Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji
Kraje

Ubezpieczenie do Szwecji

Ubezpieczenie do Szwecji

Szwecja to kraj, który zwykle nie jest kojarzony jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Jednak także tam na turystów czeka wiele interesujących atrakcji, między innymi Sztokholm, Skåne, Ystad, jezioro Siljan czy wyspa Riddarholmen. Szwecja jest też popularnym krajem wyjazdów pracowniczych tymczasowo oraz na stałe. Jeżeli zamierzasz wyjechać, wykup dobre ubezpieczenie turystyczne do Szwecji. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze!

​Szwecja – informacje MSZ

 • Szwecja jest uznawana za kraj bezpieczny.
 • Zagrożenie pospolitą przestępczością jest niskie – w Sztokholmie i w miejscowościach turystycznych pojawia się ryzyko kradzieży.
 • W Szwecji obowiązuje 3. z 5. stopni zagrożenia terrorystycznego.
 • Dokładne informacje związane z wyjazdem do Szwecji można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Szwecja – co warto zobaczyć?

 • Zamek Królewski w Sztokholmie – budynek z przełomu XVII i XVIII wieku.
 • Stare Miasto w Sztokholmie Gamla Stan – z Pałacem Królewskim i rynkiem.
 • Katedra w Uppsali – utrzymaną w stylu gotyckim. To największy tego rodzaju obiekt sakralny w całej Skandynawii. Koronowano tam wielu władców Szwecji. 
 • Most w Oresund – łączący szwedzkie Malmo z Kopenhagą  w Danii. Ma długość niemal 8 km. To drugi największy most na świecie łączący dwa kraje. 
 • Pałac w Drottningholm – renesansowy budynek z wieku XVII, który obecnie jest rezydencją królewską. Znajduje się na wyspie Lovon w Sztokholmie. Otacza go barokowy ogród. Obiekt wpisano na listę UNESCO.
 • Kanał Gotyjski  – najdłuższy kanał w  całym kraju. 
 • Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie – katedra luterańska licząca niemal 700 lat. 
 • Skansen w Sztokholmie – liczący około 100 lat. Przy okazji odwiedzić można ZOO.
 • Muzeum Nordyckie – założone w drugiej połowie XIX wieku. Gromadzi zbiory dokumentujące historię kraju od wieku XVI. 
 • Muzeum Vasa – działające od roku 1900 muzeum morskie w Sztokholmie. Podziwiać tam można odrestaurowany wrak galeonu Vasa, który zatonął w roku 1628.
 • Archipelag Sztokholmski – liczący dziesiątki tysięcy wysp i wysepek. To raj dla miłośników kajakarstwa i żeglarstwa.
 • Szwedzką Laponię – w miejscowości Jokkmokk co roku odbywa się  jarmark pozwalający na poznanie bliżej kultury Saamów. 
 • Ogród botaniczny w Goteborgu – obowiązkowy punkt dla miłośników roślinności różnego rodzaju. 
 • Park Narodowy Abisko – w północnej części kraju. Pozwala na obserwowanie zorzy polarnej. 

Co zabrać na urlop w Szwecji? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Szwecji

Na terenie Szwecji aż do 90 dni można przebywać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Później trzeba wystąpić do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego o pozwolenie na pobyt. 

W Szwecji honorowane jest polskie prawo jazdy. Trzeba pamiętać o tym, że surowo karane jest tam przekraczania prędkości. 

Czy w Szwecji jest bezpiecznie?

W Szwecji obowiązuje trzeci z pięciu stopni zagrożenia terrorystycznego. Dlatego na lotniskach czy dworcach często spotkać można policjantów. Na ulicach dużych miast jest bezpiecznie. Przestępczość pospolita nie jest dużym problemem, ale i tak należy uważać na kieszonkowców. 

Bardziej niebezpiecznie jest na przedmieściach, ale podobnie jest we wszystkich krajach Europy. Kierowcy muszą na pewno uważać na zwierzęta leśne np. łosie, które często wyskakują na drogę. Taka kolizja skończyć się może bardzo źle.

