Ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju
Kraje

Ubezpieczenie do Urugwaju

Ubezpieczenie do Urugwaju

Gdy mowa o Ameryce Południowej, to na myśl przychodzą głównie Peru czy Argentyna. Tymczasem równie ciekawym miejscem do zobaczenia jest Urugwaj. Dlaczego warto zainteresować się tym krajem? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju wybrać?

Urugwaj – informacje z MSZ

 • Warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Na terenie całego kraju warto zachować ostrożność. 
 • Wysokie jest zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w większych miastach. Problem ten narasta latem, a więc od grudnia do lutego. 
 • Lepiej nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki. 
 • W Urugwaju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów należy zgłosić się do przedstawicielstwa innego kraju UE.

Urugwaj – co warto zobaczyć?

 • Montevideo – stolicę i największe miasto kraju. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję latynoskie. Wybrać się trzeba koniecznie do dzielnicy El Cordon. 
 • Colonia del Sacramento – kolonialne miasteczko z wieku XVII założone przez Portugalczyków i wpisane na listę UNESCO. Są tam piękne, kolorowe domki.
 • Punta del Este – popularny kurort z pięknymi plażami. 
 • Banados del Este – rezerwat biosfery UNESCO.
 • Rio Branco – niewielkie miasteczko słynące z kaczek, których jest tam bardzo dużo.
 • Punta Ballena – półwysep nad Atlantykiem. Miasto, które się tam znajduje zostało założone pod koniec XIX wiek przez Antonio Lussich. 
 • Casapueblo – Muzeum i Galerię Sztuki utworzone przez Carlosa Paeza Vilaro. 
 • Piriapolis – letniskową miejscowość na wybrzeżu. Słynie z pięknych plaż i malowniczych krajobrazów.
 • Cabo Polonio – osada odcięta od świata. Znajduje się nad samym Atlantykiem – na końcu półwyspu.
 • Park Narodowy Santa Teresa – położony między jeziorem Laguna Negra i Atlantykiem. Obejmuje lasy i plaże.

Co zabrać na urlop w Urugwaju? Dokumenty na wyjazd do Urugwaju

Przekroczenie granicy jest możliwe na podstawie ważnego paszportu. W przypadku podróży krótszych niż 90 dni polscy obywatele nie potrzebują wizy.

Czy w Urugwaju jest bezpiecznie?

Urugwaj to jeden z bardziej bezpiecznych krajów Ameryki Południowej. Jednak i tak trzeba tam uważać na kieszonkowców. Ofiarami kradzieży i napadów często padają turyści, zwłaszcza w dużych miastach i w okresie od grudnia do lutego (lato).

Karta EKUZ na urlop w Urugwaju – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Urugwaju nie obowiązuje. To kraj leżący w Ameryce Południowej. Zakup ubezpieczenia turystycznego nie jest w tym przypadku obowiązkowy, ale zalecany. Koszty ewentualnego leczenia mogą być bowiem bardzo wysokie. 

Wizyta prywatna u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje ponad 100 dolarów. Szpitale prywatne w Urugwaju oferują usługi medyczne na wysokim poziomie, ale są one dość drogie.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju wybrać?

Przede wszystkim istotne jest dopasowanie oferty do swoich potrzeb, aby zapewnić sobie optymalne wsparcie ubezpieczyciela podczas wyjazdu. Przy wyborze ubezpieczenia do Urugwaju warto wziąć pod uwagę:

 1. Charakter wyjazdu – ubezpieczenie turystyczne może być przydatne w różnych typach wyjazdów obejmujących wypoczynek, zwiedzanie, uprawianie sportów (w tym ekstremalnych) lub pracę. Wybór ubezpieczenia dostosowanego do charakteru wyjazdu zapewnia właściwą ochronę podczas podróży do Urugwaju.
 2. Zakres ochrony – ubezpieczenia turystyczne są dostępne w dwóch opcjach: podstawowej i rozszerzonej. Jakie elementy warto uwzględnić podczas wyjazdu do Urugwaju? Podstawowa ochrona obejmuje koszty leczenia, koszty ratownictwa, transport medyczny czy ubezpieczenie NNW.  Rozszerzona ochrona może zawierać rozszerzenie dla osób z przewlekłymi chorobami, OC w życiu prywatnym, Assistance, ubezpieczenia sportowe, w tym klauzule dla sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, OC sportowe oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego, ochronę bagażu czy rozszerzenie na zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.
 3. Suma ubezpieczenia –  znana również jako suma gwarantowana, jest istotnym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. Określa ona maksymalną kwotę, jaką ubezpieczyciel pokrywa w przypadku konkretnych zdarzeń. Jeśli koszty przekroczą tę sumę, ubezpieczony musi pokryć je samodzielnie.

