Ubezpieczenie turystyczne do Mongolii
Kraje

Ubezpieczenie do Mongolii

Ubezpieczenie do Mongolii

Mongolia to kraj wyjątkowy, który przyciąga coraz więcej podróżników z całego świata. Jego historia jest niezwykła, a natura zachwycająca. Jak przygotować się do tak dalekiej wyprawy? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Mongolii warto wybrać?

Mongolia – informacje z MSZ

 • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz. 
 • Należy zachować ostrożność zwłaszcza w centrum Ułan-Bator. Zdarzają się tam oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.
 • Na terenie Mongolii nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. 
 • W Mongolii nie ma żadnej polskiej placówki konsularnej.

Mongolia – co warto zobaczyć?

 • Jezioro Chubsuguł – zwane Błękitną Pełną Mongolii i małym Bajkałem. Znajduje się blisko granicy z Rosją. Mongołowie z plemienia Dukha hodują tam renifery. 
 • Pustynię Gobi – Park Narodowy Gobi Gurwansajchan. Druga pod względem wielkości pustynia na świecie. Warto udać się  na wydmę Khongoryn Els zwaną śpiewającymi piaskami.  
 • Park Narodowy Gorchi-Tereldż – mający około 300 ha powierzchni. Pokryty jest częściowo stepami i górami.
 • Ułan Bator – stolicę kraju zamieszkiwaną przez prawie połowę mieszkańców Mongolii. To miasto bardzo zróżnicowane – z wysokimi wieżowcami i jurtami. Otoczone jest przez góry. Zwiedzić warto np. plac Czyngis-chana z dużym pomnikiem czy buddyjski klasztor Gandan. Dużą atrakcją jest Pałac Zimowy – Pałac Bogd-chana. Mieści się tam dzisiaj muzeum poświęcone ostatniemu chanowi mongolskiemu. Zwiedzić trzeba też Muzeum Narodowe Mongolii.
 • Karakorum – dawną stolicę kraju z ruinami buddyjskiego klasztoru Erdenezuu, który funkcjonował od wieku XVI.
 • Park Narodowy Chustajn nuruu – ze słynnymi koniami Przewalskiego. Przepływa tamtędy rzeka Tuul gol.
 • Dolinę Orchonu – wpisaną na listę UNESCO. Znajdują się tam ruiny Karakorum, pustelnia Tuvkhun czy ruiny Ordu-Baliq.

Co zabrać na urlop w Mongolii? Dokumenty na wyjazd do Mongolii

Najważniejszy jest w tym przypadku ważny paszport. Od stycznia 2023 do 31 grudnia 2025 roku wiza nie jest wymagana. Dotyczy to podróży turystycznych krótszych niż 30 dni

Czy w Mongolii jest bezpiecznie?

Mongolia to kraj raczej bezpieczny, ale uważać trzeba w większych miastach na oszustów i kieszonkowców. Nie ma tam jednak zagrożenia terrorystycznego.

Polskie MSZ zaleca korzystanie z licencjonowanych taksówek. Pieniądze należy wymieniać tylko w bankach i kantorach. Warto zaszczepić się przed wyjazdem przeciwko żółtaczce A i B, a  także przeciwko tyfusowi i wściekliźnie.

Karta EKUZ na urlop w Mongolii – czy wystarczy?

W Mongolii karta EKUZ nie obowiązuje, bo kraj ten nie należy do UE. Za wszystkie koszty związane z leczeniem, ratownictwem i hospitalizacją odpowiada sam poszkodowany.

Sama opieka medyczna w Mongolii nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Lepiej więc w razie potrzeby udać się do większego miasta i placówki prywatnej. Standardowa wizyta lekarska kosztuje tam nawet 70 dolarów.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Mongolii wybrać?