​Karta EKUZ na urlop w Szwecji – czy wystarczy??

Szwecja jest krajem należącym do Unii Europejskiej, w którym obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ. W jej ramach można skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej na takich samych zasadach jak Szwedzi.

Należy pamiętać o tym, że EKUZ w Szwecji nie obejmuje wszystkich kosztów, jakie związane są z leczeniem chorób i urazów. Za niektóre usługi, leki należy zapłacić z własnej kieszeni.

Aby uzyskać szerszą ochronę, warto zdecydować się na kupno ubezpieczenia turystycznego, które pokrywa koszty leczenia, w tym w prywatnych placówkach medycznych, koszty ratownictwa, transportu medycznego.

​Podróż do Szwecji – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Polisa podróżna, ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem ubezpieczenia, które ma na celu ochronę właściciela przed kosztami, na jakie może być on narażony podczas pobytu za granicą. Powstałe koszty pokrywa wtedy ubezpieczyciel do maksymalnej sumy ubezpieczenia.

Leczenie, transport, usługi ratownicze w Szwecji są bardzo drogie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zakup polisy, która będzie mogła je pokryć, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Poza tym zakresem ochrony podróżnik może zdecydować się również na dodatkowe ubezpieczenia, by uzyskać pełną ochronę.

Na zakup ubezpieczenia turystycznego do Szwecji warto zdecydować się wtedy, gdy:

 • Wyjazd ma mieć charakter typowo turystyczny, czyli zwiedzanie, wypoczynek.
 • Zamierza się odwiedzić rodzinę lub znajomych mieszkających w Szwecji.
 • Podczas pobytu w Szwecji zamierza się uprawiać sporty, na przykład trekking górski, wspinaczkę.
 • Podróż do Szwecji odbywa się w celach pracowniczych.

Dzięki wielu dostępnym wariantom ubezpieczenia turysta może wtedy otrzymać pełne wsparcie i dzięki temu uniknąć poważnych kosztów, które mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje do Szwecji?

Ubezpieczyciele oferują różne polisy turystyczne, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami. Należy przy tym uwzględnić cel podróży oraz preferowany zakres polisy, aby dzięki temu uzyskać wsparcie w optymalnym zakresie i wypoczywać bezpiecznie.

Porady dla osób wybierających ubezpieczenie turystyczne do Szwecji:

1. Precyzyjnie określ cel wyjazdu.

Podstawowym pytaniem, jakie trzeba zadać sobie przed wykupieniem polisy, jest: w jakim celu zamierza się pojechać za granicę? Odpowiedź na nie pozwoli na wybranie polisy, która zapewni najszerszy zakres ochrony.

Przy kalkulowaniu kosztów polis można wskazać na wyjazd w celach turystycznych, wyjazd, podczas którego będzie się uprawiało sporty, w tym te ekstremalne oraz wysokiego ryzyka, wyjazd pracowniczy.

2. Gdy chorujesz przewlekle, wybierz odpowiednią polisę

Osoby przewlekle chorujące powinny zdecydować się na wykupienie polisy przeznaczonej dla nich. Dzięki temu mogą otrzymać potrzebne usługi medyczne na miejscu, by wyjazd nie był związany z wysokimi kosztami leczenia.

3. Dobierz odpowiedni zakres polisy do swoich potrzeb

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dostęp do szerokiej gamy polis, które mogą być dopasowane specjalnie do potrzeb podróżnika.

Podstawowy zakres polisy włącza pokrycie kosztów leczenia, transportu, w tym medycznego i transportu zwłok po śmierci za granicą, a także koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczych. Często podstawowe warianty ubezpieczeń obejmują także NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala na otrzymanie odszkodowania na koszty leczenia, rehabilitacji.

Do polisy w powyższym zakresie można dokupić także dodatkowe opcje, klauzule. Zaliczają się do nich między innymi:

 • Assistance.
 • Assistance samochodowy.
 • Ubezpieczenie utraty bagażu.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i bagażu.
 • OC w życiu prywatnym – szkody w mieniu i szkody osobowe.
 • Ubezpieczenie dla sportowców – sporty objęte ochroną wymienione są w warunkach umowy.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego.
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia podróży.
 • Ubezpieczenie od zachorowania na COVID-19.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu.

