie o sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka. Można też dokupić dodatkową ochronę, na przykład sprzętu sportowego, OC sportowe.
 • Ochrona bagażu – ubezpieczyciel przekazuje odszkodowanie w przypadku opóźnienia bagażu na lotnisku, przy kradzieży, zniszczeniu oraz zagubieniu bagażu. Obowiązuje suma gwarantowana.
 • Ubezpieczenie odwołania podróży, opóźnienia podróży, rezygnacji z podróży i przerwania podróży – dotyczą one określonego okresu opóźnienia oraz zdarzeń. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy odszkodowanie.
 • Rozszerzenie o zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu – dzięki niemu można liczyć na pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe także wtedy, gdy szkody wywołane były przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu.

Szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia można znaleźć w jego dokumentacji, w tym w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Warto zawsze sprawdzić listę aktywności sportowych, które obejmuje dana polisa. Jeśli w Chinach ubezpieczony ma uprawiać jakiś sport jest to niezwykle ważne. W sytuacji, gdy ubezpieczenie nie uwzględnia danej dyscypliny, trzeba wykupić rozszerzenie. 

Dobre ubezpieczenie podróżne do Chin musi się składać z wielu elementów dodatkowych. Tylko wtedy jest w stanie zapewnić naprawdę kompleksową ochronę. Należy pamiętać o OC, NNW czy Assistance.

Assistance bardzo przydaje się w krajach, w których występuje bariera językowa. Można wtedy liczyć np. na pomoc logistyczną. Przydaje się ona podczas zwiedzania różnych miejscowości na terenie Chin. Docenić trzeba też pomoc tłumacza.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Chin?

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie do Chin, możesz zrobić to nawet w tym momencie.

Ubezpieczenie możesz wykupić online – dokumenty przekazywane są od razu po otrzymaniu wpłaty. Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Formalności są w tym przypadku ograniczone do minimum.

Najważniejsze informacje:

 • Chiny to bardzo ciekawy kraj, zdecydowanie warty odwiedzenia. Na taką podróż trzeba się jednak dobrze przygotować.
 • Polacy, którzy chcą udać się do Chin muszą mieć przy sobie ważny paszport oraz wizę - tę wyrobić można przez internet. Kosztuje kilkaset złotych.
 • W Chinach nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem należy zadbać o dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co trzeba mieć żeby wjechać do Chin?
Podstawą jest oczywiście ważny paszport. Trzeba mieć również wizę. Jej wyrobienie trwa około 7 dni roboczych i kosztuje kilkaset złotych. Warto zadbać także o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup polisy turystycznej przez internet. Z pomocą przychodzi serwis Polisoteka.pl. Dzięki niemu ubezpieczenie do Chin można kupić w ciągu kilku minut.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym oczywiście lepiej. Pamiętać należy o tym, że Chiny to kraj dość egzotyczny i transport medyczny do Polski kosztować może całkiem sporo.