Ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę
Kraje

Ubezpieczenie na Sri Lankę

Ubezpieczenie na Sri Lankę

Sri Lanka to wyspa położona u wybrzeży Indii. To stamtąd pochodzi cynamon i herbata – znane doskonale na całym świecie. Warto ten kraj poznać nieco bliżej, bo zachwyca swoją wielokulturowością i nie tylko. Jak przygotować się do podróży na Sri Lankę? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę wybrać?

Sri Lanka – informacje z MSZ

 • Przed podróżą należy zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Zaleca się szczególną ostrożność z uwagi na zagrożenie terrorystyczne, które występuje na Sri Lance. Sporym problemem jest także kryzys gospodarczy, który dotknął ten kraj. 
 • Na niektórych terenach należy przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny oznaczone jako zaminowane. 
 • Najczęściej na Sri Lance dochodzi do oszustw z wykorzystaniem kart bankowych. Nie należy ich więc używać w niepewnych miejscach. 
 • Sri Lanka znajduje się w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi.

Sri Lanka – co warto zobaczyć?

 • Sigiriya – Lwia Skała będąca najbardziej znanym miejscem Sri Lanki. To stanowisko archeologiczne będące pozostałością po wygasłym wulkanie.
 • Anuradhapurę –  ruiny starożytnej stolicy Cejlonu pełne zabytkowych miejsc. Rośnie tam do dzisiaj drzewa wyhodowane ze szczepu drzewa Bohdi, pod którym miało dojść do oświecenia Buddy.
 • Polonnaruwę – zabytkowe miasto, które dawniej pełniło funkcję stolicy. Są tam świątynie hinduistyczne i buddyjskie. Podziwiać można też ruiny pałacu królewskiego czy potężny posąg Buddy.
 • Parki Narodowe Minneriya i Yala – żyją tam na wolności wyjątkowe zwierzęta – lamparty, słonie, krokodyle czy niedźwiedzie.
 • Kandy – górka stolica kraju i święte miejsce dla buddystów. To właśnie tam znajduje się Świątynia Zęba Buddy. Inne ważne obiekty to Muzeum Słonia Radży i Łaźnie Królewskie. 
 • Galle i Fort Holenderski – kolonialne miasteczko słynące z pięknego fortu. Wznieśli go Portugalczycy i Holendrzy. Obiekt wpisano na listę UNESCO.
 • Ellę – z Mostem Dziewięciu Łuków. To świetny przykład budownictwa kolonialnego. 
 • Jaskinie Dambulla – z kompleksem świątyń buddyjskich. Świątynie znajdują się w 5 grotach i każda ma swoją nazwę. 
 • Nuwara Eliya – górskie miasto położone bardzo wysoko. Słynie z plantacji herbaty. 
 • Adams Peak – szczyt Adama będący piątym największym szczytem Cejlonu. Na jego zboczach rośnie wiecznie zielony las równikowy. Na szczycie jest wgłębienie uznawane za odcisk stopy Buddy. 

Co zabrać na urlop na Sri Lance? Dokumenty potrzebne na wjazd do Sri Lanki

Podstawą jest w tym przypadku ważny paszport. W czasie wjazdu termin jego ważności musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdy. Przy sobie należy mieć również bilet powrotny i środki pieniężne – 30 dolarów na każdy dzień pobytu. 

Wizę wyrobić można szybko przez internet – https://evisa.express/pl/sri-lanka.. Cały proces trwa do 72 godzin. Koszt uzyskania e-wizy wynosi 69 euro. Na Sri Lance nie ma obowiązku meldunkowego. 

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

W roku 2019 na Sri Lance miały miejsce ataki terrorystyczne. Dlatego zaleca się zachowanie dużej ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz. Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 

Na północny i wschodzie Sri Lanki trzeba uważać na miny, które są pozostałością po wojnie domowej z roku 2009. Niebezpieczne tereny są w odpowiedni sposób oznakowane. Dodatkowo Sri Lanka znajduje się w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Uważać należy przy okazji na przestępstwa związane z użyciem kart bankowych.

