Ubezpieczenie turystyczne do Rosji
Kraje

Ubezpieczenie do Rosji

Ubezpieczenie do Rosji

Rosja to kraj o pięknej przyrodzie i kulturze. Jednocześnie nie zachęca turystów do przyjazdu, zwłaszcza od momentu wybuchu wojny z Ukrainą. Jak można się tam dostać i czy jest to bezpieczne? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rosji wybrać?

Rosja – informacje z MSZ

 • Zacząć trzeba od rejestracji w systemie Odyseusz.
 • Polskie MSZ odradza podróże do Rosji, bo uznała Polskę za kraj nieprzyjazny.
 • Ograniczona jest możliwość uzyskania pomocy konsularnej w Rosji z uwagi na zredukowaną ilość personelu. 
 • Zawsze trzeba mieć przy sobie podstawowe dokumenty.

Rosja – co warto zobaczyć?

 • Moskwę – z Placem Czerwonym i Kremlem. Kreml to stara warownia, na terenie której znajdują się Cerkiew Złożenia Szat, Sobór Zaśnięcia NMP, Cerkiew Dwunastu Apostołów czy Wielki Pałac Kremlowski. Poza tym w Moskwie warto odwiedzić Mauzoleum Lenina – wejście jest bezpłatne. Dla miłośników sztuki obiektem obowiązkowym jest Teatr Bolszoj i artystyczna dzielnica Arbat.
 • Sankt Petersburg – drugie największe miasto Rosji. Główna ulica to słynny Prospekt Newski. Mieści się tam  Pałac Zimowy. Oprócz tego warto zobaczyć Sobór Kazański czy Pałac Woroncowa. Najstarszym budynkiem w mieście jest Twierdza Pietropawłowska z wieku XVIII. Są tam pochowani wszyscy carowie Rosji. 
 • Kamczatkę – rosyjski półwysep słynący z wulkanów i gejzerów.
 • Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu, a według niektórych także najwyższy szczyt Europy. Liczy 5642 m n.p.m. To góra wulkaniczna, ale ostatni raz wybuchła w wieku I.
 • Jezioro Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie – 1637 metrów głębokości. Znajduje się na Syberii.

Co zabrać na urlop w Rosji? Dokumenty na wyjazd do Rosji

Przygotować trzeba przede wszystkim ważny paszport. Uzyskać trzeba także wizę w jednym z urzędów konsularnych Rosji znajdujących się w Polsce. Na granicy należy wypełnić specjalną kartę migracyjną. Trzeba ją mieć cały czas przy sobie, przebywając na terenie kraju. Oddaje się ją przy wyjeździe. 

W przypadku pobytów dłuższych niż 7 dni istnieje obowiązek meldunkowy. Spoczywa jednak na stronie goszczącej.  

Czy w Rosji jest bezpiecznie?

Oczywiście obecnie polskie MSZ odradza podróże do Rosji. Po wybuchu wojny z Ukrainą Polska została uznana za kraj nieprzyjazny. Na miejscu nie można liczyć na sprawną pomoc konsularną, bo personel dyplomatyczny RP w Rosji został mocno okrojony.

Karta EKUZ na urlop w Rosji – czy wystarczy?

Oczywiście w Rosji karta EKUZ nie obowiązuje. Dlatego tak duże znaczenie ma wykupienie wcześniej odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego i to na wysoką sumę.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rosji wybrać?

Planując wyjazd na wakacje do Rosji, trzeba pamiętać o odpowiednio szerokim ubezpieczeniu. Obowiązkowym elementem każdej polisy turystycznej są koszty leczenia. Suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 50 000 euro. Niezwykle istotny jest również transport medyczny do kraju. Jeśli w wyniku wypadku lub choroby konieczne będzie przewiezienie poszkodowanej osoby do Polski, chory będzie musiał pokryć całkowity koszt transportu, który może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto także zwrócić uwagę na zakres pakietu Assistance, który podczas wyjazdu może okazać się bardzo ważny. Pełen zakres pozwala uzyskać szybką i fachową pomoc w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, włączając wsparcie w organizacji transportu do kraju po nieszczęśliwym wypadku czy w przypadku choroby, a także porady i wsparcie w pierwszych chwilach po zdarzeniu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rosji wybrać?

Zakres ochrony dla turysty jest uzależniony od wybranej przez niego polisy oraz od warunków ubezpieczenia oferowanych przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia turystycznego do Meksyku można znaleźć w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Przed zawarciem umowy zaleca się zapoznanie się z nimi.

Mimo że OWU to obszerny dokument zawierający bardzo szczegółowe informacje, jest to wartościowe źródło wiedzy, które pozwala dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można oczekiwać wsparcia od ubezpieczyciela.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Rosji wybrać?

Obowiązkowe ubezpieczenie na wyjazd do Rosji to ubezpieczenie kosztów leczenia, które musi mieć gwarantowaną kwotę nie mniejszą niż 30 000 euro. Warto zaznaczyć, że potwierdzenie wykupienia takiej polisy należy dołączyć do wniosku o wizę w konsulacie. Brak tego dokumentu może skutkować odmową wydania wizy. 

Dobre ubezpieczenie podróżne do Rosji powinno obejmować:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego do kraju – warto wybrać polisę, która pokrywa zarówno koszty leczenia ambulatoryjnego, jak i szpitalnego. Ważne jest, aby ubezpieczenie obejmowało zakup leków, środków opatrunkowych oraz niezbędne badania.
 • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewnia ono wsparcie finansowe w przypadku rekonwalescencji po wypadku oraz odszkodowanie. Polisa NNW chroni także w przypadku śmierci ubezpieczonego –  środki trafiają do osób upoważnionych.
 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) – .ubezpieczenie to pokrywa szkody spowodowane przez ubezpieczonego.

Niektórzy eksperci zalecają również uwzględnienie ubezpieczenia bagażu w polisie turystycznej do Rosji.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Rosji?

Dzisiaj podróże do Rosji nie są zalecane, ale mimo to niektórzy się na nie decydują. Nie można w tym przypadku zapominać o kupnie dobrego ubezpieczenia podróżnego. Bez tego zresztą trudno uzyskać wizę wjazdową. Warto zapoznać się z serwisem online Polisoteka.pl. Z jego pomocą zakup polisy na zagraniczny wyjazd jest banalnie prosty.

Najważniejsze informacje:

 • Do przekroczenia granicy rosyjskiej potrzebny jest ważny paszport i wiza, którą trzeba wyrobić przed wyjazdem. Wymagane jest ubezpieczenie turystyczne.
 • Obecnie polskie MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji. Polska po wybuchu wojny z Ukrainą została uznana za kraj nieprzyjazny.
 • Przez cały czas pobytu w Rosji trzeba mieć przy sobie paszport i wydawaną na granicy kartę migracyjną.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie wybrać do Rosji?
Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym lepiej. Polisę należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Czasem warto się zdecydować na bardziej rozbudowane dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z serwisu online Polisoteka.pl. Cały proces zakupu ubezpieczenia zajmuje dosłownie chwilę.
Czy Polacy mogą wjechać do Rosji?
Polskie MSZ odradza takie podróże, ale są one możliwe. Wcześniej trzeba jednak wyrobić stosowną wizę.