Ubezpieczenie turystyczne na Jamajkę
Kraje

Ubezpieczenie na Jamajkę

Ubezpieczenie na Jamajkę

Jamajka to miejsce wyjątkowe. Wyspa ta nierozerwalnie kojarzy się z muzyką reggae, pięknymi plażami, rumem i wyjątkowo gościnnymi mieszkańcami. Wydaje się, że jest to prawdziwy raj dla turystów. Czy rzeczywiście jest to prawda? Jak przygotować się do podróży na Jamajkę? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Jamajkę ze sobą zabrać?

Jamajka – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem należy zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • MSZ odradza podróże do gmin St James i St Catherine oraz do niektórych dzielnic miasta Kingston. Na terenie całego kraju należy zachować dużą ostrożność. 
 • Na Jamajce odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej. Uważać trzeba w większych miejscowościach, bo zdarzają się tam kradzieże, napaści i napady z bronią w ręku. 
 • Zaleca się korzystanie z taksówek hotelowych lub z taksówek autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board. 
 • Jamajka znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada zdarzają się huragany.

Jamajka – co warto zobaczyć?

 • Montego Bay – popularny kurort w północnej części kraju. Są tam piękne plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
 • Ocho Rios – popularne miejsce słynące z plaż, wodospadem Dunn’s River Falls i Parku Przygód Dolphin Cove. 
 • Kingston – stolicę kraju i jej centrum kulturalne. Odwiedzić trzeba Muzeum Boba Marleya i zobaczyć na własne oczy dzielnicę Downtown Kingston.
 • Port Antonio – malownicze miasteczko na wschodzie kraju znane z pięknych plaż Frenchman’s’ Cove i Blue Lagoon. Niedaleko znajdują się zielone Góry Johna Crowa. Wybrać się też można na rejs po rzekach Winnifred i Rio Grande. 
 • Negril – kurort w zachodniej Jamajce ze słynną plażą Siedmiu Mil.

Co zabrać na urlop na Jamajce? Dokumenty potrzebne na wyjazd na Jamajkę

Przy sobie należy mieć przede wszystkim ważny paszport – minimalna data ważności to w tym przypadku 6 miesięcy. Wiza przy podróżach krótszych niż 30 dni nie jest wymagana. Czasem służby proszą jednak o okazanie środków finansowych potrzebnych na czas pobytu. Rzadziej zdarza się prośba o okazanie planu pobytu. Często trzeba jednak przedstawić potwierdzenie rezerwacji noclegu. Obowiązku meldunkowego nie ma.

Czy na Jamajce jest bezpiecznie?

Niestety Jamajka nie jest najbezpieczniejszym krajem na świecie. Odradza się odwiedzanie gmin St James i St Catherine oraz niektórych dzielnic Kingston. Wprowadzono tam bowiem stan wyjątkowy. 

Na Jamajce sporym problemem jest przestępczość pospolita. W dużych miastach zdarzają się napady gangów. W przeszłości dochodziło do ataków na turystów poruszających się na lotniskach. 

Jamajka znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Występują tam także huragany – głównie od czerwca do listopada. W tym czasie lepiej zrezygnować z podróży. Na Jamajce homoseksualizm jest nielegalny.

Karta EKUZ na urlop na Jamajce – czy wystarczy?

Karta EKUZ na Jamajce nie zapewnia oczywiście żadnej ochrony. Karta ta obowiązuje jedynie w krajach UE oraz w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii. 

Warto więc przed wyjazdem zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. To rozwiązanie bezpieczniejsze i naprawdę korzystne finansowo. Na Jamajce wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje około 200 złotych, a u lekarza specjalisty kilkaset złotych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Jamajkę wybrać?

Na starcie trzeba zastanowić się nad charakterem danego wyjazdu – jakie są plany na spędzanie czas na Jamajce? Osoby, które mają  zamiar jedynie plażować i zwiedzać potrzebują innej ochrony niż pasjonaci sportów ekstremalnych. 

Na pewno warto ze sobą porównać kilka różnych ofert. W ten sposób można znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Absolutna podstawa to w tym przypadku koszty leczenia o wysokiej sumie gwarantowanej, NNW i koszty ratownictwa.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Jamajkę?

Każda polisa turystyczna na Jamajkę musi obejmować:

 • Koszty leczenia – suma gwarantowanych kosztów leczenia w tym przypadku musi wynosić co najmniej 30 000 euro. Wtedy ubezpieczyciel pokrywa wszystkie wydatki na leczenie, leki, hospitalizację, badania, wizyty u specjalistów itd. Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym oczywiście lepiej. 
 • Koszty ratownictwa – dzięki temu ubezpieczony nie musi samodzielnie płacić za akcje ratownicze, które są z założenia bardzo drogie. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa musi wynosić co najmniej 5000 euro.
 • NNW –  pozwala na uzyskanie odszkodowania za każdy uszczerbek na zdrowiu osoby ubezpieczonej.
 • OC prywatne – chroni osobę ubezpieczoną przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym osobom. Mowa tutaj o szkodach na mieniu i szkodach osobowych.
 • Assistance – zapewnia ubezpieczonemu pomoc prawną, logistyczną i informacyjną. Centrum Alarmowe działa przez 24 godziny na dobę.
 • Ubezpieczenie bagażu – przydaje się w razie kradzieży czy zniszczenia bagażu. Ubezpieczenie wypłacane jest do wysokości sumy gwarantowanej. 

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Jamajkę wybrać?

Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne w przypadku podróży na Jamajkę jest wręcz konieczne. Polisa musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Trzeba zastanowić się nad tym, jakie są plany wakacyjne i jakie ryzyka mogą wystąpić w czasie podróży np. związane z uprawianiem sportów ekstremalnych. 

Czasem ubezpieczenie podróżne warto rozszerzyć np. o klauzulę sportów wysokiego ryzyka, klauzulę chorób przewlekłych, ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzulę alkoholową czy OC sportowe. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Jamajkę?

Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne i to nawet w przypadku bardzo egzotycznej podróży. Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl.  Cały proces zajmuje maksymalnie kilka minut, a wszystkie niezbędne dokumenty są wysyłane na wskazany adres email.

Najważniejsze informacje:

 • Jamajka to wyspa reggae i wyjątkowego rumu. Stanowi ciekawe miejsce na wyjazd, chociaż nie jest tam do końca bezpiecznie.
 • Turyści z Polski muszą wiedzieć, że na Jamajce nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem należy się więc zaopatrzyć w dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Do przekroczenia granicy z Jamajką na okres do 30 dni nie jest potrzebna wiza. Przy sobie należy jednak mieć ważny paszport.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na Jamajkę?
Ubezpieczenie trzeba zawsze dopasować do swojego stanu zdrowia, wieku czy preferowanych aktywności. Specjalną klauzulę na pewno muszą wykupić osoby przewlekle chore czy uprawiające sporty ekstremalne.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Polisę podróżną można kupić przez internet np. za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces trwa maksymalnie kilka minut.
Na jaką sumę powinno opiewać ubezpieczenie turystyczne?
To w dużej mierze decyzja indywidualna. Na pewno im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej. W przypadku Jamajki powinno to być minimum 30 000 euro.