Ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii
Kraje

Ubezpieczenie do Tanzanii

Ubezpieczenie do Tanzanii

Tanzania to kraj, który wśród polskich turystów cieszy się coraz większą popularnością. ą tam rajskie plaże i czysta woda. Prawdziwym hitem jest oczywiście przede wszystkim Zanzibar, ale ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Jak zaplanować taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii wybrać?

Tanzania – informacje z MSZ

 • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz. 
 • Polskie MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do regionu graniczącego z Mozambikiem oraz pasa przygranicznego w regionie Mtwara. 
 • W kraju, także na Zanzibarze, występują niepokoje na tle politycznym. Wybuchać mogą zamieszki. 
 • W Tanzanii istnieje zagrożenie terrorystyczne ze strony organizacji Al-Shabaab. 
 • Zdarzają się kradzieże i rabunki. Korzystać należy jedynie z oznaczonych taksówek. Lepiej nie nosić przy sobie dużych sum gotówki.

Tanzania – co warto zobaczyć?

 • Park Narodowy Serengeti – wpisany na listę UNESCO najstarszy park w kraju. Idealnie nadaje się na safari, Odbywa się tam wielka migracja. 
 • Górę Kilimandżaro – położoną niedaleko granicy z Kenią. Ma 5895 m n.p.m. i jest to najwyższy szczyt Afryki. 
 • Zanzibar – wyspę z pięknymi krajobrazami. Warto udać się do wpisanego na listę UNESCO Stone Town lub wypocząć na rajskiej plaży. 
 • Ngorongoro Conservation Area – obszar chroniony w północnej części kraju. Znajduje się tam krater o głębokości powyżej 600 metrów. Jego powierzchnia to 260 km2. 
 • Tarangire National Park – park narodowy z sawanną i słoniami.
 • Lake Manyara National Park – siedlisko pelikanów i flamingów. 
 • Mafia Island – wyspa na Oceanie Indyjskim. To prawdziwy raj dla nurków. 
 • Ruaha National Park – park narodowy w środkowej części kraju zamieszkiwany przez małpy i ptaki. 
 • Selous Game Reserve – duży rezerwat fauny bogaty w roślinność i zwierzęta. 
 • Arusha National Park – położony na północy kraju. Obejmuje m.in. wilgotne lasy równikowe i trawiastą roślinność wysokogórską. 
 • Gombe Stream National Park – znajdujący się w zachodniej części kraju u wybrzeży jeziora Tanganika. Żyją tam na wolności dzikie szympansy.

Co zabrać na urlop w Tanzanii? Dokumenty na wyjazd do Tanzanii

Podstawa to ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. Trzeba też mieć przy sobie wizę. Uzyskać ją można na głównych przejściach granicznych i przez internet. Jej koszt to 50 dolarów. Wydawana jest na okres 90 dni. Mowa tutaj o wizie jednokrotnego wjazdu. Czasem należy okazać bilet powrotny lub potwierdzenie rezerwacji noclegu.

Czy w Tanzanii jest bezpiecznie?

Niestety w Tanzanii, a zwłaszcza na Zanzibarze dochodzi do zamieszek na tle politycznym. Istnieje też zagrożenie terrorystyczne ze strony organizacji Al-Shabaab. 

Dochodzi poza tym do kradzieży i napadów rabunkowych. Lepiej nie spacerować samodzielnie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Nie należy nosić przy sobie cennych przedmiotów i dużej ilości gotówki. 

Karta EKUZ na urlop w Tanzanii – czy wystarczy?

W Tanzanii karta EKUZ nie obowiązuje, bo jest to kraj afrykański. Lepiej więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

Turyści wyjeżdżający z Tajlandii lądowej na Zanzibar i odwrotnie powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Warto też rozważyć szczepienie przeciwko zakaźnej żółtaczce.  

W marcu 2023 roku w regionie Kagera wybuchło ognisko choroby wywołanej wirusem Marburg. Powoduje ona m.in. gorączkę krwotoczną i jest bardzo groźna. W Afryce zagrożeniem jest także Ebola. Zachorować można na cholerę, malarię i dengę. Około 5% mieszkańców kraju jest zarażonych wirusem HIV.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii wybrać?

Polisa kupowana przed podróżą do Tanzanii powinna obejmować wyższe kwoty gwarantowane. Takie ubezpieczenie w Tanzanii ma na celu zapewnienie, że nawet w przypadku poważniejszych wypadków, wszystkie związane z nimi koszty zostaną pokryte. Dlatego przed dokonaniem wyboru konkretnej polisy warto dokładnie sprawdzić dostępne kwoty gwarantowane. Dzięki temu można lepiej dostosować polisę turystyczną do konkretnego sposobu spędzania czasu w trakcie podróży.

