Ubezpieczenie turystyczne do Ukrainy
Kraje

Ubezpieczenie do Ukrainy

Ubezpieczenie do Ukrainy

Podróż na Ukrainę może być ciekawą odskocznią od wyjazdów do popularnych kurortów. Kraj naszych wschodnich sąsiadów oferuje multum intrygujących atrakcji turystycznych – ciekawe zabytki, zachwycające widoki, góry, plaże i morze. Ukraina ma wiele oblicz i warto poznać ją bliżej. Niestety obecnie trwa tam wojna. Podczas planowania swojej podróży nie można zapominać o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Zobacz, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Ukrainy, aby podróżować bez stresu!

Ukraina – informacje MSZ

 • Podróż na Ukrainę może być związana z dużym ryzykiem. MSZ odradza podróże w tamtym kierunku.
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych w szczególności odradza podróżowanie na tereny obwodów ługańskiego i donieckiego, na Półwysep Krymski oraz na tereny przylegle do miejsc stacjonowania wojsk.
 • Przed wyjazdem nie można zapominać o rejestracji w systemie Odyseusz.
 • Najnowsze informacje dotyczące wyjazdów na Ukrainę można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Ukraina – co warto zobaczyć?

 • Kijów – stolicę i największe miasto Ukrainy położone nad rzeką Dniepr. Słynie z pięknych cerkwi i zabytków wpisanych na listę UNESCO. 
 • Lwów – miasto, w którym obecne są polskie ślady. Najważniejszym miejscem wartym zobaczenia jest starówka z licznymi świątyniami.
 • Czernichów – stare miasto znajdujące się w regionie Ruś Kijowska. 
 • Odessę – kurort nad Morzem Czarnym. To miasto pełne secesyjnych zabytków z uroczym portem i słynnym budynkiem opery. 
 • Pasmo Czarnohory – znajdujące się na zachodzie kraju. To raj dla miłośników górskich wędrówek.
 • Twierdzę w Kamieńcu Podolskim – zespół zamkowy z licznymi basztami z wieku XIV. 

Co zabrać na urlop na Ukrainie? Dokumenty na wyjazd na Ukrainę

Najważniejszym dokumentem jest w tym przypadku paszport. Polacy nie muszą mieć wizy, aby przekroczyć granicę z Ukrainą. Wymagane jest jednak okazanie środków finansowych potrzebnych na pobyt. Kierowcy muszą pamiętać o Zielonej Karcie. 

Czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Obecnie z uwagi na wojnę z Rosją na Ukrainie trwa stan wojenny. MSZ zaleca rezygnację z podróży do tego kraju. Obywatele RP, którzy przebywają na terenie Ukrainy powinni zarejestrować się w systemie Odyseusz i śledzić na bieżąco komunikaty rządowe. Osoby przebywające na Ukrainie muszą mieć przy sobie dokumenty, gotówkę, prowiant, naładowany telefon itd. 

Ukraina z roku na rok zmaga się z coraz większą liczbą zachorowań na AIDS i gruźlicę. Dużo osób choruje na odrę – zwłaszcza w Kijowie i w zachodniej części kraju. Stan sanitarny Ukrainy nie jest  najlepszy. 

Karta EKUZ na urlop na Ukrainie – czy wystarczy?

Na terenie Ukrainy karta EKUZ nie obowiązuje. Oznacza to, że wszystkie koszty medyczne trzeba opłacać samodzielnie.

Aby uniknąć ryzyka związanego z płaceniem za leczenie z własnej kieszeni, najlepiej zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Pokrywa ono koszty leczenia w prywatnych placówkach medycznych, gdzie standard opieki jest wyższy niż w placówkach państwowych.

​Podróż na Ukrainę – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Podróż za granicę może być związana z ryzykiem. Aby je zminimalizować, warto zdecydować się na ubezpieczenie podróżne. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę polis do wyboru, które można dopasować indywidualnie do charakteru wyjazdu oraz swoich potrzeb, aby wyjazd był bezpieczny.