Dobra polisa podróżna to polisa dopasowana do potrzeb osoby ubezpieczonej i kierunku wyjazdu. W przypadku Mongolii ubezpieczenie turystyczne musi zapewniać koszty leczenia na poziomie minimum 100 000 euro. Najtańsza polisa kosztuje kilka złotych na dzień, ale może być niewystarczająca.

Każde ubezpieczenie podróżne można oczywiście rozbudować o dodatkowy zakres ochrony. Trzeba się zastanowić poważnie nad swoimi planami wakacyjnymi. Ubezpieczyciele zazwyczaj dodatkowo oferują ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu, następstwa nieszczęśliwych wypadków czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Mongolii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Mongolii powinno zapewniać:

 • Koszty leczenia – firma ubezpieczeniowa w razie problemów pokryje koszty związane z wizytami lekarskimi, hospitalizacją czy zakupem leków do wysokości sumy gwarantowanej. W przypadku Mongolii powinna ona wynosić minimum 100 000 euro.
 • Koszty ratownictwa – gwarantują opłacenie akcji związanych z poszukiwaniem osoby ubezpieczonej w górach czy na terenach odludnych.
 • Ubezpieczenie NNW – pozwala liczyć na odszkodowanie finansowe w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. 
 • Prywatne OC – firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w razie spowodowania wypadku na innej osobie lub zniszczenia jej mienia.
 • Ubezpieczenie bagażu – pozwala liczyć na odszkodowanie w razie kradzieży, zgubienia czy zniszczenia bagażu.
 • Assistance – pomoc w czasie wakacyjnego wyjazdu w postaci wsparcia medycznego czy prawnego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Mongolii wybrać?

Mongolia wielu osobom wydaje się być krajem bezpiecznym dla turystów. Jednak placówki medyczne znajdują się jedynie w większych miejscowościach, a poziom oferowanych usług nie jest najwyższy. 

W Mongolii nie obowiązuje karta EKUZ, a więc zadbać trzeba o naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne. Jakie dodatki warto rozważyć?

 • Sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne – wiele osób w Mongolii ma zamiar przeżyć przygodę życia. Jednak nie jest wtedy trudno o kontuzję. Warto więc zapoznać się z OWU danej polisy i sprawdzić czy dany sport jest objęty ochroną. 
 • Ubezpieczenie bagażu – w Mongolii zdarzają się niestety kradzieże bagażu. Warto na taką ewentualność się przygotować i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kwotę ubezpieczenia sprzętów elektronicznych. 
 • Choroby przewlekłe – np. cukrzyca, choroby układu krążenia, epilepsja, nadciśnienie, astma, zapalenie stawów, celiakia czy otyłość. Jeśli w czasie podróży dojdzie do zaostrzenia się objawów znanego schorzenia, a nie ma wykupionego odpowiedniego rozszerzenia, firma ubezpieczeniowa nie zapłaci za leczenie. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Mongolii?

Okazuje się, że ubezpieczenie turystyczne do każdego zakątka kuli ziemskiej kupić można przez internet i wcale nie jest to trudne. Pomocny jest w tym przypadku serwis online Polisoteka.pl. Proces zakupowy trwa kilka minut, a wszystkie dokumenty są przesyłane na wskazany adres email.

Najważniejsze informacje:

 • Polacy wybierający się do Mongolii na okres do 30 dni w celach turystycznych nie muszą mieć wizy. Wystarczy zabrać ze sobą ważny paszport.
 • Mongolia to kraj azjatycki, w którym karta EKUZ nie obowiązuje. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Mongolia to kraj dość bezpieczny. Nie ma tam zagrożenia terrorystycznego. Zdarzają się jednak kradzieże i oszustwa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Można to zrobić przez internet za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje kilka minut i jest bardzo prosty.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im kwota ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej dla osoby ubezpieczeniowej. W przypadku Mongolii minimum to 100 000 euro.
Czy do Mongolii potrzebna jest wiza?
Aż do końca 2025 roku obywatele Polski wybierający się do Mongolii w celach turystycznych na okres do 30 dni nie potrzebują wizy.