Najwyższe kwoty gwarantowane powinny być rozważane przez turystów, którzy planują aktywny wypoczynek. W takich przypadkach istotne jest wybranie ubezpieczenia, które umożliwia pokrycie kosztów na przykład związanych z ratownictwem medycznym czy transportem medycznym. Osoby, które nie mają zamiaru opuszczać hotelu, mogą zostać przy standardowym ubezpieczeniu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

Oto kluczowe elementy, które powinny być zawarte w polisie turystycznej do Tanzanii:

 1. Koszty leczenia – pomoc medyczna poza Polską może być bardzo kosztowna, a nawet podstawowe zabiegi związane z ratowaniem życia lub zdrowia mogą generować wydatki sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie od kosztów leczenia pozwala uniknąć nieplanowanych wydatków. Taka polisa w większości przypadków pokrywa również koszty transportu medycznego i przewozu poszkodowanych osób do kraju. Ważne jest, aby suma gwarantowana w tym ubezpieczeniu była odpowiednio wysoka.
 2. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewnia ubezpieczonemu odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku śmierci poszkodowanego środki te trafiają do najbliższej rodziny.
 3. OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – chroni podróżnego przed wysokimi kosztami związanymi z koniecznością pokrycia szkód, które zostały wyrządzone osobom trzecim w wyniku jego działania. Jest przydatne, gdy działania ubezpieczonego powodują uszczerbek na zdrowiu lub inne szkody, które wymagają rekompensaty finansowej lub leczenia.
 4. Assistance – ten element polisy umożliwia otrzymanie szybkiej, podstawowej i bezpłatnej pomocy w przypadku nagłych wypadków lub innych nieszczęść podczas wakacji. Assistance to nie tylko praktyczne wskazówki w sytuacjach awaryjnych, ale także całodobowe wsparcie w kryzysowych sytuacjach.
 5. Ubezpieczenie bagażu – podczas podróży warto zadbać o ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza gdy zabiera się ze sobą kosztowny sprzęt elektroniczny, sportowy lub inne wartościowe przedmioty. Polisa ta zapewnia odszkodowanie w przypadku zgubienia lub uszkodzenia naszych rzeczy.
 6. Polisę można rozszerzyć o dodatkową ochronę dla osób aktywnych, cierpiących na przewlekłe choroby lub w przypadku zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Tanzanii wybrać?

Wybierając ubezpieczenie do Tanzanii warto zwrócić uwagę na rozszerzenia.

 1. Klauzula alkoholowa – gdy w trakcie podróży w Tanzanii planuje się spożywać alkohol, warto sprawdzić, czy polisa obejmuje zdarzenia po spożyciu alkoholu. 
 2. Klauzula chorób przewlekłych – osoby, które mają jakąś chorobę przewlekłą i przyjmują regularnie leki, powinny wykupić klauzulę, która pokrywa koszty związane z leczeniem tej choroby w trakcie podróży. 
 3. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – gdy w planach jest aktywny wypoczynek w Tanzanii, taki jak trekking na Kilimandżaro czy safari, rozważyć trzeba wykupienie ubezpieczenia sportów ekstremalnych. Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę w przypadku niefortunnych wypadków lub urazów, które mogą się zdarzyć podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

Okazuje się, że wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby kupić z domu, aby kupić dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Cały proces zamknąć się może w zaledwie kilka minut. Wystarczy skorzystać z serwisu Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Wyjeżdżający do Tanzanii muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wizę wyrobić można nawet na granicy. Jej koszt to 50 dolarów, a okres ważności wynosi 90 dni.
 • W Tanzanii dochodzić może do zamieszek, zwłaszcza na Zanzibarze. Istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi.
 • EKUZ w Tanzanii nie obowiązuje. Nie można więc zapominać o kupnie ubezpieczenia turystycznego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na Zanzibar wybrać?
Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar musi być przede wszystkim dopasowane do potrzeb, stanu zdrowia itd. osoby ubezpieczonej. Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym lepiej.
Czy Zanzibar należy do Tanzanii?
Zanzibar to wyspa należąca do Tanzanii. Od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Zazwyczaj jego kupno nie jest obowiązkowe, ale lepiej z niego nie rezygnować. Dotyczy to w szczególności Tanzanii, w której nie można skorzystać z karty EKUZ.