Ubezpieczenie turystyczne na Sardynię
Kraje

Ubezpieczenie na Sardynię

Ubezpieczenie na Sardynię

Sardynia to włoska wyspa, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Słońce świeci tam przez ponad 300 dni w roku – są malownicze plaże i czyste wody. Nie ma osoby, która nie marzyłaby właśnie o takiej podróży. Jak się do niej przygotować? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Sardynię wybrać?

Sardynia – informacje z MSZ

 • Przed podróżą trzeba zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • W okresie letnim w regionie Morza Śródziemnego utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe. 
 • W całym kraju obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej. Zamachy są więc prawdopodobne. 
 • Turyści są narażeni na kradzieże i włamania do samochodów. Uważać należy w środkach transportu publicznego. Zdarzają się napady i przestępstwa seksualne.

Sardynia – co warto zobaczyć?

 • Plażę La Pelosa – popularną, szeroką plażę, jedną z najsłynniejszych w całych Włoszech. Panują tam idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.
 • Szmaragdowe Wybrzeże – zawdzięczają nazwę kolorowi wody. 
 • Cagliari – stolicę Sardynii i nadmorski kurort, którego główna plaża ma 11 km długości. Zwiedzić tam można m.in. Stare Miasto. 
 • Nuraghe Su Nuraxi – kamienne wieże wzniesione przez starożytną cywilizację nuragijską w centrum wyspy. Najstarsze obiekty liczą  tysiące lat. 
 • Alghero – miasto zwane małą Barceloną – Barcelonettą. Widoczne są tam bowiem wpływy katalońskie.
 • Plażę Cala Goloritze – położoną u podnóża klifu.
 • Grotę Neptuna – położoną na Capo Caccia. To jaskinia pełna masywnych formacji skalnych. 
 • La Maddalena – archipelag położony między Sardynią i Korsyką. Jest częścią parku narodowego. 
 • Bosa – urocze miasteczko średniowieczne pełne zabytków m.in. z zamkiem Castello Malaspina. 
 • Plażę Cala Luna – zwaną księżycową plażą. Położona jest w zatoce Orosei.

Co zabrać na urlop na Sardynii? Dokumenty na wyjazd na Sardynię

Sardynia jest wyspą należącą do Włoch. Dlatego turyści, którzy się tam wybierają, muszą mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu OC. Zielona Karta nie jest wymagana. 

Czy na Sardynii jest bezpiecznie?

Sardynia to wyspa należąca do Włoszech. Na terenie całego kraju obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Ataki terrorystyczne są więc dość prawdopodobne.

Na terenie Włoch uważać należy na kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się oszustwa i włamania do samochodów. Lepiej nie spacerować samotnie po zmroku i nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki.

Na wyspach Morza Śródziemnego w okresie letnim istnieje dość duże zagrożenie pożarowe.

Karta EKUZ na urlop na Sardynii – czy wystarczy?

Na Sardynii karta EKUZ obowiązuje, bo wyspa ta należy do Włoch będących częścią UE. Na jej podstawie Polacy mogą być leczeni na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że EKUZ wcale nie gwarantuje darmowego leczenia na terenie Unii Europejskiej. Niejednokrotnie do wielu usług medycznych trzeba dopłacać. Poza tym karta ta nie zapewnia żadnej ochrony, gdy korzysta się z usług prywatnej służby zdrowia 

We Włoszech z własnej kieszeni mimo karty EKUZ dopłacić trzeba np. do wizyty lekarskiej, opieki specjalistycznej czy leczenia stomatologicznego. W tym ostatnim przypadku obowiązuje pełna odpłatność.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Sardynię wybrać?

Turyści wybierający się na Sardynię powinni pamiętać o zakupie dobrego ubezpieczenia turystycznego. Polisa zapewnia zwrot wydatków za odpłatne usługi publicznej i prywatnej służby zdrowia na Sardynii. Czasem to właśnie ubezpieczenie podróżne jest jedynym sposobem na pokrycie kosztów związanych z transportem medycznym do kraju. 