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę może zapewnić komfortowe podróżowanie zarówno wtedy, gdy planuje się wyjazd samodzielny, jak i wyjazd zorganizowany w większej grupie. Niezależnie od tego, czy podróż na Ukrainę ma mieć charakter turystyczny, sportowy czy pracowniczy, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dopasowaną polisę.

W ramach podstawowego ubezpieczenia turystycznego można otrzymać pomoc w zakresie:

 • Pokrycia kosztów leczenia.
 • Opłacenia akcji ratowniczej i poszukiwawczej.
 • Transportu medycznego do Polski.

Poza powyższym zakresem polisa podróżna może zaoferować dostęp do szerokiej gamy ubezpieczeń dodatkowych, które poszerzają powyższą ochronę. Dzięki temu można otrzymać odszkodowania i pomoc w wielu innych sytuacjach, jakie mogą pojawić się podczas wyjazdu za granicę – od kradzieży bagażu, poprzez wyrządzenie szkody, a skończywszy na uprawianiu sportów ekstremalnych.

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zakupu polisy!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje na Ukrainie?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę powinno cechować się przede wszystkim dopasowaniem do potrzeb turysty. Aby je wybrać, warto zapoznać się z różnymi ofertami u wielu ubezpieczycieli.

Polisa podróżna na Ukrainę – poradnik dla turystów:

1. Określ precyzyjnie cel swojego wyjazdu

Przy zakupie ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na dopasowanie polisy do charakteru wyjazdu. Czy podróż na Ukrainę ma polegać na zwiedzaniu zabytków? A może w trakcie pobytu zamierza się uprawiać sporty wysokiego ryzyka, na przykład wspinaczkę, skoki ze spadochronem, szybownictwo? Dobór odpowiedniego celu wyjazdu pozwoli na uzyskanie odpowiedniej ochrony.

Należy pamiętać, że jeżeli w trakcie wyjazdu pojawiły się wypadek, który nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową, towarzystwo nie pokryje kosztów i nie wypłaci odszkodowania.

2. Wybierz odpowiedni zakres ochrony

Standardowe polisy ubezpieczeniowe pokrywają podstawowe koszty związane z niespodziewanymi wydarzeniami, w tym chorobę, uraz, wypadek, zaginięcie, śmierć ubezpieczonego. Aby otrzymać dodatkową ochronę, należy zakupić dodatkowe polisy, które rozszerzają profil ochrony.

Dodatkowe polisy:

 • NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – ubezpieczenie pokrywa koszty uszczerbku na zdrowiu, między innymi pozwala na opłacenie kosztów leczenia, rehabilitacji lub utraconych zysków.
 • OC w życiu prywatnym – polisa ta pozwala na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela wtedy, gdy osoba ubezpieczona wyrządzi nieumyślnie szkody.
 • Ubezpieczenie sportowe – przeznaczone jest dla osób, które za granicą zamierzają uprawiać sporty. Może obejmować także ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC sportowe.
 • Assistance – pakiet usług świadczonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, do których zaliczają się pomoc telefoniczna, usługi tłumacza, prawnika, opiekunki, organizację noclegu, transportu. Gdy pojawiają się problemy podczas wyjazdu, należy skontaktować się z ubezpieczycielem.
 • Ubezpieczenie bagażu – odszkodowanie można otrzymać przy kradzieży, zniszczeniu albo uszkodzeniu bagażu podczas pobytu za granicą. Polisa wskazuje na maksymalną sumę odszkodowania.
 • Ubezpieczenie pokrywające koszty związane z leczeniem COVID-19.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu.

3. Weź pod uwagę swój stan zdrowia

Osoby, które mają choroby przewlekłe, powinny zaznaczyć to przy zakupie ubezpieczenia podróżnego. Dzięki temu mogą otrzymać odpowiednią ochronę w razie pojawienia się problemów ze zdrowiem.