4. Sprawdź sumy ubezpieczeń

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto zwrócić również szczególną uwagę na sumę ubezpieczeń. Wskazuje ona na limit, do którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Gdy koszty będą przewyższały limit, wtedy ubezpieczona osoba musi pokryć nadwyżkę samodzielnie.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepsza ochrona ubezpieczeniowa. Jako że koszty leczenia są w Szwecji bardzo wysokie, warto wybrać polisę, która będzie zapewniała wysoką sumę gwarantowaną ubezpieczenia.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Szwecji?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Szwecji rozpoczynają się od około 3,5 zł za jeden dzień ochrony, natomiast kończą się nawet na ponad 50 zł za jeden dzień podróży. Duża różnica między kosztami polis jest związana z innym zakresem ochrony.

Aby sprawdzić koszty polisy podróżnej do Szwecji, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Pozwalają one na wyliczenie kosztów polis w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie, aby na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Następnie można od razu zawrzeć umowę z ubezpieczycielem online – bez wychodzenia z domu!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Szwecji?

Podróżnik ma możliwość samodzielnego wybrania polisy, która będzie zapewniała mu ochronę podczas wyjazdu za granicę. Dzięki temu może on otrzymać pomoc odzwierciedlającą charakter wyjazdu oraz indywidualne potrzeby.

Aby sprawdzić dokładny zakres polisy turystycznej, należy zapoznać się z OWU – ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jest to dokument, który dostępny jest dla klienta przed zakupem polisy, także w kalkulatorach ubezpieczeń.

W OWU znajdują się dokładne informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz ogólnych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacji, gdy nie ponosi on odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania. Dodatkowo w OWU można znaleźć definicje oraz prawa i obowiązki stron.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Szwecji wybrać?

Jeśli planowany wyjazd nie jest związany z nietypowymi aktywnościami, standardowa polisa turystyczna sprawdzi się doskonale. Inaczej jest jednak, gdy w planach jest np. aktywność fizyczna. Wtedy klasyczne ubezpieczenie może się okazać niewystarczające. 

W wielu przypadkach warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia zapewniającego zwrot  kosztów leczenia w razie wypadku, do którego doszło podczas uprawiania sportu.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwecji?

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji można nabyć samodzielnie, korzystając z internetu. Wystarczy tylko parę minut, aby ubezpieczyć się na nadchodzący wyjazd!

Najprostszym sposobem, aby zakupić polisę, jest skorzystanie z serwisu Polisoteka.pl. Cały proces jest szybki, wygodny i bezpieczny – po opłaceniu polisy dokumenty przekazywane są na adres e-mail.

Najważniejsze informacje:

 • Szwecja to popularny kierunek na kilkudniowe wypady wakacyjne. Ma sporo do zaoferowania, zarówno pod kątem zabytków, jak i malowniczych krajobrazów.
 • W Szwecji obowiązuje trzeci z pięciu stopni zagrożenia terrorystycznego. W miastach jest jednak dość bezpieczne, chociaż oczywiście zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
 • W Szwecji obowiązuje karta EKUZ, ale mimo wszystko warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji wybrać?
To w dużej mierze kwestia indywidualna. Trzeba mieć na uwadze swój stan zdrowia, wiek i preferowany sposób spędzania czasu wolnego. Osoby uprawiające sporty ekstremalne muszą wykupić dodatkową polisę podróżną, podobnie jak osoby przewlekle chore.
Co pokrywa Karta EKUZ w Szwecji?
W ramach karty EKUZ można korzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich samych, jak Szwedzi. Mimo wszystko za niektóre usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Na co trzeba uważać w Szwecji?
W Szwecji jest dość wysokie zagrożenie terrorystyczne. Wiąże się to z obecnością większej liczby funkcjonariuszy służb na ulicach. Czasem dochodzi też do kradzieży kieszonkowych - zwłaszcza na przedmieściach.