Wprawdzie Sardynia znajduje się na terenie Unii Europejskiej, ale często najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie rozbudowanej polisy turystycznej. Powinna ona zapewniać zwrot wydatków na poziomie minimum 100 – 150 tysięcy złotych na osobę. Warto też dodać do tego OC w życiu prywatnym z sumą około 30 tysięcy złotych na osobę i ubezpieczenie wypadkowe NNW. 

Osoby, które na Sardynii mają zamiar uprawiać jakieś sporty, muszą sprawdzić, czy dana firma nie traktuje tej aktywności jako ekstremalnej lub sportu wysokiego ryzyka. Wtedy trzeba zapłacić dodatkową składkę. Tak jest w przypadku nurkowania czy wspinaczki górskiej. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Sardynię?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Sardynię powinno obejmować:

 • Koszty leczenia – w ramach wizyt lekarskich i pobytów w szpitalu oraz koszty zabiegów, operacji, leków, leczenia stomatologicznego itd.
 • Ubezpieczenie dla osób z chorobami przewlekłymi – jest to dodatkowa opcja dla osób chorujących przewlekle np. na cukrzycę. 
 • Koszty transportu medycznego – firma ubezpieczeniowa płaci wówczas za transport medyczny do Polski oraz za transport ciała w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
 • Koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych – polisa tego typu ma szczególne znaczenie w przypadku osób uprawiających sporty np. sporty zimowe i wodne.
 • NNW – tzw. następstwa nieszczęśliwych wypadków – polisa tego typu pokrywa koszty związane z nieszczęśliwymi wypadkami, w tym koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych zarobków itd.
 • Pakiet Assistance – ubezpieczenie zapewnia pomoc w podróży, obejmuje to usługi tłumacza, opiekunki dla dziecka, prawnika, kierowcy itd. 
 • OC w życiu prywatnym – ta polisa pokrywa koszty na mieniu i koszty osobowe, które powstały w wyniku zdarzeń wywołanych przez osobę ubezpieczoną.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu osoba ubezpieczona może otrzymać odszkodowanie, gdy dojdzie niestety utraty jej bagażu na skutek kradzieży, uszkodzenia, zagubienia itd. 
 • Ubezpieczenie dla sportowców – obejmuje ono określone rodzaje sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych.
 • OC sportowe – dotyczy wszystkich zdarzeń wywołanych podczas uprawniania sportów.
 • Ubezpieczenie opóźnienia lotu i bagażu – gdy podróż jest opóźniona, wtedy można otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Dotyczy to także nieterminowego dostarczenia bagażu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Sardynię wybrać?

Najważniejsze jest to, aby polisa turystyczna zawsze była dopasowana do potrzeb osoby ubezpieczonej. Jeśli w planach jest wspinanie się po górach czy nurkowanie, koniecznie trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie sportowe, które rozszerzyć można o uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych. W przypadku choroby przewlekłej ważna jest klauzula rozszerzająca odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Poza tym ubezpieczyć się można na wypadek opóźnienia lotu czy zgubienia bagażu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Sardynię?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zakupić dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne na Sardynię. Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zakupu polisy trwa w tym przypadku dosłownie kilka minut.

Najważniejsze informacje:

 • Sardynia do wyspa należąca do Włoch. Dlatego turystom z Polski do podróży w tym przypadku potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
 • Na Sardynii obowiązuje karta EKUZ, ale we Włoszech nie wszystkie usługi medyczne są w 100% darmowe. Warto więc zabrać ze sobą dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • W rejonie Morza Śródziemnego latem istnieje duże zagrożenie pożarowe. W całych Włoszech jest spore zagrożenie terrorystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
Podstawa polisa podróżna obejmuje przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia. Warto więc zadbać również o dodatkowe ubezpieczenie podróżne - dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne?
Obecnie zrobić to można w kilka minut przez internet. Z pomocą przychodzi intuicyjny w obsłudze serwis online Polisoteka.pl.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Włochy należą do UE i obowiązuje tam karta EKUZ, ale mimo to warto mieć zawsze przy sobie dobre ubezpieczenie turystyczne.