Karta EKUZ na urlop na Sri Lance – czy wystarczy?

Oczywiście karta EKUZ na Sri Lance nie obowiązuje. Korzystać z niej można jedynie w krajach UE oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala czuć się bezpiecznie, jest zakup odpowiedniej polisy turystycznej. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznych na Sri Lance to około 120 zł. Jednak nie obejmuje on kosztów usługi lekarskiej czy podawanych leków. Nie warto więc ryzykować – lepiej zakupić polisę.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę wybrać?

Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne musi obejmować koszty leczenia oraz koszty ratownictwa. Podczas wyboru konkretnego produktu, trzeba mieć na uwadze swoje indywidualne potrzeby. Na pewno dobrze jest zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami. 

Dodatkowo zakres ubezpieczenia turystycznego można rozszerzyć ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie bagażu, klauzulę chorób przewlekłych, klauzulę sportów ekstremalnych, klauzulę alkoholową czy ubezpieczenie pracy fizycznej. Sri Lanka to kraj egzotyczny i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Sri Lance?

Podstawowymi elementami polisy turystycznej na Sri Lankę są:

 • koszty leczenia – o sumie wynoszącej co najmniej 50 000 euro. To właśnie te koszty zapewniają ubezpieczonemu pokrycie kosztów opieki medycznej, pobytu w szpitalu, lekarstw, transportu medycznego do kraju,
 • koszty ratownictwa – zapewniają pokrycie kosztów akcji ratunkowych i poszukiwawczych,
 • NNW – można tutaj liczyć na wypłatę odszkodowania, w razie ulegnięcia jakiemuś wypadkowi,
 • OC w życiu prywatnym – chroni turystę przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody innej osobie. Warto przy okazji rozważyć OC sportowe, gdy uprawia się jakieś sporty,
 • Assistance – centrum alarmowe zapewniające pomoc przez 24 godziny na dobę. W razie sytuacji awaryjnych można wtedy liczyć na pomoc prawnika czy tłumacza,
 • ochrona bagażu – przydaje się w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych. 

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Sri Lance wybrać?

Jakie dodatkowe ubezpieczenie warto wybrać w przypadku podróży na Sri Lankę? Sporo zależy od sposobu spędzania wolnego czasu. Kiedy podróżuje się samochodem lub innym pojazdem, istnieje ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Podobnie jest z ratownictwem medycznym.

Osobom, które mają w planach jedynie leżenie na plaży, zazwyczaj wystarcza standardowa polisa. Jednak już w przypadku uprawiania sportów wodnych dobrze jest pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę?

Czasy się zmieniły i dzisiaj większość spraw załatwić można bez wychodzenia z domu. Podobnie jest z zakupem ubezpieczenia turystycznego. Serwis Polisoteka.pl pozwala na wykupienie polisy turystycznej w zaledwie kilka minut. Wszystkie dokumenty są przesyłane na podany adres email. 

Najważniejsze informacje:

 • Sri Lanka to sąsiadująca z Indiami wyspa słynąca z produkcji herbaty i cynamonu. Stanowi bardzo ciekawy kierunek na wyjazd.
 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. Wyrobić trzeba także wizę - można to zrobić przez internet.
 • Sri Lanka nie jest krajem w 100% bezpiecznym. Zdarzały się tam w przeszłości ataki terrorystyczne. Niektóre tereny są wciąż zaminowane - to pozostałości po wojnie domowej.
 • Na Sri Lance nie obowiązuje karta EKUZ. Trzeba więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne?
Polisę turystyczną wyrobić można przez internet. Z pomocą przychodzi serwis Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje maksymalnie kilka minut.
Jakie dokumenty są potrzebne na Sri Lankę?
Podstawą jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport. Przy sobie należy mieć również wizę - koszt jej wyrobienia to 69 euro. Wniosek złożyć można przez internet. Jest on rozpatrywany w ciągu maksymalnie 72 godzin.