4. Sprawdź maksymalną sumę ubezpieczenia

Wysoka suma ubezpieczenia powoduje, że można łatwiej pokryć koszty pojawiające się w związku ze zdarzeniami za granicą. Im wyższa suma gwarantowana, tym mniejsze ryzyko, że ubezpieczony będzie musiał dopłacić za koszty z własnej kieszeni.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Ukrainę?

Ceny ubezpieczeń podróżnych na Ukrainę rozpoczynają się od około 3 zł na jeden dzień ochrony. Zatem tygodniowy wyjazd może być związany z dodatkowym kosztem jedynie około 20-25 zł!

Koszty polisy zależne są od:

 • Czasu wyjazdu.
 • Zakresu ochrony.
 • Dodatkowych opcji.
 • Stanu zdrowia ubezpieczonego.

Ubezpieczenia turystyczne na Ukrainę dostępne w najniższych cenach oferują podstawową ochronę, która dotyczy pokrycia kosztów leczenia, transportu medycznego, ratownictwa oraz NNW. Wystarczy jednak dopłacić kilka złotych dziennie, aby otrzymać ubezpieczenie o szerszym zakresie ochrony, między innymi obejmujące ubezpieczenie bagażu, OC w życiu cywilnym, ubezpieczenie sportowe.

Najdroższe ubezpieczenia podróżne na Ukrainę to koszt ponad 10 zł za jeden dzień ochrony. W tej cenie można otrzymać polisę o szerokim zakresie i dodatkowo wyróżniająca się wysokimi sumami gwarancyjnymi ubezpieczenia.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Ukrainy?

Dokładny zakres ubezpieczenia turystycznego na Ukrainę można znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dokument ten prezentuje warunki ubezpieczenia, w tym jego zakres, prawa i obowiązki stron oraz definicje.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zawsze warto zapoznać się z OWU, aby sprawdzić, kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – to lista sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za swojego klienta, dlatego nie pokrywa wtedy powstałych kosztów i nie wypłaca odszkodowania.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Ukrainy wybrać?

Oczywiście nie zawsze standardowe ubezpieczenie na Ukrainę jest wystarczające. W wielu sytuacjach trzeba jednak zdecydować się na bardziej rozbudowaną opcję. Im bardziej aktywnie spędza się wolny czas czy im dłuższy czas wyjazdu, tym większe znaczenie ma rozbudowana polisa podróżna. 

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje możliwość skorzystania z zabiegów ambulatoryjnych, opłacenie wykonania opatrunków, koszty zakupu leków czy podstawowe zabiegi medyczne. Jednak tylko rozbudowana polisa pokrywa wydatki za specjalistyczne leczenie. Mowa tutaj np. o operacjach chirurgicznych. Warto zainwestować w ubezpieczenie, które obejmuje np. transport medyczny do kraju. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Ukrainy?

Ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na Ukrainę można zakupić w wielu towarzystwach. Najlepiej oczywiście w polisę zaopatrzyć online – bez wychodzenia z domu! Pomocny jest w tym przypadku serwis internetowy Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Obecnie na Ukrainie trwa wojna. Polskie MSZ zaleca rezygnację z podróży na Ukrainę.
 • Do przekroczenia granicy z Ukrainą nie jest potrzebna wiza. Wystarczy mieć przy sobie ważny paszport.
 • Na Ukrainie nie obowiązuje karta EKUZ, a publiczna służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie. Dobre ubezpieczenie turystyczne to w tym przypadku podstawa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu na Ukrainę?
Najważniejszy jest ważny paszport. Wiza nie jest wymagana. Kierowcy muszą pamiętać o Zielonej Karcie.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd na Ukrainę?
W tym przypadku zdecydowanie nie można oszczędzać. Im wyższa jest suma gwarantowana ubezpieczenia, tym oczywiście lepiej. Musi być ono naprawdę mocno rozbudowane - w końcu trwa tam wojna.
Gdzie kupić ubezpieczenie na Ukrainę?
Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl, aby w kilka minut zaopatrzyć się w dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.