Zaleca się, aby suma ubezpieczenia na koszty leczenia wynosiła co najmniej 30 000 euro, a suma na koszty ratownictwa co najmniej 5 000 euro.

Warto pamiętać, że suma gwarantowana ma również zastosowanie do innych elementów ubezpieczenia, takich jak OC w życiu prywatnym czy ochrona bagażu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju?

Czym powinna być objęta polisa ubezpieczeniowa dla turysty podróżującego do Urugwaju?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia, które obejmuje wszelkie przypadki wypadków, zachorowań wymagających opieki medycznej, koszty akcji ratowniczych i transportu medycznego. W Urugwaju dostęp do publicznej służby zdrowia może być utrudniony, a koszty prywatnej opieki medycznej są znaczne.
 • Ubezpieczenie NNW, które gwarantuje rekompensatę za cierpienie i trwałe uszczerbki na zdrowiu wynikłe z wypadków podczas podróży.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które zapewnia ochronę przed pokryciem kosztów szkód osobowych lub materialnych wyrządzonych osobie trzeciej.
 • Ubezpieczenie bagażu, które obejmuje sytuacje takie jak uszkodzenie, zniszczenie, zgubienie, opóźnienie lub kradzież bagażu.
 • Ubezpieczenie sportowe, które w podstawowej wersji polisy dotyczy amatorskiego uprawiania sportów, ale można je rozszerzyć na przykład o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. 
 • Assistance podróżne zawierające różne usługi pomocy w przypadku problemów podczas podróży.
 • Klauzule dodatkowe, które pozwalają na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej w razie potrzeby np. o ryzyko zaostrzenia się objawów przewlekłych chorób lub zdarzenia związane z konsumpcją alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Urugwaju wybrać?

Podczas podróży do Urugwaju warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę w przypadku konkretnych sytuacji.

 1. Klauzula sporty ekstremalne – gdy w planach są sporty uważane za ekstremalne, taka klauzula może być niezbędna. Rozszerza ona zakres ochrony ubezpieczenia. Pokrywać może koszty leczenia, ratownictwa medycznego, a także NNW związane z takimi sportami.
 2. Klauzula alkoholowa – ubezpieczony po spożyciu alkoholu może wziąć udział w wypadku lub doznać kontuzji. W przypadku klauzuli alkoholowej ochrona obejmuje zdarzenia wywołane wpływem alkoholu. Pokrywać może koszty leczenia i NNW wynikające z tych zdarzeń.
 3. Klauzula choroby przewlekłe – dotyczy osób cierpiących na choroby przewlekłe. Ta klauzula zapewnia dodatkową ochronę w przypadku zaostrzenia się objawów lub konieczności podjęcia leczenia związanego z daną chorobą przewlekłą. Może pokrywać koszty leczenia, transportu medycznego itd.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju?

Urugwaj to dość egzotyczny kierunek podróży, ale w praktyce nie ma większego problemu z zakupem polisy podróżnej na taki wyjazd. Wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu. Za pośrednictwem serwisu online Polisoteka.pl w kilka minut można kupić ubezpieczenie turystyczne dopasowane do swoich potrzeb.

Najważniejsze informacje:

 • Osoby wybierające się do Urugwaju muszą przygotować ważny paszport. Przy pobytach krótszych niż 90 dni wiza nie jest potrzebna.
 • Karta EKUZ w Urugwaju nie obowiązuje, a koszty leczenia bywają wysokie. Warto więc ze sobą zabrać ubezpieczenie turystyczne.
 • Urugwaj to kraj dość bezpieczny na tle pozostałych państw regionu. Jednak i tak trzeba uważać tam na kieszonkowców, głównie w dużych miastach i latem (w okresie od grudnia do lutego).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Można to zrobić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem serwisu online Polisoteka.pl. Nikt nie powinien mieć problemów ze sfinalizowaniem zamówienia.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej. Urugwaj to kraj odległy od Polski, a więc nie należy w tym przypadku zbytnio oszczędzać.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Zazwyczaj nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. Wypadki zdarzają się bowiem wszędzie, nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Warto być na to przygotowanym.